Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Tahtayı Çelik Kadar Güçlü Yapmanın Bir Yolu Bulundu ve Bu Yöntemle Bir Kurşunu Durdurmak Bile Mümkün!

Tahtayı Çelik Kadar Güçlü Yapmanın Bir Yolu Bulundu ve Bu Yöntemle Bir Kurşunu Durdurmak Bile Mümkün! Material District
2 dakika
5,647
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, normal tahtadan 10 kat daha güçlü ve sert yeni bir tür "süper tahta" geliştirdi. Bu inovasyon, daha doğal ve masrafsız olmasından dolayı çelik ve bunun gibi diğer maddelerin yerini alma potansiyeline sahip.

Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya göre bu yeni malzemenin özel gücünün sırrı, sıcak basınçlandırma sürecinin ardından yapılan kimyasal işlemlerde saklı.[1] Sonucunda ortaya çıkan kimyasal bağlar, tahtayı bir gün binalarda ve araçlarda kullanılabilecek kadar güçlü yapıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Hatta bu tahtalar, zırh kaplamada bile kullanılabilir. Araştırmacılar, bu yeni süper tahtaya ateş açtılar ve mermilerin sıradan tahtalara yaptığı gibi, yollarını parçalayarak açmak yerine maddeye saplandıklarını keşfettiler. Maryland Üniversitesi'nden kıdemli araştırmacı Lianbing Hu şöyle diyor:

Tahtanın üzerinde uygulanan yeni işlemler onu standart bir tahtadan 12 kat daha güçlü ve 10 kat daha sert yapıyor. Bu tahtalar, çelik ve hatta titanyum alaşımlarına rakip olabilecek kadar güçlü ve dayanıklı. Ayrıca karbon fiber ile kıyaslanabilir güçte; ama çok daha ucuz.

Aynı ekipten Teng Li ise şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Ürettiğimiz tahtalar, doğada bulunamayacak şekilde güçlü ve sert.

Bu tahtalar, çelik kadar güçlü fakat altı kat daha hafif... Çatlaması için normal tahtadan 10 kat fazla enerji gerektiriyor. İşlemin başında esnetilip bükülebiliyor da.

Kullanılan yeni işlemin iki adımı var: İlk olarak tahta, kağıt hamuru yapımına benzer bir şekilde sodyum hidroksit ve sodyum sülfit karışımında kaynatılıyor. Daha sonra, hücreler arasındaki duvarların parçalanması amacıyla bir basınçlandırma sürecinden geçiriliyor ve bu sırada yeni kimyasal bağlar oluşmasını sağlamak için ısı veriliyor. Bu işlemler bir yandan tahtanın sertliği için gereken polimerleri tutarken diğer yandan yeni bir oluşum olması için belirli polimerlerin çıkarılmasını sağlıyor. Tahtanın sertliği en nihayetinde doğal olarak kendi yapısında bulunan selülozun nano lifleriyle bağlı, büyük sayılardaki hidrojen atomlarından geliyor.

Üretimde kullanulan kimyasal tepkimeler biraz karışık; uygulanan işlemin kendisiyse aslında basit ve oldukça da masrafsız. Çünkü tahta, deyim yerindeyse "ağaçta yetişmektedir" ve bu da çeliğin, titanyum alaşımlarının ve diğer maddelerin yerini alması konusunda umut vadediyor. Üstelik uygulanan işlemin tahtanın başka türlerinde de işe yaradığı gösterildi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tamamlanan süper tahta, daha önce de bahsettiğimiz gibi güçlü, sert ve hafif; ayrıca etkileyici bir şekilde yoğun, baskıya, çizilmeye ve hatta neme karşı dayanıklı. Bu nedenle hava araçlarının ve arabaların üretiminde kullanılmaya uygun olmasının yanında mobilyalar için de kullanılabilir. Tabii ahşaptan yapılmış bir jumbo jet görene dek yapılması gereken epey şey var gibi.

Sıradaki adım ise -ki bilim insanlarının dediklerine göre pek de sorun olmamalı- üretim sürecini büyütmek ve hızlandırmak. Araştırma içerisinde bulunmayan Brown Üniversitesi'nden mühendis Huajian Gao şöyle diyor:

Yöntemin, tahtanın bir çok farklı türünde kullanılabilir olmasını ve yaptırımının oldukça basit olduğunu belirtmek özellikle heyecan verici. Basılan kağıt yüksek gücün, sertliğin ve üstün balistik direncin arzu edildiği geniş bir alanda müraacat alabilecek potansiyele sahip. Hafif ve yüksek kalitede organik madde tasarlanması yönünde büyük umut vaad ediyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 32
 • Umut Verici! 18
 • Bilim Budur! 15
 • Tebrikler! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. Song, et al. (2018). Processing Bulk Natural Wood Into A High-Performance Structural Material. Nature, sf: 224-228. doi: 10.1038/nature25476. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 03:57:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12975

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Göğüs
Bilgi
Patlama
Öğrenme
Genetik Müdahale
Homo Sapiens
Elektron
Hayatta Kalma
Hastalık Yayılımı
Hematoloji
Sanat
Irk
Nadir
Jinekoloji
Sinirbilim
Biyografi
Epistemik
Uzay
Galaksi
Tercih
Kimyasal Bağ
Bilgisayar
Ribozim
Önyargı
Atom
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
D. Nield, et al. Tahtayı Çelik Kadar Güçlü Yapmanın Bir Yolu Bulundu ve Bu Yöntemle Bir Kurşunu Durdurmak Bile Mümkün!. (11 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12975
Nield, D., Bilim, R., Kayalı, Ö. (2022, October 11). Tahtayı Çelik Kadar Güçlü Yapmanın Bir Yolu Bulundu ve Bu Yöntemle Bir Kurşunu Durdurmak Bile Mümkün!. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12975
D. Nield, et al. “Tahtayı Çelik Kadar Güçlü Yapmanın Bir Yolu Bulundu ve Bu Yöntemle Bir Kurşunu Durdurmak Bile Mümkün!.” Edited by Ögetay Kayalı. Translated by Rasyonalist Bilim, Evrim Ağacı, 11 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12975.
Nield, David. Bilim, Rasyonalist. Kayalı, Ögetay. “Tahtayı Çelik Kadar Güçlü Yapmanın Bir Yolu Bulundu ve Bu Yöntemle Bir Kurşunu Durdurmak Bile Mümkün!.” Edited by Ögetay Kayalı. Translated by Rasyonalist Bilim. Evrim Ağacı, October 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/12975.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close