Puan Ver
0
Puan Ver

Yerçekimini uzayın geometrisi ile açıkladığımıza göre neden bilim insanları hala graviton adlı parçacıklarından bahsediyor?

Yoksa madde gravitonun oluşmasına, graviton da uzay zamanda eğriliğe mi sebep oluyor?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Soruda bir zaman karisikligi var.

Kutlecekimini Einstein , maddenin uzayzamani bukmesi olarak acikladi. Calismasini makaleye doktukten 20 sene sonra graviton fikri ortaya cikti,

Yani Graviton fikri daha yeni.

Genel gorelilik, uzay zamanin geometrisini “stress-energy-momentum tensor”, yani kendi icindeki enerjiden kaynagini aldigini soyler.

Kuantum fizigi der ki , "EGER kutlecekim bir kuantum alani ise , tasiyici parcacigin olmasi gerekir , ve ozellileri de matematiksel olarak su sekildedir ( buraya yazmayayim, spini, sarji, kutlesi vs vs )".

Teorik degil, tamamen hipotetik bir bozondur.

Einstein'in Newton'u yanlislamamasi, Hubble sabitininin Einstein'in formulune eklenerek Einstein'in yanlislanmamasi gibi, gravitonlarin gozlemlenmesi halinde de ( ki cok zor), genel Gorelilik son kullanma tarihine ulasmayacaktir.

Dusunun, Nasa aya inisde Newton formullerini kullandi.

Teşekkür
0

Aslında bu ikisi birbirine karşıt olan tezler değil destekleyen tezlerdir. Uzay geometrisi içindeki kütlelerden etkilenerek bükülebiliyorsa ve kütlesi olan her cisim bu bükülmeden etkileniyorsa, bu karşılıklı dansın meastroları kütleli cisimlerdir. Yani cisimlerin birbirlerinden etkilenmeleri, başka bir deyişle, bir cismin başka bir cismin eğidiği uzay geometrisine girip etkilenmesi için kütleye sahip olması gerekir.

image

Neden? Resimdeki küçük topa (bu durumda Ay' a bakalım). Eğimli bir yolda yan yan ilerliyor. Bu demek oluyor ki, Ay' dan ileriye doğru olan F kuvvetinin oluşturduğu kinetik enerji, Ay' dan Dünya' ya doğru olan Fgrav kütle çekim kuvvetini dengeliyor. Ay, ne Dünya' ya çarpıyor, ne de uzaya savrulup gidiyor. Bunların hepsi kütle etkileşmelerinden oluyor.

Graviton ise bu kütleler arası etkileşimin nasıl olduğuna dair tamamen kağıt üzerinde bir parçacıktır. Yani, enerji Higgs Alanı ile kütle kazanır ve graviton ile bu kütleler arası "çekim"ler olur. Şu son yazdığım cümle çok farazi bir cümle ama hala araştırılıyor.

Sonuç olarak graviton ve genel görelilik birbirine alternetif görüşler değil.

Tabii bunların hepsi "bildiğim kadarıyla" parantezine alınıp çarpmanın toplama üzerine dağılma özelliği uygulanmalı. Başka bir deyişle benim anladıklarım.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Okul, hayata hazırlık olmamalı. Okul, hayat olmalı.”
Elbert Hubbard
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder