Tavuk Ezmeli Pembe Balçık İddiası ve Arkasındaki Gerçek

Tavuk Ezmeli Pembe Balçık İddiası ve Arkasındaki Gerçek Christelle Bashara (2017)
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
3,989 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Altta gördüğünüz görüntüyü birçok kişi çilekli dondurma olduğunu sanmıştı. Nadiren birkaç insan da pembe renginde olan bir yılana benzetmiştir. Ancak internette dolaşan haberlere göre ("Pink Slime" ya da "Pink Goo" olarak adlandırılmıştır) gördüğünüz şeyin aslında ezilmiş tavuk kalıntıları olduğudur. Hatta daha spesifik olarak McDonalds firmasına yönelik olarak McNugget adlı yiyeceğin yapımında kullanıldığını belirten bir iddiadır.

Bazıları için bu bilgiyi öğrenmek mide bulandırıcı olabilirken bazı insanlar için de normal görünmektedir. Beslenmemize dair buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şimdiden belirtmemiz gerekir ki bu yazı et tüketimi ve vejetaryenlik hakkında değildir. Ana konumuz paylaşılan bu fotoğrafın kendisi ve hakkında yapılan iddiadır. Aynı şekilde Fast Food'un (Tr.: Hazır/Hızlı Yemek) sağlıklı ve tavsiye edilir bir beslenme şekli olduğunu da iddia etmiyoruz ve bahsi geçen yemek zincirinin reklamını yapmıyoruz.

Reklamı Kapat

Gördüğünüz fotoğraf sosyal ağlarda ve e-postalarda yayılarak benzer mesajlar içermektedir. Yer alan farklı mesajları inceledik ve ortak olan cümleleri birleştirdik:

Fotoğrafta gördüğünüz pembe şey, fast food menülerinde yer alan tavuk ‘nugget’larının içine mekanik bir şekilde ayrılan tavuk etidir. Marketlerde satılan dondurulmuş tavuklar da bu işlemden geçirilmektedir. Bu karışımda tavuğun tüm vücudundaki kemikler, organlar ve geriye kalan her şey kıyma haline getirilir. Bu karışım ayrıca çok sayıda bakteri ürettiğinden amonyakla yıkanmaktadır. Tadı da kötü olduğu için tatlandırılır ve rengi de garip bir pembe olduğu için boya eklenir. Ama ne diyelim, yine de lezzetli görünüyor öyle değil mi?'

Buradaki ana mesaj genel olarak Fast Food yiyeceklerin elde edilişinin iğrenç olduğudur. Birçoğunuz restoranlara gitmiştir ve siz de giden çoğu kişi gibi menülerdeki yiyeceklerin elde edilişini merak etmeden sadece tadına bakarsınız. Ancak bazı insanlar da bu yiyeceklerin arkasındaki gerçekleri ifşa edermişçesine çeşitli komplo teorileri yürütmektedir. Benzer bir durum kola için de yaşanmıştır, ancak bütün bunlara rağmen insanlar yine de Fast Food yemeye ve kola içmeye devam etmektedir, siz de muhtemelen edeceksiniz.

