Sorulara Dön
1
Felsefe

Vasıflar bir varlığı mükemmellikten uzaklaştırır mı?

2
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Varoluş - varlık algısı açısından, nitelikli bir soru. Varlığın, öznitelikleri açısından değerlendirilmesi, ona yüklenen anlamla ayrışmasını sorgulamak açısından önemli.

Evrenimizde termodinamik ilkelerin 2. olan entropi hüküm sürdüğü için, baştan bilmemiz gereken bir şey var ki, o da bu evrende mükemmelliğin olamayacak olması. Büyük patlama sonrası, her şey bozulmaya gitmeye başladığı için, mükemmellik olasılığı sona ermiş oldu. Diğer yandan mükemmellik tanımı, bu şartlarda oluşmuş mükemmel olmayan bir beyin-zihin tanımı olması yönüyle, kendi içinde çelişen bir çıkmaza dönüşmekte. Yani bizim mükemmel olmayan zihnimizle ürettiğimiz mükemmellik tanımı öngörüsü, olası mükemmellikten (bu şartlarda bir mükemmellik söz konusu olsaydı) farklı olacaktı.

Bir varlık için kullanacağımız mükemmellik tanımlarının hepsi de olası mükemmelliği karşılayamayacaktır. Buna rağmen kendi mükemmellik tanımımızı referans alarak ilerlersek, bir varlığın vasıflarının olması demek, vasfın neden olduğu nitelik açısından derecelenmesi, niteliğin yapabilitesi açısından bir hiyerarşiye girmesi demek olacağı için, olabilecek en üst seviyeye göre daima eksik kalma ihtimali söz konusu olacaktır. Kendi mükemmellik tanımımıza göre, niteliğin ulaşabileceği en üst seviye, varlık için belirleyici unsur olacaktır. Diğer yandan farklı vasıflar, farklı nitelikleri beraberinde getireceği için, bir varlığın her nitelikte kendi mükemmel tanımımızda olmayacağını düşünürsek, bir niteliği bizim mükemmel tanımımızı karşılasa bile, büyük ihtimalle diğerlerinde durum böyle olmayacaktır. Bu nedenle bazı teorik açıkları görmezden gelirsek, bir varlığı vasıflarıyla tanımlayan, ve bu vasıflar üzerinden mükemmellik arayışının olması, bu varlığın söz konusu mükemmellikten uzaklaşması demek olacaktır. Ancak, büyük resme bakarsak, büyük ihtimalle, doğada bizim sanal mükemmellik tanımımızın yerinin olmaması, bizim tanımımıza göre mükemmellikten uzaklaşan varlığın, doğadaki gereklilik prensibi açısından asıl olması gereken halinin tanımlanması demek olacaktır. Çünkü doğa, bize göre eksik ya da sorunlu gibi görünen niteliklerin birbiriyle sağladığı bütünlük üzerinden işler.

Henüz kendisini bile tam olarak anlayamayan insanın, bir varlığın hangi kriterlere hangi referanslara göre değerlendirebileceğini belirlemesi özellikle de büyük resmi görmeden pek de mümkün değil gibi.

200 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Merhabalar.

Bazı filozoflar herhangi bir vasıfa sahip olmanın bir varlığı mükemmellikten uzaklaştırdığını, çünkü her vasfın bir sınırlamayı da beraberinde getirdiğini söylüyorlar. Sahip olunan her vasıf bir şeyin 'belirlenmesi' anlamına geliyor bu görüşe göre. Bu yüzden tam anlamıyla mükemmel olan bir varlığın hiçbir vasfa sahip olmaması gerektiğini, hiçbir şekilde belirlenmemesi gerektiğini düşünenler var.

Ancak bu görüş, en azından bana, makul görünmüyor. Bazı vasıflar var ki, bunlara mükemmellikler diyebiliriz, onlara sahip olmak olmamaktan daha iyi. Mesela bir şeyler yapabilme yeteneğini düşünelim. Bir şeyler yapabilme yeteneğine sahip olmak bu yeteneğin yokluğuna kıyasla daha mükemmel bir durum gibi görünüyor. Yine iyi olmak, iyi olmamaktan; bilgili olmak bilgili olmamaktan daha iyi durumlar. Bu nedenle sahip olunan her vasfın bir varlığı mükemmellikten uzaklaştırdığını düşünmemiz pek de doğru görünmüyor. Bazı vasıflar bir varlığı mükemmellikten uzaklaştırırken, bazı vasıflarsa mükemmelliğe yaklaştırır demek daha makul.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın