Puan Ver
1
Puan Ver

Yıldırımlarda ve şimşeklerdeki yük boşalmasında alternatif akım veya doğru akımdan bahsedilebilir mi?

3
Barista Barista 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Aslına bakarsanız Yıldırım ne AC ne de DC akımdır.

Günlük hayatta AC akımdan bahsederken genellikle Sinüzoidal form işaret edilir. Aslında bu tanım AC akımı tanımlamak için yeterli değildir. Bir akımın AC akım olarak tanımlanması için; akımın artı ve eksi yönde periyodik bir dalga formu göstermesi gereklidir. Bu form sinüzoidal  olabileceği gibi kare, üçgen yada hayal edebileceğiniz herhangi bir formda olabilir. 

DC akımı ise daha basit bir tanımı var: Artı yada eksi yönde zamandan bağımız olarak sabit bir akım olması gereklidir.

Yıldırım ise darbe akımı ya da seri darbe akımlarıdır. Yüzlerce kiloamper akımın birkaç mili saniyede boşalması sonucu olur. 

Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
1
Puan Ver

Pratik tanımlarına baktiğımızda, doğru akım yönü zaman içerisinde değişmeyen , alternatif akım ise yönü ve büyüklüğü zaman içerisinde sürekli ve tekrarlı bir şekilde değişen akımdır. Bir yıldırımı bu tanımlar ışığında değerlendirdiğimizde her ikisine de uymadığı söyleyebiliriz. Yıldırımın akımı yön değiştirmediği gibi, zaman içerisinde de sabit kalmaz. Çok kısa bir süre için tek yönde akar ve sonra tamamen durur.

Bu tanımlardan birine mutlaka uydurmamız gerekiyorsa kısa süreli bir doğru akım diyebiliriz.

Favorilerime Ekle
1

Alternatif akım voltajın zamana sinusoidal bağlı olduğu akımdır. Matematiksel olarak belirli şartları sağlayan her sinyali sinusoidal sinyaller cinsinden ifade edebildiğimizi biliyoruz (Fourier Transform deniyor). Yıldırım ve şimşeklerdeki yük boşalmasını da bu şartlara uygun modellersek, onları alternatif akım cinsiden ifade edebiliriz.Elbette modellerimiz gerçeğin bir yakınsaması. Örneğin elektrik akımını biz sürekli bir fonksiyon olarak modelleyip alternatif akımı tanımlarız, oysa çok detayına girecek olursak sonuçta akım elektronlar sayesinde oluşuyor yani sürekli bir fonksiyon olamaz. Fakat bu hata payı inanılmaz düşük olduğu için pratikte fazla bir etkisi yok. Bu etkiyi de aslında bir derece modelimize dahil edebiliriz, buna da "shot noise" deniyor.Peki bu modeller gerçeğe ne kadar yakın? Örneğin matematiksel şartlardan bahsettim, bunlar sağlanıyor mu? Birinci sorunun cevabı aslında günümüz mühendisliğinin ne kadar başarılı olmasıyla cevaplanabilir, ikinci soruya da kısaca evet diyebiliriz: Genel olarak bir fonksiyonun integrallenebilir olması Fourier analizi için yeterlidir, doğadaki bütün sinyaller de integrallenebilir sinyallerdir.DİP NOT: Sorunda doğru akımdan da bahsetmişsin, fakat doğru akım alternatif akımın bir alt kümesidir: Frekansı sıfır olan alternatif akım doğru akımdır.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgeliğin yarısı, öğrendiklerinizden hangilerini unutacağınızı bilmektir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder