Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?
2
Varsayımsal & Hipotetik

Zamanda geçmişe gidip babamız ve annemiz daha birlikte olmadan babamızı öldürürsek bize ne olur?

Bugünkü bir tartışmanıın konusuydu, ben temelli olarak varlığımızın tüm zaman dilimlerinden silineceğini savunmuştum.

8
120 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
8 Cevap

Bununla ilgili birçok akıl yürütme mevcut.

  • Bunlardan biri geçmişe hiçbir şekilde gidemeyeceğiniz ve dolayısı ile bunu yapamayacağınız yönünde.
  • Diğer bir görüş babanızı öldürdüğünüzde farklı bir zaman çizgisi (timeline) oluşacağı yönünde. Yani başka bir zaman çizgisindeki başka bir "siz"in dedesini öldürdüğünüz için o zaman çizgisindeki siz asla yaşamayacak, kendi zaman çizginizdeki esas dedeniz hala yaşayacaktır, dolayısı ile siz de hala var olacaksınız.
  • Benim gördüğüm başka bir görüş ise geçmişe gitseniz bile sizin de zamanda geçmişe gideceğiniz yani şimdi 19 yaşındaysanız ve 5 yıl geriye giderseniz 14 yaşında olacağınız yönünde. Dolayısı ile doğumunuzdan daha da önceye gidemeyeceğiniz için bir sorun kalmıyor.
195 görüntülenme
3
Paylaş
3
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

Zaman yolculuğu yaptığınızda şu an bulunduğunuz evrenin geçmişine gitmiyorsunuz. Gittiğiniz geçmiş, paralel evrenlerden birinin geçmişi. Yani alternatif bir paralel evrene gidiyor, o evrendeki dedenizi öldürüyorsunuz ve o evrendeki doğumunuzu engelliyorsunuz. Kısacası kendi evreninizdeki dedenizi öldürmediğiniz siz hiçbir zaman yok olmuyorsunuz.

Paralel evrenler teorisi ve dede paradoksu hakkında okuma yaparsanız daha net anlaşılacaktır.

2
Paylaş
2
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

zamanda geri gitmeyi bir videoyu geri sarmak gibi değil de, o videonun aynısının tekrar çekilmesi gibi düşünün. çünkü zamanı geri almak böyle bir şey. kolay anlaşılması içinde bu örneği dedeye değilde babaya uyarlayalım. babanızı öldürdüğünüzde siz ölmezseniz. sadece babanızın ileride doğacak olan sizin küçük haliniz olan bebeğin doğmasını engellersiniz, ama siz var olmaya devam edersiniz. eğer babanızı öldürmezseniz ise, sizin küçük haliniz doğmuş olur, yine siz var olmaya devam edersiniz.

137 görüntülenme
1
Paylaş
1
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

Bu paradoks zaten mevcut bir paradoksdur orjinal adı ile "Grandpa Paradox". Bu paradoksun birden fazla yorumlaması mevcuttur fakat burda en çok bilinen ve değinilene yer vereceğim.

Teoriye (deneysel bir veri olmadığından) göre eğer büyükbabanı öldürürsen, sen kendi evreninde değil başka bir evrendeki senin büyükbabasını öldürmüş olacaksın. Yani şöyle hayal edelim iki evrenimiz var , birisi diğerinin tıpatıp aynısı fakat 70 yıl geri eğer sen kendi evreninde 70 yıl geriye gitmek istesen, sen aslında kendi evreninde geriye gitmezsin var olan 70 yıl gerideki ikinci evrene gidebilirsin (zaman yolculuğu kısaca budur). Ve eğer orda ki dedeni öldürürsen sen aslında kendi dedeni değil diğer evrende ki dedeni öldürmüş olacaksın.

Yani sen hala var olacaksın senin deden var olacak ama çoklu evrenlerde bir yerde sen ve senin baban hiç doğmayacak.

