Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Yunan mitolojisi ile arap yarımadası coğrafi olarak birbirlerine çok uzak olmalarına rağmen neden arap dinleri ile yunan mitleri çok benzerdir?

1
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar alperen yılmaz

Dunyada 3 buyuk dın var. Musevilik, muhammediyelik, ise ilik. Aslında bu 3 dın aynı kaynaktan beslenir.Antik Ortadogu Mitolojileri. Kaynak=1874de kuyuncukta yapılan kazılarda yapılan çalışmalardır. George Smith yaptığı kazılar ve arastırmalar sonucunda tecratta ve İncil de yazılan butun hikayelerin(!) daha eskiden anlatılan Baska hikayeler(!) oldugu anlasıldı. Sümerle bakılmış gılgamıs, Nuh tufanını atlatmıltır. Eski mısıra bakılmış, horus bakire İsis-Meri den dunyaya gelmiş 30 yaşında Anup tarafından vaftiz edilmiş öldükten sonra 3 gun sonra dirildiği yazıyo, Frigyada Attis bakire nana dan dunyaya gelmiş öldükten 3 gun sonra goklere yukselmiş, Hindistan'a Krişna bakire Devaki den dunyaya geliyor olumunden hemen sonra diriliyor, Yunanistan'a Dionysus, Perste Mithra,.... Bu liste uzar gider ama hep aynı olayın farklı versiyonları anlatılır durur.

Bunların hepsinin aslında insan tarihi. Milletler hep en guclu hukumdarları efsaneleştiriyorlar. Hz Davud mesela bir generaldir ole mucizeleri falanda yoktur. Yada hz Suleyman İsrailogullarına en parlak donemi yasatmıştır basarılı savasları olmus tur, sonra bir bakmış ki efsane yazılmış kendisine''hz suleyman cinleri kontrol edebiliyor ''. Dinlerde ne mucize vardır, nede kendi dinini dogru gosterecek ufacık bir kanıt.

Hepsi farklı hikayelerin ve efsanelerin vucut bulmuş halidir.

Peki nasıl bu din hikayeleri avrupaya yayıldı?

Cevap basit, ticaret ve etkileşimler sayesinde. O donemde tüccarlar dunyayı geziyolarlar. Hepsininde bir durağı var=Milet. Egede bulunuyor gunumuzde, ingiltereden gelende milete suruyo ticaret yapıyor, yunandanda araplarda mısırlılarda.

Akıllı bir adam burada cok şey ogrenir. Farklı kulturler tanır, farklı efsaneler duyar. Al bu duydugun hikayeleri kendi topraklarındaki cahil insanlara pazarla sonra, meraklı bir kalabalık olsun birkaç mucize orneği goster tamamdır sen din alimisin artık! Gecmişte bunlar yasandı ve maalesef ki hepsi yalan ve uydurmalardan ibaret, tarih bize bunu soyluyor.

127 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlığa lanet okumaktansa bir mum yak... Çünkü karanlığı yalnızca bilimle fethedebiliriz!”
Anonim
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol