Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Uzayı ve zamanı bükmek tam olarak ne anlama gelir ?
Asıl sorum uzay ve zamanı bükmek ne anlama gelir olsa da aslında uzay zaman ın normal zaman dan farkını bilmiyorum ve uzay zaman ne demektir ekstradan onu da soruyorum.
1,341 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Denizin ortasında bir teknenin içinde oturuyorsunuz. Rüzgar ve dalga yok. Doğudan batıya çoook hafif bir akıntı var, tekneniz saatte 100-200 metre gibi önemsiz bir hızda akıntı yönünde sürükleniyor, siz hareket ettiğinizi bile fark etmiyorsunuz. On-onbeş dakikada bir sahile bakıyorsunuz ve sahildeki belirli objelere kıyasla hareket ettiğinizi anlıyorsunuz. Bu durum, dünyanın güneş etrafındaki yolculuğuna benzer.

Gözlerinizi kapattınız, güneşlenmeye başladınız ve uyuyakaldınız. Aradan birkaç saat geçti. Ve sürüklendiğiniz yönde bir girdap var. (Olacak bir şey değil ama olduğunu varsayalım) Deniz dibinde devasa bir delik ve deniz suyu oradan yerkabuğunun içine akıyor. Siz bu girdaptan 1 km uzakta iken orayı fark etmezsiniz bile. Çünkü o uzaklıkta suyun oraya akış hızı ve debisi sizin fark edebileceğiniz bir etki yaratmaz. Sizi etkilemez. Ama siz oraya yaklaştıkça suyun akış hızı doğru orantılı biçimde giderek artar. 100 metre yakına geldiğinizde artık fark etmemeniz olanaksız olur. İşte o girdap bir karadelik. Suyun davranışı da uzayın bükülmesi. Su yüzeyini kıstas alıp olaya 2 boyutlu bakıyorsanız ve bu anlamanızı zorlaştırıyor ise teknede ve yüzeyde değil bir denizaltıda denizin altında olduğunuzu varsayın, aynı şey. Suyun hareketi, akış hızı, debisi oraya yaklaştıkça artar. Ve girdabın ağzına 3-5 metre yaklaştığınızda artık su öyle hızlı akar ve sizi öyle bir çeker ki oradan kaçmanız olanaksız olur. Bu da karadeliğin olay ufku.

Gelelim zaman meselesine... Siz girdaptan 1 km yani 1000 metre uzakta iken 100 metre/saat hızla hareket ediyordunuz. Girdaba yaklaştıkça hızınız artar ama uzaklıkla paralel olmaz bu. 100 metre yaklaştığınızda 200 metre/saat olursa 200 metre yaklaştığınızda 400 metre/saat olur (Rakamları fikir vermesi için söylüyorum. Matematiksel olarak isabetli olması gerekmiyor) Giderek artan bir hızla artar, artış hızı yükselen eğri sunar. Ve bu süreçte saatinizin saniyesinin de giderek yavaşladığını düşünün. Girdaba yaklaştıkça zamanın da yavaşladığını. Ve girdaba iyice yaklaştığınızda su çok daha hızlı akıyorken saatinizin de 1 km uzakta olduğunuzdan 10 kat daha yavaş ilerlediğini.

Bu Reklamı Kapat

Şİmdi... Bu deniz uzay. O girdap büyük kütleli bir cisim, örneğin bir karadelik. Siz de bir gezegenin ya da bir uzay aracının içindeki insan ve gözlemcisiniz. İşte uzay/zaman demek, yine denizin üzerinde olmak ama girdaba yakın uzak konumla olma ile ilgili olarak farklı akıntıdaki (bükülme) bir bölgede olma ve bulunduğunuz bölgenin girdaba yakınlığı ile ilgili olarak zamanın da farklı akması demek. Yine aynı denizdesiniz. Ama bulunduğunuz yere göre farklı hareket ediyorsunuz ve buna bağlı olarak zaman da farklı akıyor.

Buna göre uzayda sayısız büyük kütleli cisim var. Dünyamız da böyle bir cisim, diğer gezegenler de, güneş de, başka yıldızlar da, karadelikler de. İşte buna göre uzayda bulunan herhangi bir nokta bulunduğu konuma ve bu büyük kütleli cisimlere yakınlığına göre farklı bükülme alanlarının içindedir ve o noktadaki zaman başka bölgelere göre farklı hızda akar. İşte bu, uzaydaki noktalar ve bölgeler arası farklılıklar da "uzay/zaman" alanları ve farklılıkları olarak isimlendirilir.

1,200 görüntülenme

Kaynaklar

  1. wikipedia. Uzay Zaman. (02 November 2020). Alındığı Tarih: 02 November 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et