Sorulara Dön
1
Antropoloji & Arkeoloji

Yaşamak için yeterli kaynak bulunmayan ortamlarda bitkiler ve hayvanlar üreme sıklığını azaltırken insanlar neden azaltmazlar?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (4)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar

Öncelikle bu sorudaki küçük bir ayrımı anlatarak başlamalıyız. Hayvanlar ve kimi çeşit bitkiler yeterli besin miktarının olmadığı ortamlarda üreme sıklığını azaltırken insanlar neden azaltmaz?

Bu sorudaki ayrım noktası insan ile söz konusu hayvanların yaşadıkları habitat ortamıdır. Günümüzdeki hayvanların hala ezici bir çoğunluğu vahşi doğada yaşamaktadır. Dolayısıyla çevredeki besin miktarının az olduğu zamanlarda hayvanlardaki üreme sıklığı da düşecektir. Örneğin Afrika'da Savanlarda yaşayan hayvanlar için yazlar feci kurak ve kıtlık içinde geçer. Böyle bir dönemde ve ortamda canlının doyurması gereken bir yavrunun bulunmaması kendisi için avantajdır. Dolayısıyla bu dönemde dişiler, üremeye elverişli olmayabilir. Hatta kendileriyle çiftleşmek isteyen erkeklerle feci şekilde kavga da edebilirler. Ancak hayvanın anatomisi çiftleşmeye uygun ve besin kaynakları yeterli olduklarında elbetteki çiftleşeceklerdir.

İnsan (homo sapiens) ,hominoidea (kuyruksuz maymun) sınıfına ait bir türdür ve evrimleşme sürecindeki davranışları memeli hayvanlara benzerdir. Örnek olarak grup halinde avlanma, alan savunması, su kaynağını paylaşma ve üreme dönemleri aynı habitattaki hayvanlarla benzer şekilde gerçekleşmiştir. Mesela böyle bir ortamda yeterli besin kaynağı yoksa insandaki üreme sıklığı da elbetteki düşmüştür. Ancak günümüzdeki ortamda üreme sıklığının artması olağan bir durumdur. Sebebi, insanın geçmişe nazaran daha güvenli bir ortamda ve daha çok besin kaynağıyla yaşamasıdır. Böyle bir dönemde insanda çiftleşme sıklığının artması doğaldır.

Örnek vermek gerekirse 20. yüzyıla kadar Afrikadaki nüfus artış oranları, Dünya' ya nazaran oldukça seyrektir. Ancak 20. yy dan sonra büyük bir ivme kazanan insani yardım kampanyaları ve Güney Afrikadaki yatırımlar sonucunda bölgede insan nüfusunda inanılmaz bir artış yaşanmıştır. Ancak benzer şekilde bölgenin önemli canlılarından Aslan'ın nüfusunda 1980'li yıllara kadar önemli azalış rastlanmazken, Afrikadaki insan nüfusunun bu dönemde artmasıyla besin ve çevre kaynaklarının insanlar tarafından tahrip edilişi aynı zamanda yasadışı bilinçsiz avlanma sonucu aslan nüfusunda kritik seviyede düşüş yaşanmıştır. (Kaynaklara grafiklerin altından erişebilirsiniz)

Aslan Nüfusunun 20. yy içindeki değişimi
Aslan Nüfusunun 20. yy içindeki değişimi
Lion Population
Afrikadaki insan nüfusunun 20. yy daki artışı
Afrikadaki insan nüfusunun 20. yy daki artışı
(ResearchGate) Africa's Population Growth
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın