Sorulara Dön
2
Biyoloji & Genetik

Yeni doğmuş bir insanda kemik oluşumu nasıl gerçekleşir?

1
322 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dostum şimdi ilk öncelikle kemikler hakkında genel bilgiler veriyim . Erişkin bir insan vücudunda yaklaşık 206 tane kemik bulunur.Bu oran çocuklarda 222-223 tane dir. Kemik doksunun 1/3 'ü organik 2/3'ü yse inorganik maddelerden oluşur.

Kemiğin insan vücudundaki görevi ise vücudu darbelerer karşı kormaktır.Tabi bu kemiğin tek vazifesi değildir.Hareket,mineral depolama,kan hücresi üretme gibi birçok görevi üstlenir.

Şimdi doğum öncesine gelirsek Anne  geçen 40 hafta yani(280 gün)'ü kapsar.İlk 8 hafta da ''embriyonik dönem'' denilen dönem yaşanır.embriyonik dönemden sonra  doğuma kadar olan süreye ise ''Fetal dönem'' denir.İşte bu dönemde uzun kemiklerdek  kemikleşme merkezleri ortaya çıkmaya başlar. 

4.haftada ise omurga görünürhttps://html2-f.scribdassets.com/3xm2ib05ds3b1j00/images/5-fe25c49337.jpg

7.haftada clavicula kemiği ortaya çıkar.https://html1-f.scribdassets.com/3xm2ib05ds3b1j00/images/6-0229d4b9d9.jpg

8.haftada kemikler sertleşmeye başlar.

10.haftada kemiklerin oluşumu bazı kemiklerde hala devam etmektedir.

Yeni doğanın kafatası ise  kafa iskeleti orantısal olarak oldukça  büyük bir kafatası (neurocranium) ve küçük bir yüz iskeletinden (viscerocranium)meydana gelir.

yeni doğan yüz iskeleti erişkine oranla  görece daha küçüktürhttps://html1-f.scribdassets.com/3xm2ib05ds3b1j00/images/10-eb4e060ecd.jpg

Fakat nasal boşluklar ,mandibula maxilla küçük;orbitaller büyüktür.

Omurgada ise yetişkenlerde oranla eklemlerden dolayı  daha fazla elastikiyet  ve hareket genişliğine sahiptir.Yetişkinlerde ik eğri bulunurken yeni doğanlarda tek eğri bulunur. https://html1-f.scribdassets.com/3xm2ib05ds3b1j00/images/11-5cb68ce4b7.png

https://html1-f.scribdassets.com/3xm2ib05ds3b1j00/images/12-bc763a5a39.jpghttps://html1-f.scribdassets.com/3xm2ib05ds3b1j00/images/12-bc763a5a39.jpg

Göğüs kemiklerine geldiğimizde yeni doğanda göğüs kafesinin alt bölümü çıkıntılı olarak görünür.Kaburgalar erişkinlere oranlar  daha horizontaldirler (yani anlamı yataydırlar)  işte böyle bilime meraklı güzel insan :)

285 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın