Puan Ver
0
Puan Ver

Ya herkes renkleri farklı görüyorsa?

Örnek vermek gerekirse mesela a kişisi kırmızı bir renge bakıyor, b kişisi de kırmızıya bakıyorsa (a kişisine göre) fakat b kişisi a kişisine göre maviye bakıyorsa fakat ikisi de buna kırmızı diyorsa?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bu linkte konu derinlemesine ve örneklemeler üzerine işleniyor biraz uzun ama keyifli iyi okumalar 

Favorilerime Ekle
0

Dediğine net cevap verilemez. Ama öyleyse hiçbir şey genel olarak bilinemez demektir , renkle kalmaz. Bu daha çok sofistler gibi. "İnsan her şeyin ölçüsüdür." Senin hissettiğin soğuk ve benim hissettiğim nereden baksan farklı olabilir. O zaman için herkes için geçerli bir doğrudan söz edilemez. Ama eğer öyleyse bu renk farklı görme olayı her renk gördüğümüz nesne de geçerli midir ? Belki bize belirli nesneler olduğu halinde ki renginde gözükebilirdi, eğer öyle olmasa bile bilim bu şekilde bir nesne tasarlayabilirdi ve herkes ortak ne gördüğünü söyler ve diğer farklı renkli gördüğü nesneler ile karşılaştırırdı ve sorunun cevabı olduğunu öğrenebilirdi. Bu bir şey getirmez ve kanıtlamaz ben sadece bir düşünce deneyi gerçekleştirdim ve en az sorunuz kadar cevabimda ki düşünce deneyi de bir ihtimal. 

Başka bir eleştiri daha getirilebilir. Ludwig wittgenstein bunu reddederdi. Sarıya asla kırmızı denilenemezdi. Sarı da kırmızı gözükemezdi. Yani dilin bir anlamı olduğu için bu mümkün olamazdı.

Favorilerime Ekle
0

Herkesin zihni farklı olabilir yani dediğin doğru olabilir bunu bilemiyoruz.  Belki tatları bile farklı algılıyor olabiliriz.                                             

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dinlenmek için çalışıyor, barış içinde yaşamak için savaşıyoruz.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder