Bu Reklamı Kapat

Gerçek Atlantis Olan "Doggerland", İklim Değişimi Hakkında Bizleri Uyarıyor!

Gerçek Atlantis Olan "Doggerland", İklim Değişimi Hakkında Bizleri Uyarıyor!
Mezolitik avcı-toplayıcı topluluk illüstrasyonu
Andy Gammon
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
2,247 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

1931’de Kuzey Denizi'nde trol ile balık avlayan bir teknenin ağına 21 santimetreden biraz daha büyük, boynuzdan yapılmış bir cisim takıldı. Yapılan incelemelerde, bu cismin yaklaşık 14.000 yıl öncesine ait, insan yapımı bir zıpkın olduğu anlaşıldı. İlerleyen yıllarda Kuzey Denizi’nden çeşitli aletler çıkarımaya devam edildi. Öyle ki, Hollandalı amatör bir arkeolog olan Jan Glimmerveen, son on yılda denizde trol yapan balıkçılardan aldığı 10.000-8.100 yıl öncesine ait yaklaşık 100 adet Mezolitik eser biriktirdi. Aşağıdaki fotoğrafta, deniz tabanından çıkarılan ve büyük ihtimalle avlanmak için kullanılan çeşitli sivri uçlara ve dikenli yapılara sahip aletler görülüyor.

Kuzey Denizi'nden çıkarılan çeşitli aletler
Kuzey Denizi'nden çıkarılan çeşitli aletler
Wachholtz Verlag

Bu aletler, 20.000 yıl öncesine kadar Birleşik Krallık'ı Avrupa anakarasına bağlayan ve verimli topraklarıyla Avrupalı avcı-toplayıcı nesillerin yaşadığı bir kara parçasına ait. "Doggerland" olarak bilinen ve günümüzde sular altında olan bu kara parçası, ismini Kuzey Denizi'nde bir sığlık alan olan Dogger Bank'ten alıyor.

Aşağıdaki haritada görülen Doggerland toprakları, Buzul Çağı'nın sona ermesiyle yükselen deniz seviyesi nedeniyle gittikçe küçüldü ve büyük bir tsunami sonrası tamamen suya gömüldü. Kuzey Denizi'nde yaşanan bu büyük tsunamiye, MÖ. 6150’deki Storegga Kayması olarak bilinen Norveç kıyılarındaki bir denizaltı heyelanının neden olduğu düşünülüyor.

Bu Reklamı Kapat

Sulara gömülmeden önce Doggerland Britanya'yı Avrupa anakarasına bağlıyordu.
Sulara gömülmeden önce Doggerland Britanya'yı Avrupa anakarasına bağlıyordu.
National Geographic

Doggerland, binlerce yıl önce Britanya’ya yerleşmiş ilk Neolitik çiftçilerin arkeolojik kalıntılarını barındırıyor olabilir. Bu nedenle de bilim insanlarının oldukça ilgisini çekiyor. Bir araştırmada, Kuzey Denizi'nin Hollanda kıyılarında bulunan bir insan kafatasının ön kemiğine ait parçası raporlandı. Daha önce bulunan başka Neandertal kafataslarıyla karşılaştırılan parçanın yetişkin bir erkeğe ait olduğu düşünülüyor.

Kafatası parçasının iç ve dış görünümü
Kafatası parçasının iç ve dış görünümü
Europe PMC

Ayrıca, kafatasında büyük ihtimalle bir epidermoid kistin neden olduğu bir lezyon saptandı. Bu vaka, bugüne kadar az sayıda patolojik durumun kaydedildiği Neandertal kalıntılarında görülen ilk neoplazma örneği olması nedeniyle önemli bir bulgudur.

Başka bir çalışmada ise Groningen radyokarbon laboratuvarı araştırmacıları yıllar boyunca Kuzey Denizi'nden toplanan insan kemiklerini analiz etti. Kemiklerdeki karbon ve azot izotop oranları Neandertaller'in deniz kaynaklı gıdalara nazaran daha çok tatlı su ve karasal ortamlardaki gıda kaynaklarını tükettiğini gösteriyor. Fakat iklim değişikliği ve suların yükselmesi nedenleriyle karasal gıda kaynaklarını daha az tüketmeye başladıkları düşünülüyor. Bu durum, Neandertaller'in yerleşim yerlerini terk etmek yerine değişikliklere uyum sağladığı şeklinde yorumlanabilir.

Uzun zamandır sular altında olan bu toprakların hikayesi, günümüz koşullarında özellikle anlam kazanmaya başladı. Küresel ısınma ve deniz seviyelerinin yükselmesi gibi nedenlerle yerleşim yerlerinin tehlikede olması, denize yakın yerleşim bölgelerinde Doggerland gibi bir son yaşanmaması için ciddi bir uyarı niteliği taşıyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 23
 • İnanılmaz 17
 • Muhteşem! 9
 • Bilim Budur! 9
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Umut Verici! 5
 • Korkutucu! 4
 • Üzücü! 3
 • İğrenç! 3
 • Güldürdü 2
 • Grrr... *@$# 2
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • N. McGreevy. Study Rewrites History Of Ancient Land Bridge Between Britain And Europe. (02 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Smithsonian Magazine | Arşiv Bağlantısı
 • E. Addley. Study Finds Indications Of Life On Doggerland After Devastating Tsunamis. (01 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2021. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
 • L. Spinney. Searching For Doggerland. (01 Aralık 2012). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2021. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • L. Spinney. Archaeology: The Lost World. (09 Temmuz 2008). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Springer Nature | Arşiv Bağlantısı
 • J. van der Plicht, et al. (2016). Surf'n Turf In Doggerland: Dating, Stable Isotopes And Diet Of Mesolithic Human Remains From The Southern North Sea. Journal of Archaeological Science. | Arşiv Bağlantısı
 • J. J. Hublin, et al. (2009). Out Of The North Sea: The Zeeland Ridges Neandertal.. Journal of Human Evolution. | Arşiv Bağlantısı
 • L. Amkreutz, et al. (2019). Hunting Beneath The Waves. Bone And Antler Points From North Sea Doggerland Off The Dutch Coast. ISBN: 978-3-529-01861-9. Yayınevi: Wachholtz Verlag. sf: 383-404.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 11:13:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10509

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Parçacık
Homo Sapiens
Ecza
Çalışma
Uydu
Biyokimya
Gaz
Manyetik Alan
Hastalık Dağılımı
Uyku
Kanıt
Kadın Sağlığı
Diş Hastalıkları
Meyve
Meteor
Kırmızı
Kök Hücre
Çevre
Kuantum Fiziği
Balıklar
Yapay
Evrimsel
Doğa Olayları
Eğitim
Genetik
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et