Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Yeni bir veb sitesi hazırlıyoruz. Tüm dünyaya nasıl açılırız? Ve ya bu mümkünmü?

Mesela amazon gibi bir site, reklamını hiç görmedim. Fakat her kes tanıyor. Bu nasıl oluyor?

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Amazon'un 2018'de dünya çapında pazarlama gideri 10milyar ABD doları, 2019'da 18.88milyar ABD dolarıdır. Satın almak istediğiniz bir ürünü bir arama motorunda arattığınızda o ürünü Amazon üzerinden alabileceğiniz yönünde sonuç çıkmasının da bir reklam faaliyeti olduğunu unutmayınız.

Dijital pazarlama günümüzde doğru SEO (Arama motoru optimizasyonu) faaliyetleri ile yapılmaktadır. Sizin de uygulamanız için dijital pazarlama ilkelerine uymanız ve doğru SEO uygulamaları yapmanız başarı şansınızı arttıracaktır.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

Kısa cevap; Zaman, emek ve gelişim harcayarak sitenizi ihtiyaca göre planlı ve adım adım büyütmeniz gerekiyor. Daha sonra reklamlar ile sitenizi tanıtabilirsiniz, SEO ise en son adım olmalıdır.

Uzun cevap; amazon.com üzerinden örnek verdiğini için bu doğrultu da devam edeceğim. Bu konuda eksik bilginiz olduğu için amazon'un kısa süre de nasıl büyüdüğüne şaşırıyor olabilirsiniz. Kaynak olarak vereceğim linlerde de göreceğiniz üzere amazon.com alan adı 11.01.1994 tarhinde alındı yine aynı isimli şirket 1994 yılında kuruldu. Yani hem siteyi açıp hemde şirketi kurdular. Yine Jeff Bezos'un tek odalı ofisindeki resmini de aşağıya bırakacağım. O yıllarda internet yavaş yavaş yaygınlaşıyor e-ticaret ise dibi görünmeyen bir girişimcilik sektörüydü. Fakat erkenden davranıp girişimcilik ruhu ile hareket eden Jeff internet üzerinden kitap satmaya bunları kargolamaya göndermeye başladı, düşünebiliyor musunuz o zamanlarda böyle bir girişimcilik yok denecek kadar azdı. Pes etmedi 30 yıla yakın zaman şirketini büyüttü hala büyütüyor. Fakat Türkiye gibi dünyayı birazcık daha geriden takip eden ülkelerde amazon hızla yayılıyor. O küçük şirket satış fiyatlarını düşürüp saldırgan ve agresif yapı ile her türden ürünü sanaldan çok düşük fiyatlara satıyor. Bu da amazon'a muazzam bir büyüme sağlıyor. Jack Ma'nın kurucusu olduğu alibaba.com'un da gelişimi aşağı yukarı aynı fakat o toplantcılar üzerinden büyümesini sağladı.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Döngüsel cehaletin reçetesi şudur: Düşüncelerinizle yetinin, bilgi düzeyinizle tatmin olun.”
Elbert Hubbard