Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Zürafalar nasıl evrimleşdi? Nasıl bu kadar uzun oldular?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu konuya Lamarck ve Darwin bazı cevaplar getirmişti. Lamarck zürafaların uzun bitkilere ulaşmak için boyunlarının zorunlu olarak uzadığını söylemişti. Darwin ise bir bireyde bu olayın gerçekleşemeyeceğini nesiller boyu geçekleşen bir doğal seçilim mekanizmasının ürünü olduğunu söylemişti. Ama işin aslına bakacak olursak ikisi de yanılmıştı. Lamarck zaten açık bir şekilde yanılmıştı peki ya Darwin nerede yanıldı. Darwin'in yanıldığı yer bu durumun doğal seçiliö doğrultusunda olduğunu söylemesiydi. Bu durum doğal seçilimin bir ürünü değil cinsel seçilimin bir ürünü. Bunu son yıllarda yaptığımız çalışmalarda rahatça görüyoruz. Çünkü görüyoruz ki zürafalar yemek yemek için eğiliyor. Eeee o zaman yemeklere ulaşmak için değil. Peki ya cinsel seçilimin boyun ile ne alakası var diyorsan hemen başlayalım cevabımıza.

Zürafalar dişiler ile çiftleşmek için birbirleri ile savaşırlar ve bu savaşı boyunlarını birbirlerine vurarak sağlarlar. Boynu daha büyük ve kalın olanlar savaşı kazanır ve cinsel birliktelik gerçekleştirip genlerinin devamlılığını sağlar. Boynu daha küçük ve kısa olanlar savaşı kaybettiği için genlerini aktaramıyor ve bu yüzden genleri eleniyor. Bu olay nesiller boyunca devam ediyor ve en sonunda küçük ve kısa boyna sahip olanların genleri eleniyor ve zürafaların boyları nesiller sonrasında uzun, büyük ve kalın bir hal alıyor.

Not: Cinsel seçilim mekanizması da Darwin'in mekanizmalarındandır.

Umarım faydalı olabilmişimdir.

İyi okumalar.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Konuştuğunda, genellikle bildiğin bir şeyi tekrar edersin. Dinlediğinde, genellikle bir şeyler öğrenirsin.”
Jared Sparks
Geri Bildirim Gönder