Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İsa Aydın
İsa Aydın
1,655 UP
Üye
1

Zeki olmak için eski bilim insanları gibi mi çalışmak gerekir veya illa yeni bir keşif mi bulmak gerekir?

Bu soru aklıma takılıp duruyor ve beni yiyip bitiriyor eski bilim insanlarını okudukça özellikle veya filozofları kendimi zorlamaya başlıyorum bende yeni birşey bulmalıyım bulamazsam bile eksik hissediyorum.. Sizce okul düzeyi eğitimi iyi bilmek Zeki olmak için yeterli midir yoksa farklı etkenlerde mi lazımdır?
409 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Anastasia elizaveta
bilim insanlarının hayatları hakkında çok sayıda kitap okudum.

Bence hayır. İlk olarak bence zeki olmakla çalışkan olmak ayrı şeyler. Bilim insanları oldukça zeki olmalarının yanında oldukça çalışkan insanlar ki bir şeyler bulmuşlar. ilk başta bi alanda eğitim görüp kendilerini geliştirmişler ardından yıllar süren istikrarlı çalışmalar araştırmalar ve deneylerin ardından bişeyler keşfetmişler. Hiç bir bilim insanı doğuştan hiç bir çaba göstermeden bir şeyler bulmadı tabii ki. bence asıl yapılması gereken ilk başta ne ile uğraşmak istediğini bulup o alanda kendini geliştirmek. yani var olan zekana bir şeyler katmak . Aksi taktirde bir sonuç ortaya çıkacağını düşünmüyorum. Ayrıca şuanki MEB müfredatı kesinlikle yetersiz. Benim düşüncem bu yönde:)

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
176K UP
Bilim ve felsefe okuru

Zekanın en büyük göstergesi hayal gücü veya zihinsel kurgu gücüdür. İnsanın bütün zekası gerçekte imgeleme gücüne dayanır. Öğrendiğiniz bilgileri farkında olarak veya olmayarak imgeler ve zihninizde hayal edersiniz. Burada ise öznellik devreye girer. Deneyimlerinizin belirlediği öznellik ile bu gibi bilgilere kendi öznel kurgunuzla birleştirerek veya ona uydurmaya çalışarak zihninizde bir karşılık bulursunuz veya bulur. Bu yüzden insanda en önemli şey hayal edebilme gücüdür. Gelmiş geçmiş en büyük keşfi yapan Einstein da bunu sözlerinde sıkça vurgulamış ve hayal gücünün bu nedenle herşeyden daha önemli olduğunu ifade etmiştir. Zihninizdeki öznellik ise deneyimlerinizle oluşur demiştik. Bu nedenle herhangi bir bilgiyi zihninize etki edebilmesi için sizin bu bilgiye dair zihinsel çözümlemeyi yapabilecek bir durumda olmanız ve imgelemenizde bunu yapabilmeniz gerekir. Aksi halde bu bilgi sizde duvara çarpmış gibi hiç bir etkisi olmadan geri döner. Buna göre bilginin zihinlerde çözümlenmesi sürecinin olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle 'zihin körlüğü' (yani aslında iç/hayal gözü körlüğü' denilen durum vardır.) Bizlerin bir dışa bakan gözü bir de 'iç' gözü vardır. İç göz hayal gözümüzdür. Örneğin gözleriniz kapalı iken rüya ve hayal görebilmeniz bunun sayesinde mümkün olur. Einstein da görelilik teorisini sıradışı bir durumu ışığın hızını ve zamanla ilişkisini sıradan bir patent memuru olarak çalışırken işe gidip gelirken bindiği trende hayal ederek hayal gücü ile keşfetti. Einstein ışığın hızının olduğunu düşünerek ışıkla yarışa girdiğini hayal etmeye çalıştı. Sonra trenin bu hızla gittiğini ve içindeki saate neler olduğunu düşündü. Keşfettiği şey ise tren ışık hızına yaklaştıkça içindeki saatin trenin dışındaki gözlemciye göre yavaşlayacağıydı. Trenin içinde ise bu durum anlaşılamayacaktı. Bunun ne kadar sıradışı olduğunu anlamak için sıradanlığın ne olduğunu, zihinlerimizde neye göre oluştuğunu anlamak gerekir. Sıradanlık gündelik deneyimlere dayanır. Örneğin saatin çalışma hızının değişmesini saçma ve mantıksız bulmak gündelik sağduyu beklentisidir. Şuanda okunup kolayca geçilen bu keşfin ne olduğunu ne kadar sıradışı ve olagan üstü olduğunu anlamayan kişiler için bilgi ezbercilikten başka bir şey değildir. Bu olağanüstü keşif zihinle/hayal gücü ile yapılan keşif olarak sıradışılıkta zirveye oynar.

Kısacası zekanın göstergesi edindiği bilgiyi imgeleme ve hayal gücü ile kullanma becerisine dayanır. Aksi halde bilgi o kişi de sadece ezberimsi bir öğrenme sürecine dayanıyor olacaktır. Böyle birisine ne kadar sıradışı bir bilgi verseniz de ona sıradan hatta saçma gelecektir. Tabi işin bir de farkındalık kısmı var ki bu da çok önemli. Çünkü neyin ne kadar sıradışı olduğunu anlamak için sıradanlığın ne olduğunu neye göre bizlerde oluştuğunu fark etmek gerek. Bu açıdan Bilgiyi bilmek yetmez onu hayal gücünde yaşayabilmek/deneyimleyebilmek gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close