Sorulara Dön
1
Astronomi & Kozmoloji

Yıldızların küre şekli, uzayda rahat hareket edebilmeleri açısından en uygun şekildir, denilebilir mi?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrendeki atomdan yıldızlara tüm sistemlerin küre şeklinde olmalarının sebebi ne sürtünme ne de yer çekimidir. Evrende tüm sistemler potansiyel enerjilerini minimumda tutmak isterler. Bu hem entropinin olası sonuçlarını minimuma indirir hem de sistemin iç enerjisinin minimumnda kalmasını sağlar.

Örnek olarak küre şeklindeki bir cismin tüm noktaları ağırlık merkezine eşit uzaklıkta olduğundan sistemin toplam potansiyel enerjisi diğer tüm durumlardan daha azdır.

Bu prensip büyük cisimlerden atomlara kadar her yerde geçerlidir. Herhangi bir su akıntısının dağın tepesinden geçtiğini göremezsiniz. Tüm ırmaklar dağlar ve tepeler arasındaki en aşağı mesafeyi takip ederek hedefine ulaşır.

Hatta olayı daha da ileri götürüp yer çekiminin sebebini bile buna bağlayabiliriz. Herhangi bir yükseklikteki cismin potansiyel enerjisi, yeryüzüne yakın olduğu noktaya göre daha yüksektir ve sistem bu enerjisini minimumda tutmak ister. Bu nedenle aşağıya doğru hareket eder. İşte bu enerji farkından dolayı oluşan etki yer çekimi kuvveti olarak formüle edilebilir.

Bir diğer örnek olarak dolu pili verebiliriz. Zaten potansiyel farkı terimi de buradan türemiştir. Dolu pil ile boş pil arasındaki tek fark, sistemin elektriksel potansiyel enerjisinin maksimumda bulunmasıdır. Pil bittikçe bu potansiyel azalır ve pil çalışmaz olur.

Bir diğer uç örnek olarak sabah uyanmak istemememiz olabilir :) Çünkü uyandığımızda potansiyel enerjimizi yükselteceğimiz için sistem potansiyeli minimumda tutmak isteyeceğinden uyanmak zor gelir. Fakat biz entropi karşıtı varlıklar olarak potansiyelimizi yükseltmek zorunda hissederiz kendimizi :)

Öne Çıkarılan Cevap
2
Paylaş
2
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Uzayda bulunan her cisim şekli her ne olursa olsun, uzayın vakum ortamı nedeniyle uzayda "rahat" hareket edebilecektir. Yeryüzünde atmosfer basıncı sebebiyle, cisimler hareket ettikçe çarpan hava molekülleri, hareket ermeyi zorlaştıracaktır. Uzayda çarpacak pek molekül vs. olmadığından, şekli her ne olursa olsun cisimler rahat hareket ederler.

Herhalde kastedilen az miktarda moleküle karşı da en uygun şeklin küre olup olmadığı. Buna verilecek en iyi cevap aerobik cisimlerin pek de küreye benzemediği olacaktır.

Yıldızların ve evrendeki diğer cisimlerin ekseriyetinin kabaca küre olmasının nedeni rahat hareket edebilmek değildir tabiki. Kütle çekimin etkisidir. Yıldızların küre şekli, kütle çekiminin bir sonucudur, uzayda rahat hareket edebilmelerinin nedeni değildir.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et