Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Yaklaşık 10 yıl önce gullian barre sendromu geçirdim covid-19 aşısı konusunda kararsızım bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

11 yaşındayken iki günlük bir ishalden sonraki günler içerisinde gullian barre yüzünden bir gün içerisinde boyundan aşağı felç ve entübe duruma geldim, iyileşme sürecim 1,5--2 yıl sürdü ve 'düşük ayak' sekeli bıraktı. Covid-19 aşı sıram geldi fakat aşı olmalı mıyım karar veremiyorum.
3,707 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Öncelikle geçmiş olsun. Burada bireysel tavsiye vermiyoruz; dolayısıyla spesifik olarak sizin vakanız hakkında bir yorum almanız mümkün olmayacak. Fakat daha önceden Guillain-Barre Sendromu (GBS) geçirmiş kişilerle ilgili güncel öneri şu şekilde:[1]

"Daha önceden GBS geçirmiş kişiler COVID-19 aşısı olabilirler. Bugüne kadar mRNA COVID-19 aşısı klinik deneylerindeki katılımcılar arasında hiçbir GBS vakasına rastlanmadı. Johnson & Johnson COVID-19 aşısı klinik denemesinde 1 kişide GBS görüldü; ancak plasebo grubunda da 1 kişide GBS görüldü. Bağımsız olarak görev yapan Aşılama Pratikleri Danışma Kurulu (ACIP), birkaç istisna durum haricinde aşılama yönergelerinde GBS geçirmiş olmayı dikkat edilmesi gereken bir durum olarak saymamaktadır."

Türk Nöroloji Derneği ise şöyle yazıyor:[2]

Tüm Reklamları Kapat

"Enfeksiyon sonrası GBS gelişme riski, aşılama sonrası riske kıyasla anlamlı yüksek olduğundan hastalarımızın Covid-19 aşısı olmasını tavsiye ediyoruz. Ülkemizde yakın zamanda kullanılması planlanan inaktif (Çin menşeli CoronovacTM aşısı) ve mRNA (Pfizer /Biontech) aşılarının kullanılması sonrasında şimdiye kadar bildirilmiş GBS olgusu bulunmamaktadır. GBS hastalarında canlı aşı önerilmemektedir."

Göreceğiniz üzere, Guillain-Barre Sendromu geçirmiş olmak şu anda aşı önünde bir engel olarak gözükmemektedir.

Kendi spesifik durumunuzla ilgili olarak hekiminizden ek ve size özel tavsiyeler alabilirsiniz.

753 görüntülenme

Kaynaklar

 1. CDC. People With Underlying Medical Conditions At Increased Risk From Covid-19. (16 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 2. Türk Nöroloji Derneği. Türk Nöroloji Derneği Nöromusküler Hastalıklar Çalışma Grubu: Covid-19 Aşıları Için Bilgilendirme. (25 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2021. Alındığı Yer: Türk Nöroloji Derneği | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close