Sorulara Dön
0
Felsefe

Varoluş yorumunu netleştirmek için somut kanıt beklemek, kavramsal bir çelişki değil midir?

Bir tasarımcının olduğuna da, olmadığına da somut kanıt bulunamayacağı için, sanki kanıt olmadığı için bir sonucu benimsemiş gibi görünmek kavramsal bir çelişki değil midir. . . .

2
196 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnanmak için kanıta gerek yok. Sadece inanma ihtiyacı gerekiyor. Kanıtı olmayan bir şeye inanmak da seçilebilir, inanmamak da. Kişiye kalmış bir durum. Kendi düşüncemi söyleyecek olursam;

Tanrı inancına sahip olmayan kişiler için:

Tanrı inancına sahip olmayıp da herhangi bir kanıt olmadığı için inanmayan kişiler için bir çelişki olduğunu düşünmüyorum. "İnanma ihtiyacı hissetmiyorum zaten kanıt da yok, neden inanayım? Kanıt gelirse düşünürüm." diye düşünüyorlar. Garajdaki ejder gibi. "Isısız alev püskürten, görünmez, cisimsiz, havada uçan bir ejder ile aslında hiç var olmayan bir ejder arasında ne fark var? Orada onun var olduğunu düşünmeme bir sebep yok o yüzden inanmıyorum." diyorlar.

Tanrı inancına sahip olan kişiler için:

Bu kişilerin ise o ejderin olduğuna inanmaya ihtiyaçları var. Asla bilemesek de orada olduğuna inanma ihtiyacı duyuyorlar ve inanıyorlar. Sorun ise inanmak için kanıta gerek yokken inanma ihtiyacı yeterli gelmeyip "kanıt" bulmaya çalışınca ortaya çıkıyor. Bir alev görünce "Bak, işte ejderin alevi. Gördün mü al işte kanıt. Ben bu yüzden inanıyorum." deyince. Yani zaten o ejdere inandığı için o alevi kendi inancına göre yorumladığını bilmeden inanıp bir de inanmak için kanıt bekleyince oluşuyor sorun.

Somut kanıt bekleyenlerden Tanrı inancına sahip olan kişinin "Ben bu alevin ejderin alevi olduğuna inanıyorum." Tanrı inancına sahip olmayan kişinin ise "Bu alevin ejderin alevi olduğunu düşünmeme sebep olacak bir kanıt yok, bunun ejderin alevi olduğunu düşünmem için bir sebep de yok zaten, o yüzden bu alevin ejderin alevi olduğuna inanmıyorum." demesinin en mantıklısı olduğunu düşünüyorum.

362 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Orijinal Soru: Tanrı, kavramı gereği madde üstü (yani metafiziksel) bir varlık olduğu için Tanrı’yı bilimsel olarak “var” veya “yok” kabul etmek hatalı bir metod mu?

Merhabalar Yusuf İğın

Hayır tanrıyı reddetmek hatalı bir metod değildir. Çünkü bilimde ispatlanamamış her şey '' boş hipotez'' sınıfına girer. Bunun maddeüstü yada metafizik gibi şeyler hiç farketmez bir şeyin kanıtı yoksa bilimsel olarak yanlıştır. Ki eğerki bir tanrı varsa bizim ona inanmamızı bekliyorsa bize bir kanıt sunması gerekir ki inanalım ama ne mucize ne kanıt hiçbir şey göremiyoruz. Tarih boyunca binlerce din gelip geçti oradaki tanrı tasvirlerine bakıyoruz, sadece kendi içinde çelişen ve hatalı şeyler görüyoruz. Bu muslumanlık içinde, Hristiyanlık için de geçerli bir durum. Ayrıca tarih boyunca her din insanları kandırmak için kullanılıyor, açıklanamayan şeyleri kendince hikayeler bulmak için çabalanıyor, yoksullara şükrettirip sosyal karışık çıkartılmaması için de kullanılıyor. Şahsi fikrimi söyliyim tanrı yoktur, dinler insan uydurmasıdır. Çocukluğundan beri tanrı ile iç içe büyürseniz sizin de tanrıyı reddetme yada tanrıdan bağımsız bir evren düşünmek zorlaşır. Bu yüzden genel düşüncede ya tanrı vardır yada bilinmezdir. Ama şahsi fikrim tanrının var olmasının çok düşük bir ihtimal olduğudur.

Bu olaya kanıtlanabilir beklentilerle yaklaşıyorum çünkü ben bir insanım ve benim inanmak yada öğrenmek için kanıt gibi somut şeylere ihtiyacım var. Sen bana matematik öğretip kuantum fiziğini sorarsan sınavdan 0 alırım çünkü benim bildiğim bilgilerin dışına çıkıyorsun. Maddesel ortama göre düşünebilen canlıların bambaşka boyuttaki bir varlığa inanıp anlamasını beklemek saçmalıktır. Ben buna inanamam bilemem öğrenmem, doğru bile olsa tanrıyı bulamam. Heleki insanlık tarihine bakınca ve günümüze ulaşan dini kaynakların hatalarını görünce tanrının insan uydurması bir varlık olduğu fikri daha doğru geliyor. Bu yüzden -tanrı yoktur - demek hatalı bir metod olmaz.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın