Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Zaman konusunda newton mu haklı yoksa einstein mi?

Einstein eğer bir kızla oturursak zamanın daha çabuk geçeceğini ancak sıkıcı bir ders dinlemek zorunda olursak zamanın geçmek bilmediğini söylemişti fakat herşey psikolojimizle alakalı olabilirmi yani hayatımızda kötü gibi görünen şeyleri daha anlamlı hale getirebilirsek zaman hepimiz için aynı akabilirmi
389 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Alperen Erdem
Alperen Erdem
16K UP
Fizikle ilgiliyim ve bilim araştırmacısıyım.

Öncelikle, Einstein'ın zamanın göreliliği ile ilgili bu ifadeyi söylediği doğru değildir. Bu ifade, genellikle Einstein'a atfedilse de, kaynak olarak ona ait bir söz veya yazıya dayanmamaktadır. Zamanın göreceliği anlatılırken sık sık yapılan bir "benzetmedir".

Zaman konusunda bir kazanan belirlemek yerine bu soruyu "Newton'ın ve Einstein'ın zaman hakkındaki görüşleri nelerdir?" şeklinde dönüştürebiliriz. Zira bilimde tartışmalar, kim haklı kim haksız olarak değil de, "gerçek" nedir, bu işin doğası nasıldır bunu açıklamak için yapılır.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle, Newton'a göre zaman mutlaktı ve evrenin her tarafında aynı şekilde ilerlerdi. Newton'a göre zamanın akışı mutlak ve tek yönlüdür. Yani, zaman her zaman aynı hızla akar ve geri dönüşü yoktur. Zamanın akışı, herhangi bir şeyin hareketiyle veya durmasıyla etkilenmez. Bu, Newton'un ünlü "hareketsiz bir nesne hareketsiz kalır, hareket halinde olan nesne hareket halinde kalır" (eylemsizlik) prensibine dayanmaktadır.

Newton ayrıca, herhangi bir olayın zamanını ölçmek için bir referans noktasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bu referans noktası, evrenin durağan bir çerçevesi olarak seçilebilir. Bu nedenle, Newton'un zaman anlayışı, fizikteki olayların mutlak olarak ölçülebilmesine izin veren mutlak zaman kavramına dayanmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Einstein'ın teorileri ise, zaman anlayışımızın mutlak olmadığına, göreceli olduğuna ve zamanın, hareket ve kütle çekimi gibi faktörlere bağlı olarak değişebileceğine işaret etmektedir.

Konu ile ilgili ünlü teorik fizikçi Michio Kaku'ya kulak verelim:

"Newton'a göre zaman, bir ok gibiydi. Bir kez fırlatılınca, yolundan asla şaşmadan düz bir çizgi üzerinde ilerlerdi. Dünya üzerindeki bir saniye, dış uzaydaki bir saniyeye eşitti. Zaman mutlaktı ve evrenin her tarafında aynı şekilde ilerlerdi. Olaylar, evrenin her yanında eşzamanlı olarak meydana gelebilirdi. Buna karşın Einstein, Dünya üzerindeki bir saniyenin Ay üzerindeki bir saniyeye eşit olmadığı göreli zaman kavramını ortaya attı. Zaman, gezegenlerin ve yıldızların arasından dalana dalana akıp giden, civardaki gök cisimlerinin yanından geçerken yavaşlayan bir nehir gibiydi." [1]

Sonuç olarak, Newton'da "mutlak zaman" tanımına; Einstein'da mutlak olmayan "göreli zaman" tanımına rastlıyoruz. Ancak bu demek değildir ki Newton fiziği Einstein'dan sonra kaldırıldı! Hayır, Newton fiziği hâlâ büyük ölçekteki olayları başarıyla açıklıyor. Örneğin gezegenlerin eliptik yörüngelerdeki hareketlerini (Merkür'ün yörüngesindeki garip dolanımını açıklayamıyor) başarıyla açıklar. Ancak, kara deliklerin kütle çekimi gibi durumlarda, klasik fizik işlememeye başlar. İşte tam da bu noktada devreye Einstein'ın, Newton'un yerçekimi yasasını da "kapsayan" görelilik teorisi giriyor. Einstein'ın Görelilik Teorileri hakkında Evrim Ağacı Akademi'nin yazılarını okuyabilirsiniz.

Yani bir kazanan kaybeden değil; hatalı, eksik olan bir teorinin geliştirilmesi söz konusudur.

Ayrıca soruda bahsettiğiniz "zamanın psikolojik olarak" açıklanabilmesi "fizik" bilimini ilgilendirmediği gibi zamanın akışı da psikolojiden bağımsızdır. Zaman, evrenin uzayzaman dokusundan dolayı var olan fizik yasalarına tabiidir ve bu yasaları da teorilerle açıklarız.

Kaynaklar

  1. Michio Kaku. (2012). Einstein'in Evreni. ISBN: 9786054362837. Yayınevi: ODTÜ Yayıncılık. sf: 109.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close