Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Baş
Yusuf Baş Üye
5

Uzayda galaksilerden ve yıldızlardan bağımsız gezegenler var mıdır?

Uzayda galaksilerden ve yıldız sistemlerinden bağımsız gezegen var mıdır yani sürüklenen ve hiçbir şeyin yörüngesinde olmayan gezegenler var mıdır aynı zamanda gezegn tanımı nedir ve gezegenleri diğer gök cisimlerinden (uydular, asteroitler, vb.) ayıran nedir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Mustafa Başkara
Mustafa Başkara Öğrenci

Uzayın sonsuzluğu arasına gizlenmiş, gün ışığını hiç görmeyen sayısız dünya olabilir. “Haydut gezegenler” olarak adlandırılan bu gizemli varlıklar, çok sayıda olsalar da diğer gezegenler gibi değiller.

Kendi Güneş Sistemimizde, Dünya ve gezegensel kardeşleri, Güneş’in etrafında dönerek onun sıcaklığı ve ışığından yararlanırlar. Diğer yandan, haydut gezegenler ise herhangi bir yıldıza bağlı değildirler. Karanlıktan başka hiçbir şeye ait olmayan bu gezegenler, uzay boşluğunda tek başlarına sürüklenirler. Hatta yıldız ışığından o kadar uzaklaşırlar ki, görülmeleri bile çok zordur.

Bu Reklamı Kapat

Ohio Eyalet Üniversitesi'nden (OSU) gökbilimci Scott Gaudi: "Evren haydut gezegenlerle dolup taşıyor olabilir ve biz bunu bilmiyorduk" diyor. Fakat bu düzenbazlar bizden daha fazla saklanamayacaklar...

Önümüzdeki birkaç yıl içinde NASA’nın kullanmaya başlayacağı 4 milyar dolar değerindeki yeni Nancy Grace Roman Uzay Teleskopu'nun, ünlü Hubble Teleskobundan 100 kat daha büyük bir görüş alanı sağlaması bekleniyor.

Bu Reklamı Kapat

Johnson, "Bize, başka türlü sahip olamayacağımız bir bakış açısı sağlayacak" diyor.

Uzayda Tek Başına Dolaşan “Haydut” Gezegenler

Haydut gezegenlerin nasıl ortaya çıktığı konusunda henüz anlamadığımız çok şey olsa da, yerçekimi kuvvetleri yoluyla ve yıldız sistemlerinden fırlatılmadan önce yıldızların etrafındaki gaz disklerinde oluşabilecekleri düşünülüyor.

Alternatif olarak, yıldızların oluşmasına benzer bir şekilde oluşmuş da olabilirler, yani bir gaz ve toz bulutu çöktüğünde doğarlar ama yıldız çekirdeği yerine izole edilmiş, düşük kütleli bir gezegen üretirler.

Roma teleskopunun, daha önce hiç görülmeyen gizemli ve karanlık haydut gezegenleri ortaya çıkarması bekleniyor. Ayrıca onları incelemek, bilim insanlarının tüm gezegenlerin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

Kaynak: ScienceAlert

106 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Dilrbad .
Dilrbad . öğrenci

evet vardır. sistemi çökmüş gezegenler eğer o çöküş ile yok olmaz ise uzayda savrulmaya başlar.

gezegen tanımı evrim ağacının videolarından birinde çok detaylı açıklanmış onu izlemeni öneririm. bunun için belirli kriterler belirlenmiş. bu nedenle plütoya cüce gezegen demeye kadar vermişler mesela.

Bu Reklamı Kapat

bunlardan ilki gezegenin etrafındaki taşları temizlemiş olması yani yörüngesinin boş olması. tabi tamamen değil uydular burada taş veya asteroid olarak sayılmıyor.

ikincisi kendisine kabaca yuvarlak bir şekil verecek kadar kütlesi olması. ve son olarak güneşin etrafında dönmesi. bizim sistemimizde olmayan bir gezegen için de kendi güneşi kendi yıldızı etrafında dönmesi diyebiliriz.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et