Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Zaman Tanrının ta kendisi olabilir mi?

var olan herşeyi bilen bildiren olduran bir varlığın herşeyin içinde olabilmesi bana zamanı çağrıştırıyor mesela evren belli bir zaman diliminde var oluyor ve bir düzeni takip ediyor yada mesela karadelikler bu zaman dediğimix şeyin yırtılmasından oluşuyor bana ölümü çağrıştırıyor.Ayrıca varolduğunu biliyoruz ama yok oldğunda aynı zamanda
1,298 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tiger 1
Tiger 1
2,560 UP
düşünür

bu soru bu kategori ile ilgili olmayabilir, ancak kendi görüşlerimi "öznel" bir cevap olarak belirtmek isterim;

zaman(time) konusunun, uzay(space) olmadan ele alınması bizim (algıladığımız) "üç boyutlu" evrenimizde pek mümkün değil.

herhangi bir şeye olan perspektiflerimizi düşünürsek, örneğin bizler üç boyutlu uzayda, aslında sadece iki boyutu "görebiliriz".

Tüm Reklamları Kapat

mesela bir karenin bir perspektifini düşünün sizin baktığınız konumdan (uzay-zaman) sadece "tek bir adet, iki boyutlu perspektife" ait bilgi edinirsiniz.

sonra konumunuzu (uzay-zaman) değiştirdiğinizde başka bir perspektifin bilgisini de edinirsiniz.

ve bunları sıra ile tek tek yaparsınız ve zamanın ileri yönlü oku size sürekli yeni perspektifleri sunar!

şimdi bir üst boyuttaki yani dört boyutlu bir uzay-zaman'da olan ve üç boyutlu görebilen bir gözlemci hayal edin,

Tüm Reklamları Kapat

bu gözlemcinin baktığı herhangi bir şeyin tüm perspektiflerini görebildiğini düşünebiliriz.

peki bu dört boyutlu uzayda üç boyutlu görebilen bu gözlemci için zaman nasıl akardı?

sonraki bir boyutta olan yani beş boyutlu bir uzay-zaman'da olan bir gözlemci?...

peki "tüm perspektifleri" eş zamanlı görebilen bir gözlemcimiz hangi boyutta olmalı? ve "tüm perspektifleri" görebiliyorsa, onun için zaman var mıdır?

insanların tanrı kelimesine atfettikleri sıfatlar özneldir, yani nesnel bir bilgimiz olmadığından bir kanıta ulaşamıyoruz.

bu durum düşündüklerimizin ötesinde gerçek olarak ve dolayısı ile nesnel olarak bilmediğimizi gösterir.

deneyim ile elde ettiğimiz "bilgi" eğer nesnel kanıtlara dayanmaktaysa bunu bildiğimizi söyleyebiliriz, ancak değilse eğer sadece fikirlerimiz gerçeği bildiğimizin kanıtı olmaz.

zamanın bir "tanrı" olduğu söylemek, tanrı olduğunun bir kanıtı olmaz, tabii tersi de. ama bunu mevcut nesnel bilgilerimiz (bilimsel bilgilerimiz) ile nesnel olarak bilmek mümkün değil.

129 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close