Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Yeryüzünde yaşayan ilk insanlar bizlerden daha mı bilinçliydi? İlkel demek ne kadar doğru?

Batının önümüze sunduğu tarih anlayışıni sorgulama vakti gelmedi mi?
350 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

İlk-El (Başlangıçtaki)

Tarihin; toplumların, coğrafyaların değil , ağırlıklı olarak egemenlerin ve malikanelerin, sarayların tarihi olduğu aşikar.

Tüm Reklamları Kapat

Misal Amerika’nın keşfi!

Neden Maya’lar, İnka’lar, Aztek’ler ve Amerika’nın asıl sahipleri Avrupalıları keşfetmiş olmuyor da tam tersi oluyor. Çünkü her tarih egemenin gözlüğü ile görünen tarihten ibarettir de ondan. (Burada objektif tarihçileri, yazarları tenzih ederim, ki az değiller...)

Tüm Reklamları Kapat

Yeryüzünde yaşayan ilk insanların bizden daha bilinçli ve ilerde olduğundan emin değilim. Fakat bizden daha barışık, ortaklaşmacı ve doğa ile bütünleşmiş bir yaşam sürdüklerini biliyorum. Adı da ilkel komünal toplum. (bunun için ayrıca toplumlar tarihine bakılabilir)

Fakat burada ilkel vurgusuna yapılan eleştiri sanki biraz haksız gibi geliyor. Mutlaka küçümseme amaçlı kullananlar ve hali hazırda günümüzde hakaret içerikli bir ifade olarak telaffuz edenler olmasına rağmen, zannetmiyorum ki hiç bir bilim insanı bu kavramı bu içerikte kullanmış olsun.

Bilimsel olarak ilkelin iki farklı tanımı var ve ikisi de kanımca olağan.

İlki bugünkü medeniyet ile kıyasla bir durumun ölçümü amaçlı. Taş tekerlek bugünkü dubleks lastik ile kıyaslanamayacak denli ilkel. (Daha az işlevli, daha az rahat, daha az estetik ve daha az ömürlü vb.)

İkincisi ise daha çok nazik bir dili tercih edenlerin kullandığı ve belki de doğrusu olan ilksel anlamındaki kullanımıdır. Yani zaman bakımından eski olan.

Hatta bazen felsefi bir terim olarak, doğallığını koruyan anlamında da kullanıldığını biliyoruz.

Fransızlar primitif, İngilizler primitive, Araplar ibtidai ( ilk olan, başlangıca tekabül eden, en baş) diyor.

Elbette bugün egemen tarih anlayışını sorgulamak zorundayız. Fakat bunu, bu kavram üzerinden değil de resmi tarih anlayışlarının kendisi üzerinden ve ispatları ile yapmalıyız. Çünkü cidden muazzam bir tarihsel tahrifat ve manipülasyon var. Hem de dünyanın her egemen ülkesinde. Yoksa kaybedilen “savaş” , kazanılan “zafer” olur muydu?

Kaynaklar

 1. V. Kerov. (2014). Toplumlar - İlkel, Köleci, Feodal, Kapitalist Toplum Biçimleri. Yayınevi: Arya Yayıncılık. sf: 520.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close