Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Ya herkes renkleri farklı görüyorsa?

Örnek vermek gerekirse mesela a kişisi kırmızı bir renge bakıyor, b kişisi de kırmızıya bakıyorsa (a kişisine göre) fakat b kişisi a kişisine göre maviye bakıyorsa fakat ikisi de buna kırmızı diyorsa?

3
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu linkte konu derinlemesine ve örneklemeler üzerine işleniyor biraz uzun ama keyifli iyi okumalar 

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Dediğine net cevap verilemez. Ama öyleyse hiçbir şey genel olarak bilinemez demektir , renkle kalmaz. Bu daha çok sofistler gibi. "İnsan her şeyin ölçüsüdür." Senin hissettiğin soğuk ve benim hissettiğim nereden baksan farklı olabilir. O zaman için herkes için geçerli bir doğrudan söz edilemez. Ama eğer öyleyse bu renk farklı görme olayı her renk gördüğümüz nesne de geçerli midir ? Belki bize belirli nesneler olduğu halinde ki renginde gözükebilirdi, eğer öyle olmasa bile bilim bu şekilde bir nesne tasarlayabilirdi ve herkes ortak ne gördüğünü söyler ve diğer farklı renkli gördüğü nesneler ile karşılaştırırdı ve sorunun cevabı olduğunu öğrenebilirdi. Bu bir şey getirmez ve kanıtlamaz ben sadece bir düşünce deneyi gerçekleştirdim ve en az sorunuz kadar cevabimda ki düşünce deneyi de bir ihtimal. 

Başka bir eleştiri daha getirilebilir. Ludwig wittgenstein bunu reddederdi. Sarıya asla kırmızı denilenemezdi. Sarı da kırmızı gözükemezdi. Yani dilin bir anlamı olduğu için bu mümkün olamazdı.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Herkesin zihni farklı olabilir yani dediğin doğru olabilir bunu bilemiyoruz.  Belki tatları bile farklı algılıyor olabiliriz.                                             

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Delilik, aynı hataları tekrar edip farklı sonuçlar beklemektir.”
Narcotics Anonymous