Gördüğünüz görüntü sizi belki rahatsız etmiş olabilir, ancak şunu da göz önünde bulundurmamız gerekir ki son yüz yıl içerisinde insan nüfusunun iyice artmasıyla 8 milyar insana doğru yaklaşmaktayız. Bunca insanı besleyebilmek daha fazla yiyecek ile içecek üretimi demektir ve bunu sağlayabilmek için de daha hızlı üretim yöntemlerine başvurulmuştur. Yediğimiz sığır etleri LFTB (İng.: Lean Finely Textured Beef) yani "ince dokulu sığır eti" olarak bilinir. Bu etlerin elde edilişine MSM (İng.: Mechanically Seperated Meat) dediğimiz "mekanik şekilde ayırt edilen et" denmektedir ve buna tavuk, domuz, sığır eti ve hindi dahildir. Et için hayvanları kestiğimizde büyük bir bölümü atılırdı, çünkü sadece bir kısmı yenilebilirdi. Bu atılan kısımlarda iç organlar, kemikler ve deri bulunmaktadır. Atılanların arasında ''trimming'' (Tr.: Trimleme) dediğimiz bir kısım da sırf yağdan oluştuğu halde üzerinde az miktarda et bulunmaktadır. Şirketler zamanında bu arda kalan et parçaların işçiler ya da makineler tarafından çıkarılması konusunda masraflı olacağını bildiklerinden kemik, organ ve derilerle beraber atılırlardı. Ancak 1980'lerde buna bir çözüm getirildi ve trimmingler büyük bir santrifüjün içerisine konularak biraz ısıtılıp çevrilmeye başlandı. Tıpkı bir çamaşır makinesi gibi suyla beraber çevirilince, yağ çıkarılır ve pembe kıvamında bir et elde edilir. Daha sonra elde edilen bu et ince bir tüpün içinden geçerek amonyak gazı ile işletilince bu gaz etin içindeki su ile karışıp amonyum hidroksit'i oluşturur ve böylece bulunan asidi azaltıp patojenleri öldürür. İddiada geçtiği gibi "amonyakla yıkanmak" sözü bu sebeple biraz abartılmış ve gözlerde büyütülmüştür. Diğer besinlerdeki amonyak seviyesi buradaki etten bile daha fazladır. Eğer LFTB olmasaydı, o zaman LFTB konusunda yanlış anlaşılanları anlatan BeefisBeef site yazarlarının da belirttiği gibi aynı oranda eti elde edebilmek için her gün fazladan 5000 ila 6000 arasında sığır öldürmek zorunda kalınırdı, çünkü tüketicinin ihtiyaçları ancak bu şekilde karşılanabilirdi. O yüzden LFTB -her ne kadar ironik olsa da- daha fazla hayvanın yaşamasına imkan sağlamaktadır, tabi beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz sürece.

1982 senesinde Amerikan Yemek Güvenliği ve İnceleme Servisi (FSIS) bir raporunda bu et elde yöntemin (yani MSM'in) güvenilir bir yöntem olduğunu belirtmişti. Bir sığır hastalığı olan Bovin Spongiform Ensefalopati (BSE) ya da diğer adıyla "Deli Dana Hastalığı" (İng.: Mad Cow Disease) 1986 senesinde Birleşik Krallık'ta çıkınca, et ile karışabilen omurilikte BSE'nin olabileceği ve insanlara da bulaşabileceği için 1989 senesinde birkaç kısıtlama getirildi. Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) benzer uygulamalarda bulunarak elde edilen etin hangi yollarla elde edildiğinin etiketlenmesi gerektiğini belirtti ve bu kural 4 Kasım 1996 senesinde uygulandı. Ancak olası BSE bulaşması sebebiyle FSIS'in ileriye sürdüğü yasalarıyla MSM'in 2004 senesinde tüketilmesi yasaklandı.

McDonald's Fast Food restoranına karşı yapılan bu iddianın asılsız olduğunu da belirtmek için alttaki videodan şöyle bir bildiride bulunmuşlardır:

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. Mikkelson. Checks Food Pink Slime And Mechanically Separated Chicken. (09 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 09 Nisan 2020. Alındığı Yer: Snopes | Arşiv Bağlantısı
 • Huge Domains. Pink Slime Freakout. (09 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 09 Nisan 2020. Alındığı Yer: Huge Domains | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Mechanically Separated Meat. (09 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 09 Nisan 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2021 11:35:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1340

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Film
Viral Enfeksiyon
Robot
Çocuklar İçin Bilim
Fizik
Gen
Einstein
Sars Mers
Doğru
Türleşme
Eğitim
Stephen Hawking
Şiddet
Anne
Paleontoloji
Anksiyete
Göğüs Hastalığı
Hormon
Virüsler
Spor
Tahmin
Afrika
Basınç
Çeviri
Plastik
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et