Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Yunan mitolojisi ile arap yarımadası coğrafi olarak birbirlerine çok uzak olmalarına rağmen neden arap dinleri ile yunan mitleri çok benzerdir?

158 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Merhabalar alperen yılmaz

Dunyada 3 buyuk dın var. Musevilik, muhammediyelik, ise ilik. Aslında bu 3 dın aynı kaynaktan beslenir.Antik Ortadogu Mitolojileri. Kaynak=1874de kuyuncukta yapılan kazılarda yapılan çalışmalardır. George Smith yaptığı kazılar ve arastırmalar sonucunda tecratta ve İncil de yazılan butun hikayelerin(!) daha eskiden anlatılan Baska hikayeler(!) oldugu anlasıldı. Sümerle bakılmış gılgamıs, Nuh tufanını atlatmıltır. Eski mısıra bakılmış, horus bakire İsis-Meri den dunyaya gelmiş 30 yaşında Anup tarafından vaftiz edilmiş öldükten sonra 3 gun sonra dirildiği yazıyo, Frigyada Attis bakire nana dan dunyaya gelmiş öldükten 3 gun sonra goklere yukselmiş, Hindistan'a Krişna bakire Devaki den dunyaya geliyor olumunden hemen sonra diriliyor, Yunanistan'a Dionysus, Perste Mithra,.... Bu liste uzar gider ama hep aynı olayın farklı versiyonları anlatılır durur.

Bu Reklamı Kapat

Bunların hepsinin aslında insan tarihi. Milletler hep en guclu hukumdarları efsaneleştiriyorlar. Hz Davud mesela bir generaldir ole mucizeleri falanda yoktur. Yada hz Suleyman İsrailogullarına en parlak donemi yasatmıştır basarılı savasları olmus tur, sonra bir bakmış ki efsane yazılmış kendisine''hz suleyman cinleri kontrol edebiliyor ''. Dinlerde ne mucize vardır, nede kendi dinini dogru gosterecek ufacık bir kanıt.

Hepsi farklı hikayelerin ve efsanelerin vucut bulmuş halidir.

Bu Reklamı Kapat

Peki nasıl bu din hikayeleri avrupaya yayıldı?

Cevap basit, ticaret ve etkileşimler sayesinde. O donemde tüccarlar dunyayı geziyolarlar. Hepsininde bir durağı var=Milet. Egede bulunuyor gunumuzde, ingiltereden gelende milete suruyo ticaret yapıyor, yunandanda araplarda mısırlılarda.

Akıllı bir adam burada cok şey ogrenir. Farklı kulturler tanır, farklı efsaneler duyar. Al bu duydugun hikayeleri kendi topraklarındaki cahil insanlara pazarla sonra, meraklı bir kalabalık olsun birkaç mucize orneği goster tamamdır sen din alimisin artık! Gecmişte bunlar yasandı ve maalesef ki hepsi yalan ve uydurmalardan ibaret, tarih bize bunu soyluyor.

303 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Eh İşte
Eh İşte Akıllı

TİCARET

Eski Çağlarda kervan sistemi bir ürünü bir yerden alıp başka bir yere satmak değildir. Böyle yaparsan direkt batarsın.

Bu Reklamı Kapat

Mesela Yemenden çıkan bir kervan Mekkeye gidip geri dönerse zarara girer. Yemen, Mekke, Medine giderek "en az" batı anadolu kadar uzağa gitmesi gerekir. Ancak bu şekilde kara geçer. Yemenden aldığı ürünü Mekkeye satsa aynı coğrafya olduğundan kara geçmez ve çölde seyahat etmek için harcadıklarını cepten öder.

Daha fazla kar yapmak isteyen adam hazır Anadoludayken, Avrupaya geçer ve karını kat be kat arttırır. Gittiği hey yerde uzun durmaz fakat bazı temel bölgelerde en az bir gün durur, mallarını satar, yeni adam ve ürün alır, dinlenir. Kervanlarda öyle 3-5 kişilik değil en az 30-40 kişilik olur. Böylelikle çok uzak iki yerde ki insanlar birbirleriyle sürekli iletişim içinde olur.

Bu Reklamı Kapat

Gemi ticaretine gelirsek bu kervandan da uzağa gider. Gemi yolculuğu tehlikeli, zor ve kervandan daha pahalıdır. Bu yüzden mallarını kervanla götüremeyeceği kadar uzağa götürerek daha pahalıya satar. Norveçten çıkan bir geminin Afrikaya gitmesi gibi. Veya Portekizden çıkan geminin Hindistana ulaşması.

SAVAŞLAR

Savaşlara gelirsek. Mesela Büyük İskender diyorsun şu kadar toprak fethetmiş. Peki bu adam ordusuyla ilerlerken herkesi öldürüp durmadan hareket mi ediyor? Hayır. Seferler yıllar sürer. Muharebeler ise saatler.

Büyük İskender Makedon. Adam Afganistana kadar fethetmiş. Yani hem Arap, hem Pers, hem de Yunanlar bu adamın askerleri ile konuşmuş. Bu adamın soyluları tarafından yönetilmiş. Bu adamın bayrağı altında yaşamış.

GÖÇLER

Bu konuda en iyi örnek göçebe halkar olur. Bulgaristan mesela (Bulgaria) türkçe bir kelime çünkü bulgar türkleri Orta Asyadan gelip Avrupa yerleşiyorlar. Sonra slavlar karışıp bugünkü hallerini alıyorlar. Böylelikle hem Slav hem de Türk mitolojileri, kültürleri karışıyor.

Son olarakta aklında tutmanda fayda var ki o zamanlar olağan üstü durumlar absürt değil. İnsanlar gerçekten de inanıyorlar.

Hatta büyülü hikaye anlatan kişileri dinlemek büyük bir zevk ve insanlar bu hikayelere para veriyorlar. Hanlarda maceracılar böbürlenerek efsanevi hikayelerini anlatıp beleş yemek yiyorlar. Ozanlar para karşılığı ateşin başında müzikle şarkıyla karışmış efsaneler söylüyorlar.

Böylelikle mitler kıtalarda yayılıyor.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et