Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Yıldızların küre şekli, uzayda rahat hareket edebilmeleri açısından en uygun şekildir, denilebilir mi? (sürtünmeyi en aza indirme vs. Sebeplerle)?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrendeki atomdan yıldızlara tüm sistemlerin küre şeklinde olmalarının sebebi ne sürtünme ne de yer çekimidir. Evrende tüm sistemler potansiyel enerjilerini minimumda tutmak isterler. Bu hem entropinin olası sonuçlarını minimuma indirir hem de sistemin iç enerjisinin minimumnda kalmasını sağlar.

Örnek olarak küre şeklindeki bir cismin tüm noktaları ağırlık merkezine eşit uzaklıkta olduğundan sistemin toplam potansiyel enerjisi diğer tüm durumlardan daha azdır.

Bu prensip büyük cisimlerden atomlara kadar her yerde geçerlidir. Herhangi bir su akıntısının dağın tepesinden geçtiğini göremezsiniz. Tüm ırmaklar dağlar ve tepeler arasındaki en aşağı mesafeyi takip ederek hedefine ulaşır.

Hatta olayı daha da ileri götürüp yer çekiminin sebebini bile buna bağlayabiliriz. Herhangi bir yükseklikteki cismin potansiyel enerjisi, yeryüzüne yakın olduğu noktaya göre daha yüksektir ve sistem bu enerjisini minimumda tutmak ister. Bu nedenle aşağıya doğru hareket eder. İşte bu enerji farkından dolayı oluşan etki yer çekimi kuvveti olarak formüle edilebilir.

Bir diğer örnek olarak dolu pili verebiliriz. Zaten potansiyel farkı terimi de buradan türemiştir. Dolu pil ile boş pil arasındaki tek fark, sistemin elektriksel potansiyel enerjisinin maksimumda bulunmasıdır. Pil bittikçe bu potansiyel azalır ve pil çalışmaz olur.

Bir diğer uç örnek olarak sabah uyanmak istemememiz olabilir :) Çünkü uyandığımızda potansiyel enerjimizi yükselteceğimiz için sistem potansiyeli minimumda tutmak isteyeceğinden uyanmak zor gelir. Fakat biz entropi karşıtı varlıklar olarak potansiyelimizi yükseltmek zorunda hissederiz kendimizi :)

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Sciencedirect.com Minimum Enerji Prensibi ve Doğası
  2. The Nature of Order Doğada Küresel Yapılar ve Minimum Enerji

Uzayda bulunan her cisim şekli her ne olursa olsun, uzayın vakum ortamı nedeniyle uzayda "rahat" hareket edebilecektir. Yeryüzünde atmosfer basıncı sebebiyle, cisimler hareket ettikçe çarpan hava molekülleri, hareket ermeyi zorlaştıracaktır. Uzayda çarpacak pek molekül vs. olmadığından, şekli her ne olursa olsun cisimler rahat hareket ederler.

Herhalde kastedilen az miktarda moleküle karşı da en uygun şeklin küre olup olmadığı. Buna verilecek en iyi cevap aerobik cisimlerin pek de küreye benzemediği olacaktır.

Yıldızların ve evrendeki diğer cisimlerin ekseriyetinin kabaca küre olmasının nedeni rahat hareket edebilmek değildir tabiki. Kütle çekimin etkisidir. Yıldızların küre şekli, kütle çekiminin bir sonucudur, uzayda rahat hareket edebilmelerinin nedeni değildir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Vikipedi (giremezseniz aerodinamik nedir diye arama yapın)
  2. Tubitak Gök cisimlerinin ekseriyetinin küre olmasının nedeni
  3. Ekşi Sözlük "Cisimler küreselleştikçe rahat hareket etmektedir, o zaman en rahat hareketi küre şekli sağlar." demenin neden yanlış olduğu ile ilgili
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, hatalarla doludur. Ancak faydalı hatalarla... Çünkü o hatalar, gıdım gıdım birikerek bizi gerçeğe ulaştırır.”
Jules Verne