Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Büyükbaba paradoksunun olası çözümleri nelerdir? Geçmişe gidip babamızı öldürürsek bize ne olur?

Bugünkü bir tartışmanıın konusuydu, ben temelli olarak varlığımızın tüm zaman dilimlerinden silineceğini savunmuştum.
343 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
8 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Bununla ilgili birçok akıl yürütme mevcut.

 • Bunlardan biri geçmişe hiçbir şekilde gidemeyeceğiniz ve dolayısı ile bunu yapamayacağınız yönünde.
 • Diğer bir görüş babanızı öldürdüğünüzde farklı bir zaman çizgisi (timeline) oluşacağı yönünde. Yani başka bir zaman çizgisindeki başka bir "siz"in dedesini öldürdüğünüz için o zaman çizgisindeki siz asla yaşamayacak, kendi zaman çizginizdeki esas dedeniz hala yaşayacaktır, dolayısı ile siz de hala var olacaksınız.
 • Benim gördüğüm başka bir görüş ise geçmişe gitseniz bile sizin de zamanda geçmişe gideceğiniz yani şimdi 19 yaşındaysanız ve 5 yıl geriye giderseniz 14 yaşında olacağınız yönünde. Dolayısı ile doğumunuzdan daha da önceye gidemeyeceğiniz için bir sorun kalmıyor.
242 görüntülenme
3
 • Raporla
Cevap
Feray E
Feray E Okur
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

Zaman yolculuğu yaptığınızda şu an bulunduğunuz evrenin geçmişine gitmiyorsunuz. Gittiğiniz geçmiş, paralel evrenlerden birinin geçmişi. Yani alternatif bir paralel evrene gidiyor, o evrendeki dedenizi öldürüyorsunuz ve o evrendeki doğumunuzu engelliyorsunuz. Kısacası kendi evreninizdeki dedenizi öldürmediğiniz siz hiçbir zaman yok olmuyorsunuz.

Paralel evrenler teorisi ve dede paradoksu hakkında okuma yaparsanız daha net anlaşılacaktır.

Bu Reklamı Kapat

2
 • Raporla
Cevap
Bu Rak
Bu Rak Okur
Orijinal Soru: Bir kişi zamanda geriye gidip dedesinin ölümüne sebep olursa ne olur?

zamanda geri gitmeyi bir videoyu geri sarmak gibi değil de, o videonun aynısının tekrar çekilmesi gibi düşünün. çünkü zamanı geri almak böyle bir şey. kolay anlaşılması içinde bu örneği dedeye değilde babaya uyarlayalım. babanızı öldürdüğünüzde siz ölmezseniz. sadece babanızın ileride doğacak olan sizin küçük haliniz olan bebeğin doğmasını engellersiniz, ama siz var olmaya devam edersiniz. eğer babanızı öldürmezseniz ise, sizin küçük haliniz doğmuş olur, yine siz var olmaya devam edersiniz.

170 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Oguz Han
Oguz Han Sıradan Vatandaş

Fizik açısından cevaplamayacağım, çünkü ben bunun imkansız olduğunu düşünenlerdenim.

Zamanda geriye gidip anneni veya babanı tanıştıkları gün öldürmeyi hedefledin(Bu hiçbirimizin tasvip etmediği bir hareket) ama o da ne yeterince geçmişe gidememişsin, gittiğinde çoktan evlenmişler bir bebekleri var agucuk gugucuk bir şey diyor ve bu çiftte anne mi dedi baba mı dedi diye tartışıyorlar. Başka bir odaya çekilip çocuğu yalnız bıraktılar. Gelip çocuğun yanına dikildin bakıyorsun. Evet bu senin fotoğraflarındaki çocuk. Lakin esas soru, bu sen misin? Sen olduğun yerdesin karşında da olduğu yerde duran bir bebek var. Hangi zaman dilimindesin? Sallıyorum 15 yıl öncesi dediğimiz zaman. Gidip kendini bir kapsüle hapsedip uyuduğunu düşün. 15 yıl sonra uyandın ve tabii o çocuğun büyümüş halini ziyaret ettin. Tıpa tıp senin hayatınla aynı şeyleri yaşamış olsa bile, şuan o kişi sen misin? Sen olduğun yerdesin o olduğu yerde.

Bu Reklamı Kapat

Yani bir sürü açıklama yapılabilir ama en kaba şekliyle bir tür birbiri ile nedensellik üzerine bağlı zaman dilimlerinin olduğunu varsayarak, geçmişe giden madde başka bir evrene gitmiş gibi olur. Gittiği yeni mekanda artık oranın nedenselliğine tabidir. Yani bebekliğini öldürürsen sen ölmezsin. Çünkü senin bulunduğun evren gittiğin evren. Tabii olduğun nedensellik yeni evreninin geçmişi. Yani senin bebekliğine kadar geçen zaman. Onu öldürüp beklediğinde göreceğin şeyler de senin de içinde bulunduğun yeni bir evren yeni bir gelecek. Bu yeni evrende bir bebek öldü ve ne idüğü belirsiz bir adam ortalarda dolanıyor. Başka şeyler yaşanıyor başka bir gelecek görülüyor. Bebeği öldürdükten sonra(yukarıdaki gibi bakıp gitmiyorsun) geleceğe tekrar gitmeye çalışırsan iki seçeneğin var. Bu da bu dilimli zaman-mekanı nasıl değerlendirdiğine bağlı.

Ya uyumuş uyanmış gibi geleceğe gidersin ve bu değişmiş gelecekle karşılaşırsın. Kimse seni hatırlamaz(bebeği öldürürken kimse seni görmediyse) kim bu adam derler. Ya da bir şekilde değişim geleceğe ulaşmadan geleceğe gidersin ve zamanlamayı tutturamazsan(geçmişe ışınlandığın zamandan öncesine gidersen) senin tıpatıpın olan bir kişiyi daha bulursun. Peki dönmeye çalıştığın gelecek zaman makinesinin keşfinden sonraki gelecek çıkarsa? O zaman her şey çöker. Öyle ki tam bu sebeple zaman yolculuğunu imkansız görüyorum. Zaten buraya kadar ufak ufak termodinamiği çiğnemiştik, burada ise yerle bir edebiliriz.

0
 • Raporla
Cevap
Neriman Avohan
Neriman Avohan Philosophy

Bende sizinle aynı fikirde düşünmekteyim. Çünkü zamanda geri gittiğimde annemle babamın bir birleşimi olarak ortaya çıktığım için o olayı engellemem de mümkün olmayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü onlardan birisini öldürdüğümde onların birleşimi olarak ortaya çıkan kendimi de ortadan kaldıracağım için kendimi de ortadan kaldıracak olmamla kendimi ortadan kaldıracak eylemi kendim olmadan gerçekleştirmem mümkün olmayacaktır.

102 görüntülenme
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.