Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Yumuşak maddeleri neden çok severiz?

Yumuşak eşyalara dokunurken (yastık, yorgan, battaniye...) neden çok hoşumuza gider? Ya da hayvanları severken (kedi köpek, tavşan...) neden doyasıya sarılma, sürtünme ihtiyacı hisseder gibi oluyoruz. Bu atalarımızdan kalma bi dürtü olabilir mi?

1
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Neden Bazı Hayvanlar Bize Şirin Gözükür

Bazı hayvanlarda bulunan: Vücuda göre büyük bir kafa, tombul yanaklar, yüksek bir alın, küçük bir burun, yuvarlak bir yüz bizlere bakmamız gereken bir bebeği anımsatır (bu yüzden kemirgen ve yarasa türleri sevimli gelmezken yavru kedi, süs köpekleri sevimli gelir). Bu tip fiziksel özelliklere sahip hayvanlara şefkat, sevecenlik, sarılma, okşama gibi bebek bakımı için gerekli duyguları beslememiz bu yüzdendir. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra hayvanların bazı davranışları da bizlere insan bebeklerini anımsatabilir. Mesela oyun oynama, dengesiz yürüyüşler, komik davranışlar. Ayrıca bu tip özellikleri taşıyan hayvanları görünce kendi bebeklerimizde harekete geçen beyin bölgeleri uyarılır, çeşitli iyi hissettirici kimyasallar (oksitosin, dopamin) salgılanır.

İnsanlar yavrularına benzeyen hayvanlara şirin derler
İnsanlar yavrularına benzeyen hayvanlara şirin derler
researchgate

Neden Yumuşak Nesnelere Dokunmak Hoşumuza Gider

Harlow'un makak maymunları üzerinde yaptığı meşhur deneyde görüyoruz ki makak maymunu süt veren telden yapılma anne yerine, kumaştan yapılma anneyle kalmayı tercih ediyor. Süt veren maketi ise sadece süt içmek için kullanıyor. Genelde anne-çocuk ilişkisi olan hayvanlarda bebekken annelerini anımsatan her duygu çeşitli nörotransmitterlerin etkisiyle güçlü bağlar kurduğundan, bebek büyüdüğünde de bu tip duyguları arama eğiliminde oluyor. Bu tür duygular hayvana ''güvendesin merak etme'' gibi bir sinyal gönderiyor. Tıpkı kedilerin okşanmayı ve sürtünmeyi sevmesi ve makak maymunlarının kumaşlı anneden olan tercihi gibi bizlerde yumuşak şeylere sarılma ihtiyacı duyuyoruz. Uyurken cenin pozisyonunda uyumak veya cenin pozisyonunda kendimizi güvende hissetmemizde aynı sistemle çalışıyor gibi gözüküyor.

Harlow'un makak maymunu kumaş anneye sarılırken
Harlow'un makak maymunu kumaş anneye sarılırken
psychologicalscience
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Marta Borgi, Frencesca Cirulli, et al. Pet Face: Mechanisms Underlying Human-Animal Relationships. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Kendra Cherry. Harry Harlow And The Nature Of Affection. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et