Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Yerçekimini uzayın geometrisi ile açıkladığımıza göre neden bilim insanları hala graviton adlı parçacıklarından bahsediyor?

Yoksa madde gravitonun oluşmasına, graviton da uzay zamanda eğriliğe mi sebep oluyor?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Soruda bir zaman karisikligi var.

Kutlecekimini Einstein , maddenin uzayzamani bukmesi olarak acikladi. Calismasini makaleye doktukten 20 sene sonra graviton fikri ortaya cikti,

Yani Graviton fikri daha yeni.

Genel gorelilik, uzay zamanin geometrisini “stress-energy-momentum tensor”, yani kendi icindeki enerjiden kaynagini aldigini soyler.

Kuantum fizigi der ki , "EGER kutlecekim bir kuantum alani ise , tasiyici parcacigin olmasi gerekir , ve ozellileri de matematiksel olarak su sekildedir ( buraya yazmayayim, spini, sarji, kutlesi vs vs )".

Teorik degil, tamamen hipotetik bir bozondur.

Einstein'in Newton'u yanlislamamasi, Hubble sabitininin Einstein'in formulune eklenerek Einstein'in yanlislanmamasi gibi, gravitonlarin gozlemlenmesi halinde de ( ki cok zor), genel Gorelilik son kullanma tarihine ulasmayacaktir.

Dusunun, Nasa aya inisde Newton formullerini kullandi.

209 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Aslında bu ikisi birbirine karşıt olan tezler değil destekleyen tezlerdir. Uzay geometrisi içindeki kütlelerden etkilenerek bükülebiliyorsa ve kütlesi olan her cisim bu bükülmeden etkileniyorsa, bu karşılıklı dansın meastroları kütleli cisimlerdir. Yani cisimlerin birbirlerinden etkilenmeleri, başka bir deyişle, bir cismin başka bir cismin eğidiği uzay geometrisine girip etkilenmesi için kütleye sahip olması gerekir.

image

Neden? Resimdeki küçük topa (bu durumda Ay' a bakalım). Eğimli bir yolda yan yan ilerliyor. Bu demek oluyor ki, Ay' dan ileriye doğru olan F kuvvetinin oluşturduğu kinetik enerji, Ay' dan Dünya' ya doğru olan Fgrav kütle çekim kuvvetini dengeliyor. Ay, ne Dünya' ya çarpıyor, ne de uzaya savrulup gidiyor. Bunların hepsi kütle etkileşmelerinden oluyor.

Graviton ise bu kütleler arası etkileşimin nasıl olduğuna dair tamamen kağıt üzerinde bir parçacıktır. Yani, enerji Higgs Alanı ile kütle kazanır ve graviton ile bu kütleler arası "çekim"ler olur. Şu son yazdığım cümle çok farazi bir cümle ama hala araştırılıyor.

Sonuç olarak graviton ve genel görelilik birbirine alternetif görüşler değil.

Tabii bunların hepsi "bildiğim kadarıyla" parantezine alınıp çarpmanın toplama üzerine dağılma özelliği uygulanmalı. Başka bir deyişle benim anladıklarım.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Değişim olmaksızın ilerleme olmaz. Dolayısıyla fikirlerini değiştiremeyenler, hiçbir şeyi değiştiremezler.”
George Bernard Shaw