Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Boran Kumlu
Boran Kumlu
3,505 UP
Üye
3

Büyükbaba paradoksunun olası çözümleri nelerdir? Geçmişe gidip babamızı öldürürsek bize ne olur?

Bugünkü bir tartışmanıın konusuydu, ben temelli olarak varlığımızın tüm zaman dilimlerinden silineceğini savunmuştum.
1,850 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
8 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
901K UP
Öğrenci-Okur

Bununla ilgili birçok akıl yürütme mevcut.

 • Bunlardan biri geçmişe hiçbir şekilde gidemeyeceğiniz ve dolayısı ile bunu yapamayacağınız yönünde.
 • Diğer bir görüş babanızı öldürdüğünüzde farklı bir zaman çizgisi (timeline) oluşacağı yönünde. Yani başka bir zaman çizgisindeki başka bir "siz"in dedesini öldürdüğünüz için o zaman çizgisindeki siz asla yaşamayacak, kendi zaman çizginizdeki esas dedeniz hala yaşayacaktır, dolayısı ile siz de hala var olacaksınız.
 • Benim gördüğüm başka bir görüş ise geçmişe gitseniz bile sizin de zamanda geçmişe gideceğiniz yani şimdi 19 yaşındaysanız ve 5 yıl geriye giderseniz 14 yaşında olacağınız yönünde. Dolayısı ile doğumunuzdan daha da önceye gidemeyeceğiniz için bir sorun kalmıyor.
360 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Feray E
Feray E
4,385 UP
Okur
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

Zaman yolculuğu yaptığınızda şu an bulunduğunuz evrenin geçmişine gitmiyorsunuz. Gittiğiniz geçmiş, paralel evrenlerden birinin geçmişi. Yani alternatif bir paralel evrene gidiyor, o evrendeki dedenizi öldürüyorsunuz ve o evrendeki doğumunuzu engelliyorsunuz. Kısacası kendi evreninizdeki dedenizi öldürmediğiniz siz hiçbir zaman yok olmuyorsunuz.

Paralel evrenler teorisi ve dede paradoksu hakkında okuma yaparsanız daha net anlaşılacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

157 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bu rak
Bu rak
1,876 UP
Okur
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

zamanda geri gitmeyi bir videoyu geri sarmak gibi değil de, o videonun aynısının tekrar çekilmesi gibi düşünün. çünkü zamanı geri almak böyle bir şey. kolay anlaşılması içinde bu örneği dedeye değilde babaya uyarlayalım. babanızı öldürdüğünüzde siz ölmezseniz. sadece babanızın ileride doğacak olan sizin küçük haliniz olan bebeğin doğmasını engellersiniz, ama siz var olmaya devam edersiniz. eğer babanızı öldürmezseniz ise, sizin küçük haliniz doğmuş olur, yine siz var olmaya devam edersiniz.

238 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Sıradan Vatandaş

Fizik açısından cevaplamayacağım, çünkü ben bunun imkansız olduğunu düşünenlerdenim.

Zamanda geriye gidip anneni veya babanı tanıştıkları gün öldürmeyi hedefledin(Bu hiçbirimizin tasvip etmediği bir hareket) ama o da ne yeterince geçmişe gidememişsin, gittiğinde çoktan evlenmişler bir bebekleri var agucuk gugucuk bir şey diyor ve bu çiftte anne mi dedi baba mı dedi diye tartışıyorlar. Başka bir odaya çekilip çocuğu yalnız bıraktılar. Gelip çocuğun yanına dikildin bakıyorsun. Evet bu senin fotoğraflarındaki çocuk. Lakin esas soru, bu sen misin? Sen olduğun yerdesin karşında da olduğu yerde duran bir bebek var. Hangi zaman dilimindesin? Sallıyorum 15 yıl öncesi dediğimiz zaman. Gidip kendini bir kapsüle hapsedip uyuduğunu düşün. 15 yıl sonra uyandın ve tabii o çocuğun büyümüş halini ziyaret ettin. Tıpa tıp senin hayatınla aynı şeyleri yaşamış olsa bile, şuan o kişi sen misin? Sen olduğun yerdesin o olduğu yerde.

Tüm Reklamları Kapat

Yani bir sürü açıklama yapılabilir ama en kaba şekliyle bir tür birbiri ile nedensellik üzerine bağlı zaman dilimlerinin olduğunu varsayarak, geçmişe giden madde başka bir evrene gitmiş gibi olur. Gittiği yeni mekanda artık oranın nedenselliğine tabidir. Yani bebekliğini öldürürsen sen ölmezsin. Çünkü senin bulunduğun evren gittiğin evren. Tabii olduğun nedensellik yeni evreninin geçmişi. Yani senin bebekliğine kadar geçen zaman. Onu öldürüp beklediğinde göreceğin şeyler de senin de içinde bulunduğun yeni bir evren yeni bir gelecek. Bu yeni evrende bir bebek öldü ve ne idüğü belirsiz bir adam ortalarda dolanıyor. Başka şeyler yaşanıyor başka bir gelecek görülüyor. Bebeği öldürdükten sonra(yukarıdaki gibi bakıp gitmiyorsun) geleceğe tekrar gitmeye çalışırsan iki seçeneğin var. Bu da bu dilimli zaman-mekanı nasıl değerlendirdiğine bağlı.

Ya uyumuş uyanmış gibi geleceğe gidersin ve bu değişmiş gelecekle karşılaşırsın. Kimse seni hatırlamaz(bebeği öldürürken kimse seni görmediyse) kim bu adam derler. Ya da bir şekilde değişim geleceğe ulaşmadan geleceğe gidersin ve zamanlamayı tutturamazsan(geçmişe ışınlandığın zamandan öncesine gidersen) senin tıpatıpın olan bir kişiyi daha bulursun. Peki dönmeye çalıştığın gelecek zaman makinesinin keşfinden sonraki gelecek çıkarsa? O zaman her şey çöker. Öyle ki tam bu sebeple zaman yolculuğunu imkansız görüyorum. Zaten buraya kadar ufak ufak termodinamiği çiğnemiştik, burada ise yerle bir edebiliriz.

155 görüntülenme
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Neriman Avohan
Philosophy

Bende sizinle aynı fikirde düşünmekteyim. Çünkü zamanda geri gittiğimde annemle babamın bir birleşimi olarak ortaya çıktığım için o olayı engellemem de mümkün olmayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü onlardan birisini öldürdüğümde onların birleşimi olarak ortaya çıkan kendimi de ortadan kaldıracağım için kendimi de ortadan kaldıracak olmamla kendimi ortadan kaldıracak eylemi kendim olmadan gerçekleştirmem mümkün olmayacaktır.

139 görüntülenme
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Uzaydan Bırakılan Çubuklarla Deprem Yaratma Projesi Gerçek mi? | Kinetik Bombardıman
Kime Göre
Kime Göre "Deli"? Şeytanlardan Tımarhanelere Akıl Hastalıkları...
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close