0
Paylaş
0
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

Zamanda yolculuk yapıp geçmişe gittiğimizde geçmişe müdahele edemeyiz. Çünkü o zaman yaşanıp, geçmiştir. Ancak geçmişte neler olduğunu gözlemleyebiliriz. Zamanda yolculuk yapabilmek için ışık hızını geçebilmemiz gerek. Ancak o teknolojiye henüz erişemedik

0
Paylaş
0

Birçok düşünce ortaya atılabilir ancak benim kanım annen ve baban birlikte olmadan meydana gelemeyeceğinden ötürü geçmişe gidip babanı öldürmen muhtemel dışıdır. Ancak eğer muhtemel ise de öldürdüğün yerden o zaman diliminden o yaştan devam edersin belki de.

118 görüntülenme
0
Paylaş
0

Bende sizinle aynı fikirde düşünmekteyim. Çünkü zamanda geri gittiğimde annemle babamın bir birleşimi olarak ortaya çıktığım için o olayı engellemem de mümkün olmayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü onlardan birisini öldürdüğümde onların birleşimi olarak ortaya çıkan kendimi de ortadan kaldıracağım için kendimi de ortadan kaldıracak olmamla kendimi ortadan kaldıracak eylemi kendim olmadan gerçekleştirmem mümkün olmayacaktır.

0
Paylaş
0

Fizik açısından cevaplamayacağım, çünkü ben bunun imkansız olduğunu düşünenlerdenim.

Zamanda geriye gidip anneni veya babanı tanıştıkları gün öldürmeyi hedefledin(Bu hiçbirimizin tasvip etmediği bir hareket) ama o da ne yeterince geçmişe gidememişsin, gittiğinde çoktan evlenmişler bir bebekleri var agucuk gugucuk bir şey diyor ve bu çiftte anne mi dedi baba mı dedi diye tartışıyorlar. Başka bir odaya çekilip çocuğu yalnız bıraktılar. Gelip çocuğun yanına dikildin bakıyorsun. Evet bu senin fotoğraflarındaki çocuk. Lakin esas soru, bu sen misin? Sen olduğun yerdesin karşında da olduğu yerde duran bir bebek var. Hangi zaman dilimindesin? Sallıyorum 15 yıl öncesi dediğimiz zaman. Gidip kendini bir kapsüle hapsedip uyuduğunu düşün. 15 yıl sonra uyandın ve tabii o çocuğun büyümüş halini ziyaret ettin. Tıpa tıp senin hayatınla aynı şeyleri yaşamış olsa bile, şuan o kişi sen misin? Sen olduğun yerdesin o olduğu yerde.

Yani bir sürü açıklama yapılabilir ama en kaba şekliyle bir tür birbiri ile nedensellik üzerine bağlı zaman dilimlerinin olduğunu varsayarak, geçmişe giden madde başka bir evrene gitmiş gibi olur. Gittiği yeni mekanda artık oranın nedenselliğine tabidir. Yani bebekliğini öldürürsen sen ölmezsin. Çünkü senin bulunduğun evren gittiğin evren. Tabii olduğun nedensellik yeni evreninin geçmişi. Yani senin bebekliğine kadar geçen zaman. Onu öldürüp beklediğinde göreceğin şeyler de senin de içinde bulunduğun yeni bir evren yeni bir gelecek. Bu yeni evrende bir bebek öldü ve ne idüğü belirsiz bir adam ortalarda dolanıyor. Başka şeyler yaşanıyor başka bir gelecek görülüyor. Bebeği öldürdükten sonra(yukarıdaki gibi bakıp gitmiyorsun) geleceğe tekrar gitmeye çalışırsan iki seçeneğin var. Bu da bu dilimli zaman-mekanı nasıl değerlendirdiğine bağlı.

Ya uyumuş uyanmış gibi geleceğe gidersin ve bu değişmiş gelecekle karşılaşırsın. Kimse seni hatırlamaz(bebeği öldürürken kimse seni görmediyse) kim bu adam derler. Ya da bir şekilde değişim geleceğe ulaşmadan geleceğe gidersin ve zamanlamayı tutturamazsan(geçmişe ışınlandığın zamandan öncesine gidersen) senin tıpatıpın olan bir kişiyi daha bulursun. Peki dönmeye çalıştığın gelecek zaman makinesinin keşfinden sonraki gelecek çıkarsa? O zaman her şey çöker. Öyle ki tam bu sebeple zaman yolculuğunu imkansız görüyorum. Zaten buraya kadar ufak ufak termodinamiği çiğnemiştik, burada ise yerle bir edebiliriz.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et