Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

Yapay zekayı aklım almıyor. Nasıl oluyor da harfler ve sayılarla bir şeyler yazarak robotları kontrol edebiliyoruz?

Biz kodlama yapıyoruz ama bilgisayar bu kodları nasıl tanıyor. Yazılımlarla haraket ettirmenin ötesinde nasıl öğrenmelerini, tecrübeleri hafızalarında?

2
106 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bahsettiğin şey yapay zeka değil, yazılımdır. İkisi birbirinden farklı ama bu farkı bilen kişi sayısı çook çok az. Bilgisayarlar harflerin ne olduğunu bilmiyor. Sayıların da. Bir bakır kablo düşün. İçinden yüksek voltaj elektrik geçiyorsa 1 diye tanımla kafanda. Düşük voltaj geçiyorsa 0 de. A harfi mesela 5 defa yüksek, 4 defa düşük enerji geçmesinin karşılığıdır. Yani 111110000. B harfi 3 düşük, 2 yüksek voltajın karşılığıdır bilgisayarda örneğin. İşlemci böyle algılar.. Temel anlatımı bu..

Yapay zeka ise yine bilgisayarları öğrenmeye programlıyorsun. Ne öğreneceğini biz de bilmiyoruz. Yapay zekanın bir parçası olan yapay öğrenme konusunda mesela bilgisayara bir kitap okutuyoruz (yüklüyoruz), kitapta birbirine yakın kelimelerin birbiriyle alakalı olabileceğini söylüyoruz. O da belleğine birbiriyle alakalı olabilecek sözcükleri birbirine yakın bir alana kaydediyor. O kelime ile ilgili konuşmasını istersek ordan en alakalı olabilecek bir cümle seçiyor. 100lerce kitap, makale, haber vs yüklediğimizde ise kurduğu cümle korkunç bir şekilde hatasız oluyor. Gelişmiş bir yapay zeka ürünü henüz yok. Yaparsa en iyisini Google yapacak bir gün..

5
Teşekkür
Paylaş
5

Durumu kafamızda bir toparlayalım önce.

Yazılımı bir bilince veriyoruz da yorumluyor değil. Yazılım - kod, üretilen algoritmaların belirlenmiş olasılıklar üzerinden sonuca gitmede insana göre daha kompleks yöntemler çıkarımlaması denilebilir. Bir yönetimin, elde ettiği bilgileri tek başına yorumlaması imkansıza yakın iken, yapay zekaya bilgiler verilir, nasıl işlemesi gerektiği programlanır, ve bizim gibi sadece tek bir bilgi kümesi üzerine yoğunlaşarak, diğer bilgi parçacıklarıyla ilişkilendirme şeklinde zaman kaybına girmeden, tüm bilgi parçalarını eşzamanlı olarak işler, sonuç üretir. Burada bilinçten bahsetmek imkansız şimdilik. Hesap makinasının çok daha üst düzey kodlanmış programlanmış hali diyebiliriz. Ya da bizimle konuşan sophia yapay zeka da, algoritmaların karmaşıklığının şimdilik en üst düzey artırılmış hali gibi düşünülebilir. Oysa girdi işleyen bir algoritmalar silsilesidir, girdileri işleyip sosyal çıkarımlarda bulunup, sosyalmiş gibi görünebilmektedir.

Bilinç şimdilik organik kökenli olarak düşünülmekte. Yüksek komplekslik arayışı, dijital olarak bilinç oluşturma çalışmaları sürmekte, ancak nöronal aktivitenin, birebir kopyalanarak, bilindik anlamda bir bilinç üretmek şimdilik zor görünmekte.

Görev verilen yapay zekalarda, sonuca ulaşmada engellenme, ya da sınırlandırılma gibi durumlarda agresifleşme eğilimleri görülmüştür, ancak sonuca gitme odaklı, görevi tamamlama odaklı çıkarımlar olduğu daha olası bir kanaat olacaktır.

Makina öğrenmesi, deneyim dediğimiz insan öğrenmesine benzer, ancak birebir aynı değildir. Olayların kaydı, ve aralarında kurulan korelasyon üzerinden, sonuca gitmede yöntem üretme sonuç olarak olası varyasyonları hesaplayarak, en makul olanını sayısal olarak seçme dir nihayetinde. Bu da yazılımsal olarak gerçekleştirilebilir.

Bilincin tercihte bulunması, bunun yanında çok daha kompleks ve öngörülemezdir, ancak bunun yanında daha zayıf ve korunmasız, manipüle edilebilirdir.

204 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın