Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Uzayın Dışında Ne Var?

Merak Ettim
1,029 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Zeynep Bora
Zeynep Bora
27K UP
Uzayla ilgileniyorum

Evrenin dışında ne olduğu kesin kesin olarak bilinmiyor ve evrenin dışana çıkmak biz 3 boyutlu varlıklar için pek de mümkün görünmüyor. Yani ekstradan dördüncü boyuta ihtiyacımız var. Bunu daha iyi anlamak için bir topa veya balona çöp adam çiz (yada herhangi iki boyutlu nesne) ve bu çöp adamı (yada nesneyi) döndür. Hep başladığı yere gidecekti. Biz de evrenin sonuna ulaştığımızda bizim için de aynı durum gerçekleşir. Fakat çıktığımızı varsayalım ve bunun için 3 teori var:

1- Hiçlik: Evrenin dışına çıktığımızda büyük siyah boşluktan başka hiçbir şey yoktur.

2- Diğer evrenler: Evrenimizden başka evrenler de vardır.

Tüm Reklamları Kapat

3- Paralel evrenler: Mesela oturup yada ayakta durmak gibi seçeneğin var. Sen oturmayı tercih ettin. Diğer evrende de ayakta durmayı tercih etmiş olursun.

Bu teorilerden hangisinin doğru olduğu bilinmiyor. İyi günler💕

7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alperen Erdem
Alperen Erdem
19K UP
'Astronomi ile ilgileniyorum'

Uzayın tam olarak nerede başladığı ve nerede bittiği konusunda kesin bir sınır yoktur. Fédération Aéronautique Internationale (FAI) tarafından yapılan tanımlamaya göre ise uzayın deniz seviyesinden itibaren yaklaşık 100 kilometre yüksekte başladığı kabul ediliyor.

Basitçe uzay olarak da adlandırılan dış uzay, evrenin gök cisimlerinin atmosferleri dışındaki nispeten boş bölgelerini ifade eder. Uzayın dışında, gözlemleyebildiğimiz evrenin çok büyük bir kısmı bulunuyor. Bu evren, milyarlarca galaksi ve her galakside milyarlarca yıldız ve gezegen içeriyor olabilir.

Uzayın dışında muhtemelen büyük ölçüde boşluk vardır, ancak galaksiler, kara delikler, nötron yıldızları ve diğer astronomik nesneler de dahil olmak üzere farklı nesnelerin varlığına dair gözlemler de mevcuttur.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Bilim Genc. Atmosfer Nerede Sonlanır, Uzay Nerede Başlar? | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 24 Şubat 2023. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
 2. E. Howell, et al. What Is Space?. (17 Şubat 2022). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2023. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
 3. ScienceDaily. Outer Space. Alındığı Tarih: 24 Şubat 2023. Alındığı Yer: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close