Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İlber İlber
İlber İlber
13K UP
Üye
0

Yer çekimi ivmesinin 10m/s^2 olmasının ve biriminin neden m/s^2 olmasının sebebi nedir?

fizik formülünün mantığı.
183 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf 266
Yusuf 266
30K UP
Lise Öğrencisi

Aslında yer çekimi ivmesi 10 m/s^2 değil yaklaşık olarak 9,8 m/s^2 dir. Bazı hesaplamalarda kolaylık olması için 10'a yuvarlanır. Biriminin m/s^2 olması o şekilde belirlenmiş olmasından kaynaklanıyor yani bu bir zorunluluk değil isterseniz cm/yıl^2 olarakta tanımlayabilirsiniz ancak o zaman yer çekimi ivmesi farklı bir sayısal değere sahip olurdu.

Bu değeri hesaplamak için Newton'ın ikinci yasasını ve kütle çekim kuvveti formülünü kullanabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Newton'ın ikinci yasası:[1]

Tüm Reklamları Kapat

buradaki F cisme etki eden kuvveti, m cismin kütlesini ve a ise F kuvveti uygulanan m kütleli cismin kazanacağı ivmeyi yani hızındaki değişmeyi ifade ediyor.

Kütle çekim kuvvetinin formülü:[2]

Evrensel Kütle Çekim Yasası
Evrensel Kütle Çekim Yasası

Buradaki F; m ve M kütleli cisimler arasındaki kütle çekim kuvvetini, G; evrensel kütle çekim sabitini, M ve m cisimlerin kütlelerini ve r ise cisimlerin kütle merkezleri arasındaki uzaklığı belirtiyor.

Yukarıdaki iki denklemde de F değişkeni bulunuyor bu sayede bu denklemleri aşağıdaki gibi birlikte çözebiliriz.

her iki tarafta da m bulunuyor bu yüzden sadeleştirebiliriz ve a'yı yani m kütleli cismin kütle çekimi kaynaklı ivmesini bulabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Dünya yüzeyindeki bir cismin maruz kaldığı kütle çekim ivmesini bu formül ile hesaplayabiliriz. G evrensel kütle çekim sabitidir ve değeri

dir. M Dünya'nın kütlesidir ve değeri yaklaşık 5,97*10^24 kg dır. r yani cismin Dünya'ya uzaklığı ise cisim Dünya'nın yüzeyinde bulunduğundan Dünya'nın yarıçapına eşittir ve ekvatordaki yaklaşık değeri 6371000 metre dir.[3] (uzaklık birimini metre aldığımıza dikkat edin çünkü başka bir birim kullansaydık G'nin birimini de değiştirmemiz gerekirdi yoksa hatalı bir sonuç elde ederdik) Bu sayıları denklemde yerine yazdığımızda a değerini 9,81 m/s^2 olarak buluyoruz ancak bu değer Dünya'nın farklı yerlerinde yükseltiye bağlı olarak azda olsa değişebiliyor. Eğer sonucun m/s^2 yerine başka bir birim olmasını isterseniz o birimlerle ifade edilmiş bir G değeri kullanmanız gerekirdi.

Kaynaklar

  1. ITU. Newton'un İkinci Kanunu. Alındığı Tarih: 24 Ağustos 2023. Alındığı Yer: ITU | Arşiv Bağlantısı
  2. Ankara Üniversitesi. Evrensel Kütle Çekim Kanunu. Alındığı Tarih: 24 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Ankara Üniversitesi | Arşiv Bağlantısı
  3. NASA. Earth: By The Numbers. Alındığı Tarih: 24 Ağustos 2023. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close