Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Yıldırımlarda ve şimşeklerdeki yük boşalmasında alternatif akım veya doğru akımdan bahsedilebilir mi?

3
611 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Aslına bakarsanız Yıldırım ne AC ne de DC akımdır.

Günlük hayatta AC akımdan bahsederken genellikle Sinüzoidal form işaret edilir. Aslında bu tanım AC akımı tanımlamak için yeterli değildir. Bir akımın AC akım olarak tanımlanması için; akımın artı ve eksi yönde periyodik bir dalga formu göstermesi gereklidir. Bu form sinüzoidal  olabileceği gibi kare, üçgen yada hayal edebileceğiniz herhangi bir formda olabilir. 

DC akımı ise daha basit bir tanımı var: Artı yada eksi yönde zamandan bağımız olarak sabit bir akım olması gereklidir.

Yıldırım ise darbe akımı ya da seri darbe akımlarıdır. Yüzlerce kiloamper akımın birkaç mili saniyede boşalması sonucu olur. 

527 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
1
Paylaş
1
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Pratik tanımlarına baktiğımızda, doğru akım yönü zaman içerisinde değişmeyen , alternatif akım ise yönü ve büyüklüğü zaman içerisinde sürekli ve tekrarlı bir şekilde değişen akımdır. Bir yıldırımı bu tanımlar ışığında değerlendirdiğimizde her ikisine de uymadığı söyleyebiliriz. Yıldırımın akımı yön değiştirmediği gibi, zaman içerisinde de sabit kalmaz. Çok kısa bir süre için tek yönde akar ve sonra tamamen durur.

Bu tanımlardan birine mutlaka uydurmamız gerekiyorsa kısa süreli bir doğru akım diyebiliriz.

434 görüntülenme
1
Paylaş
1

Alternatif akım voltajın zamana sinusoidal bağlı olduğu akımdır. Matematiksel olarak belirli şartları sağlayan her sinyali sinusoidal sinyaller cinsinden ifade edebildiğimizi biliyoruz (Fourier Transform deniyor). Yıldırım ve şimşeklerdeki yük boşalmasını da bu şartlara uygun modellersek, onları alternatif akım cinsiden ifade edebiliriz.Elbette modellerimiz gerçeğin bir yakınsaması. Örneğin elektrik akımını biz sürekli bir fonksiyon olarak modelleyip alternatif akımı tanımlarız, oysa çok detayına girecek olursak sonuçta akım elektronlar sayesinde oluşuyor yani sürekli bir fonksiyon olamaz. Fakat bu hata payı inanılmaz düşük olduğu için pratikte fazla bir etkisi yok. Bu etkiyi de aslında bir derece modelimize dahil edebiliriz, buna da "shot noise" deniyor.Peki bu modeller gerçeğe ne kadar yakın? Örneğin matematiksel şartlardan bahsettim, bunlar sağlanıyor mu? Birinci sorunun cevabı aslında günümüz mühendisliğinin ne kadar başarılı olmasıyla cevaplanabilir, ikinci soruya da kısaca evet diyebiliriz: Genel olarak bir fonksiyonun integrallenebilir olması Fourier analizi için yeterlidir, doğadaki bütün sinyaller de integrallenebilir sinyallerdir.DİP NOT: Sorunda doğru akımdan da bahsetmişsin, fakat doğru akım alternatif akımın bir alt kümesidir: Frekansı sıfır olan alternatif akım doğru akımdır.

346 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et