Sorulara Dön
0
Bilimkurgu & Fantastik

Vulcanlar neden daha uzun yaşar?

Star Trek: Enterprise dizisinde soğuk savaşın ortalarında dünyaya düşen bir vulcan gemisinde T'pol un büyükannesi bulunuyordu ve anladığım kadarıyla hala hayatta arada neredeyse 200 yıl var peki vulcanlar en başından beri evrimleştikleri zamandan beridir uzun ömürlü bir tür müydü?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sevgili Treky Hasan.

Star trek evreninde vulkan ırkının bu kadar uzun neden yaşadığını merak etmen oldukça doğal. ayrıca nazar değmesin diye yaşlarından da pek bahsetmiyorlar. Startrek evreninde vulkanların geçmiş çağlarında, ominivor bir hayat yaşadıkları, oldukça sinirli ve atılgan bir hayatları olduğundan bahsedilir.

Bazı hikayelerden ve resmi evren haberlerinden bildiğimiz kadarıyla hayır. ilk çağlarda yaşamları biraz daha kısaydı. Çoğunlukla, romulanlar gibi hızlı yaşayıp genç ölüyorlardı. Ancak Surak bu döngüyü kırdı ve mantığı vulkan hayatının merkezine yerleştirdi. Elbette bir film olduğundan biraz daha hızlı bir süreç yaşadılar ve zamanla yaşamları dinginlik ve huzur dolu olduğu için, hayatlarında stres kaynakları azaldığından yaşam süreleri uzadı. Ama aslen Şu anki yaşam süreleri olan 250- 350 yıl bandında yaşadıkları tahmin ediliyor. Eski çağlarda 60 yaşını görmeden kilingonlar gibi savaşarak ölenlerin haricinde 150 üstüne çıkmadıkları söylenmişti.

Ayrıca, o bölümde T'pol babannesinin madenci kasabasında bir dönem yaşadığını söylese de filmin sonunda çıkınından babaannesinin dünyada kullandığı o ekose çantayı çıkarıyor. Vulcan mantığında pek hatırat eşyalara yer verme fikri olmadığından T'pol 'un gençken babaanesi ile bolca vakit geçirdiği ve dünyayı merak ettiğini de ileride ki bölümlerde görüyoruz. Bu nedenle vulkan bilim kurulundan ayrılarak, insanların arasına katılma fikri kendisine cazip geliyor ve insanlarla uzun vadeli bir yaşamı seçiyor. Ayrıca efsane bir bölümdür.

Bilimsel açıdan ise vulkanların kanları yeşil, hemosiyanin içeriyor. Vucut organları insanlar gibi değil. kalpleri sağda. Biri içte olmak üzere iki göz kapakları var. Derin meditasyonla vucutlarına hükmedebiliyorlar. Yani metabolizma hızları oldukça düşük. her 7 yılda bir Pon Farr yaşamaları da buna bir delil olabilir. Yani metabolizma hızı düşük, üremeye enerji harcamayan bir ırksanız, uzun yaşamak normal. Zaten enerji ihtiyaçları az olduğundan proteine çok aşırı ihtiyaçları olmuyor. Öyleyse vucutlarını içten yıkacak olan oksidatif faliyetler de az. Geçmiş çağlarda omnivor bir yaşam sürerlerken, günümüzde herbiyor bir yaşam sürmekteler. Böyle canlılar dünyada da var. özellikle balıklar arasında. bu balıklarda dünya yaşam standartlarına göre uzun bir hayat sürüyorlar. Vulcanların da aynı manyıkla yaşam sürelerinin uzaması mantıklı.

Ancak insanlar kesinlikle proteine ihtiyaç duyarlar. Ve bazı proteinlerin yapı taşı olan amino asitleri vucutlarında üretemezler. Bu temel nedenden dolayı biz insanların yaşam sürelerini uzatmak bu gün için pek mümkün değil. 120 yıldan daha uzun yaşayamıyor insan evladı. Tabi sıkı bir yaşam süresi uzatma, yaşlanma ve yaşlanma karşıtı çalışma var. Ancak günümüzde 120 yılın elden ayaktan düşmeden tamamlamak ana hedef.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et