Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Yanmış yiyecekler yemek kansere neden olur mu?

1
240 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Konu, bir besinin enerjiye çevrilme süreciyle yakından alakalı.

Öncelikle bir besinin yanması ya da kızartılması ne demektir, kimyasal olarak bu yiyeceği ne oluyor da, kanser tetikleyicisi oluyor...

Bizim besinleri alma nedenimiz, onların karbon bağlarındaki yüksek enerjili elektronları alarak, ATP üretmektir temelde. Yeşil sebze ve işlem görmemiş yağlar, elektron bakımından en zengin kaynaklardır. Ancak kızartılmış, yüksek ateşte rengi koyulaşmış vs besinler, bu elektronlarını kaybederler. uğradıkları oksidasyon nedeniyle, bizden elektron alacak yapıya geçmiş olurlar. Siyah çay, döner, kızartmalar, doymuş yağlar (hidrojene doymuş demek, bütün eletronlarını kaybetmiş demek), ultra işlenmiş sözde gıdalar vücuda girdiklerinde yüksek miktarda metabolik atık üretirler. Bu serbest oksijen radikalleri, elektron açığı olan atomlar anlamına gelirler. Bu yüzden elektron zengini olan mitekondrilere, hücre zarına saldırarak eksik elektronlarını tamamlarlar. (Bir atomun elektron ve proton sayısının dengesi bozulduğunda yani elektron kaybettiğinde, atom bu açığını gidermek için her yolu denemek zorundadır.) Mitekondri zarlarının elektron kaybetmesiyle, organel ölür, yerine yenisi yapılır. Ancak hücre zarlarının elektron kaybı, onların katılaşmasına, eski yağlı - gevşek halini kaybetmesine neden olur. (Margarin de bu şekilde katılaşmıştır, doyurulmuştur) Böyle hasar görmüş hücrenin anahtar kilit şeklinde hormon reseptörleri sertleşme nedeniyle bozulur. Bu serbest oksijen radikalleri çok arttığında, mitekondriler durumun kontrolden çıkmasına yaklaşması durumunda, hücre çekirdeği ile haberleşerek, hücrenin ölümüne karar verirler. APOPTOZİS. Eğer hasar çok fazlasya, bu haberleşme gerçekleşemez ve hücre oksijensizlik durumuna adapte olmak (yaşamda kalmak) için, oksijensiz solunuma geçerek kanserleşir.

Aslında yanmış kızartılmış vs yiyecekler tölere kapasitesine göre, hücre kanserleşmesini hızlandırır. Biliyoruz ki, her gece melatonin ile bu kanserleşmiş hücreler işaretlenir. Ve temizlenirler. Ancak bu temizliğin de bir kapasitesi vardır. Yüksek oranda okside olmuş besinlerin metabolizmaya girmesi, kanser tetikleyicisi olabilir. Erken yaşlarda bu oksidasyonun olumsuzlukları genel olarak tölere edilecektir, ancak bu da tölere kapasitesini azaltacak, ileri yaşlarda hastalık risklerini artıracaktır. Bu nedenle, antioksidan dediğimiz besinlere ihtiyacımız var. Bu besinler de, elektron donörüdür. Fazla elektronlarını, elektronu eksik atomlara vererek dengeye ulaşırlar. Renkli sebzeler, işlenmemiş yağlar en yüksek kapasiteli redüksiyon kaynaklarıdır.

Hem doğru enerji kaynaklarından beslenmek, hem de gece uykusunu uyku hijyenine göre uyumak (tam karanlık, sessiz, serin vs), zaten fabrika ayarlarını yaşamak olacaktır.

677 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver
Teşekkür (11)
Paylaş
8

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Medeniyetler düzenle başlar, özgürlüklerle büyür, kaos ile ölür.”
Will Durant