Su Altı Arkeolojisi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sağa bak, sola bak, aşağıya bak, yukarı bak. Bak, sadece bak! Durmadan bak. Ha diyorsan ben o sıfat tamlamasındaki kim sorusunu karşılayan avanak olacağım; seni tutan yok! Bak dur avanak!

Suya bak: sigara yak bak, çay iç bak, sevgilinle sarıl bak, ayrıldın hüzünlü bak, güneşin doğuşuna batışına bak. E yeter biraz da içine bak! Ne imiş? İki hidrojen bir oksijen; günde 3 öğün.

Anlayarak bak; çünkü su bunu fazlasıyla hakediyor!

Bak; çünkü sularda 5 bin yıldır her yıl 5 gemi batmış olsa, 25 bin batığımız var! Arkeoloji'ye daha doğrusu bilime bu kadar yabancıyız hadi; ama gün içinde ve hergün içtiğimiz suya neden bu kadar yabancıyız?

Orada Sualtı Arkeolojisi var! Su ile bağlantılı bir Arkeoloji!

Arkeologlar iyi bilirler Eski Yunanca'da arkhaios, eski demektir. Logos ise, bilgi; yani eskinin bilgisi-bilimi. Logos'u su ile alakalı konuştuğumuz için biraz daha açalım: Antik Çağ limanlarında seyahatden dönen gemiciler, gezdikleri topraklar ve sular hakkında edindikleri bilgiyi, sohbet şeklinde halka sunardı. Logos aynı zamanda bu açıklamayı da karşılar.

Anadolu'ya bir bakıyorsunuz, üç tarafı sularla çevrili (çok küçük yaşlardan beri sık sık duyduğumuz ama içeriğini merak etmediğimiz, adeta, bir tekerleme). Bir o kadar deniz kültürüne yabancılık. Kıyıların hali, zaten, vahim: Çarpık ve anlamsız yapılaşmalar, foseptik ve sanayi atıkları, topografyayı adeta zehirleyen her türlü katkı.

Yabancı bilim insanları geliyor, yönetimlerinde sualtı araştırılıyor; lakin yeterli değil. Belirli ciddi bir planımız ve programımız yok. Bu konuda kurumsallaşmamız yetersiz. Nasıl düzelir? Bu konuda ihtisas sahibi elemanların yetiştirilmesi ile.

Dünya'ya bir bakıyorsunuz, konu oldukça ciddiye alınıyor (beklendik bir çıkış). Bugün belli bir kıvama geldiler; ama unutulmamalıdır ki, geldikleri bu kıvama Anadolu sularında yaptıkları araştırmalar ciddi katkılar sunmuştur.

Arkeoloji sadece somut kalıntılarla ilgilenmez (kimi kaynaklarda sadece somut kalıntılarla ilgilenir yazılıdır, bu bilgisizliğin görgüsüzlüğüdür). Su altında bunu bir bakıma somutluğa dayandırabiliriz (tam olmasa da, büyük bir kısım anlamında). Geçmişteki somutluk, insan emeğidir. Suyun altında ciddi bir emek, heba olup gidiyor.

Sualtı Arkeolojisi çok önemlidir. Denizlerin, göllerin, nehirlerin, doğal ya da yapay havuzların kısaca su ile bağlantılı kalıntıların incelenmesini Sualtı Arkeolojisi üstlenir. 

Gemi Arkeolojisi vardır, eski çağlarda yapılmış gemileri konu edinir. Örnek verecek olur isek Marmaray Projesi esnasında İstanbul Yenikapı'da toprak altından çıkan antik liman batıkları şu an için dünya çapında en güncel örnekleri oluştururlar.

Nehir Arkeolojisi vardır, Sualtı Arkeolojisi kapsamında değerlendirilir.

Arazi ile su koşulları ve çalışma metodları bir değildir. Farklı bir teknik ile ele alınarak bir çıkarıma gidilir. Arkeometri bu bağlamda son derece önemlidir (ölçme ve değerlendirme ile).

Yine konservasyon ve restorasyon Sualtı Arkeolojisi'nin olmaz ise olmazlarıdır.

Dünya standartlarına hatta ilerisine geçmek istiyorsak bilgi, olanak ve deneyimi iyi değerlendirmek zorundayız. Yoksa suya, sadece bakmaya devam ederiz.

Sadece bakmak için değil, anlamak için bak...

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Asil Yusufçuk

Natalie Portman ve Marvel'dan Bilim Atağı!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder