Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Hazırladığımız website ile tüm dünyaya nasıl açılabiliriz?

Mesela Amazon gibi bir site, reklamını hiç görmedim. Fakat her kes tanıyor. bu nasıl oluyor?
118 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cihan Yakar
Yazılım Geliştirici, MIS YL Mezunu

Amazon'un 2018'de dünya çapında pazarlama gideri 10milyar ABD doları, 2019'da 18.88milyar ABD dolarıdır. Satın almak istediğiniz bir ürünü bir arama motorunda arattığınızda o ürünü Amazon üzerinden alabileceğiniz yönünde sonuç çıkmasının da bir reklam faaliyeti olduğunu unutmayınız.

Dijital pazarlama günümüzde doğru SEO (Arama motoru optimizasyonu) faaliyetleri ile yapılmaktadır. Sizin de uygulamanız için dijital pazarlama ilkelerine uymanız ve doğru SEO uygulamaları yapmanız başarı şansınızı arttıracaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Spinutech.com. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Statista.com. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Omnicoreagency.com. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arkady İlyesevych
Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Kısa cevap; Zaman, emek ve gelişim harcayarak sitenizi ihtiyaca göre planlı ve adım adım büyütmeniz gerekiyor. Daha sonra reklamlar ile sitenizi tanıtabilirsiniz, SEO ise en son adım olmalıdır.

Uzun cevap; amazon.com üzerinden örnek verdiğini için bu doğrultu da devam edeceğim. Bu konuda eksik bilginiz olduğu için amazon'un kısa süre de nasıl büyüdüğüne şaşırıyor olabilirsiniz. Kaynak olarak vereceğim linlerde de göreceğiniz üzere amazon.com alan adı 11.01.1994 tarhinde alındı yine aynı isimli şirket 1994 yılında kuruldu. Yani hem siteyi açıp hemde şirketi kurdular. Yine Jeff Bezos'un tek odalı ofisindeki resmini de aşağıya bırakacağım. O yıllarda internet yavaş yavaş yaygınlaşıyor e-ticaret ise dibi görünmeyen bir girişimcilik sektörüydü. Fakat erkenden davranıp girişimcilik ruhu ile hareket eden Jeff internet üzerinden kitap satmaya bunları kargolamaya göndermeye başladı, düşünebiliyor musunuz o zamanlarda böyle bir girişimcilik yok denecek kadar azdı. Pes etmedi 30 yıla yakın zaman şirketini büyüttü hala büyütüyor. Fakat Türkiye gibi dünyayı birazcık daha geriden takip eden ülkelerde amazon hızla yayılıyor. O küçük şirket satış fiyatlarını düşürüp saldırgan ve agresif yapı ile her türden ürünü sanaldan çok düşük fiyatlara satıyor. Bu da amazon'a muazzam bir büyüme sağlıyor. Jack Ma'nın kurucusu olduğu alibaba.com'un da gelişimi aşağı yukarı aynı fakat o toplantcılar üzerinden büyümesini sağladı.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Whois. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Facebook. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Amazon Ve Jeff Bezos Hakkında Kitap . (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close