Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Zamanın 1,2 yada 3 boyutlu olması mümkün mü? Bu tarz bir çalışma teori var mı?

1 karıncanın zaman algısı tıpkı bir nokta( 1 boyutlu) gibidir. Yalnızca o anda zamanda bulunduğu noktayı algılayabililir ne geçmişi hatırlar ne de geleceğin farkındadır. Ancak bir insanın zaman kavramı bir çizgi gibidir (2 boyutlu) zamanı geçmiş ve gelecek olarak algılayabilir. Buradan yola çıkarak zamanı 1, 2 boyutlarda anlayan canlıların yanı sıra zaman algısı 3 boyutlu olan canlıların var olması daha doğrusu zamanın bu şekilde boyutsal olarak algılanması mümkün müdür?
1,513 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu
38K UP
Fizik doktora öğrencisi

Aslında mümkün ve bu konuda yapılan çalışmalar var.

Ana akım dediğimiz fizik dünyasının büyük bir kısmı ekstra boyutlu çalışmaları genelde bu ekstra boyutların hepsi uzay boyutu. 4+1, 10+1, 11+1, 26+1 en sık kullanılan boyutlardan bir kısmı ama bunun yanı sıra, 4+2, 10+2, 11+2 gibi birden fazla zaman boyutu içeren çalışmalar da mevcut.

Hem bu alanda çalışan çok fazla bilim insanının olmaması, hem de bu çalışmalar tek zaman boyutlu çalışmalara göre daha zor ve daha ağır bir matematik içermesi sebebiyle bir çok insan için tek zaman boyutlu teoriler daha çekici geliyor ve birden fazla zaman boyutu içeren çalışmaların sayıları az kalmaya devam ediyor. Üstelik sadece matematiği çok ağır değil aynı zamanda felsefi açıdan yorumlanması da oldukça zor ve karmaşık.

Tüm Reklamları Kapat

Tabi bu ilginç olmadıkları anlamına gelmiyor. Hatta birden fazla zaman boyutunun varlığı halinde ışık hızının sabit olmayabileceği ve zamanla değişiyor olabileceği gibi çok enteresan çıkarımlar mevcut.

Henüz bu çalışmalar da diğer ekstra boyut içeren teoriler de deney ve/veya gözlemlerle sınanabilmiş değil. Zamanla fizik bilgimizin, anlayışımızın ve teknolojinin gelişip bu teorileri yanlışlayabilecek gözlem ve deneyler yapacağımızı umut ediyorum.

710 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Relativistic Mechanics In Multiple Time Dimensions. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. On Determinism And Well-Posedness In Multiple Time Dimensions. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. A Time Varying Speed Of Light As A Solution To Cosmological Puzzles. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Two-Time Physics. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close