Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Virüsler bazı yerlerde asılı kalabilir mi?

Bir yerde görmüştüm virüsler cansızlıktan canlılığa geçiştir, bir hücreye bağlı olmadan yaşayamaz. Ne kadar doğrudur bilinmez.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Kendi genomunu ve proteinini sentezlemek için başka bir hücreye muhtaçtır. Asılı kalma ya da yüzeylerde canlılığını koruma aşaması henüz kesinleştirilmiş değil. internette ve çeşitli haber kanallarında bu konuyla alakalı veriler paylaşılıyor fakat kesin bir deney sonucu yok. bu yüzden sağlık bakanlığımız ve bilim kurulumuz da dahil olmak üzere ortalama 6 -8 saat kaldığını düşünelim diyor. Yüzeyde kaldıktan sonra enfektivite düzeyindeki değişimler de araştırma konusu. Bu alanda yeni bilgileri ingilizce arama yaparak google üzerinden de takip edebilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
1

Virüslerin cansız kabul ettiğimizde bir dış etken olmaksızın bir noktada varlığını sürdürmesi çok doğal görünüyor. Ancak virüsün türüne göre sizin asılı kalma olarak tabir ettiğiniz süre değişebiliyor. Bunları yalnızca okuduklarımdan edindiğim tecrübeyle anlatıyorum. Anladığım kadarıyla bir virüs farklı yüzeylerde farklı sürelerde varlığını koruyor. Ancak bir süre sonra etkinliğini yitiriyor ve viral etkisi ortadan kalkmış oluyor. Korona için 19 güne kadar çıkabildiğini okumuştum. Tabi aynı yüzeyde farklı virüslerin "askıda kalma" süreleri de değişken olabiliyor. Örneğin hepatit ile korona için süreler fark gösterebiliyor. Bununla birlikte örneğin H5N1 ile H1N1 gibi aynı cins virüslerin kendi içinde de "askıda kalma" süreleri muhtemelen değişiklik gösterecektir.

13 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Neeltje van Doremalen öncülüğünde çeşitli kurumlarca ortak yapılan araştırmaya göre; HCoV-19 virüsü bakır yüzeyde 8, karton yüzeyde 48, çelik ve plastik yüzeylerde ise 96 saate kadar bozulmayabiliyor.1

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1 Korona virüsünün farklı yüzeylerde bozulma sürelerini veren bir çalışma
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Popüler bir hataya karşı popüler olmayan bir gerçeği savunmanın kışkırtıcı, merak uyandırıcı ve zaferle dolu olduğunu düşünüyorum.”
James Garfield
Geri Bildirim Gönder