Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Uzaya hava bırakırsak ne olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu soruyu önceki bilgilerimizden yola çıkarak denemeden ve spesifik olarak uzaya hava bırakmak hakkında bir yazıya ihtiyaç duymadan cevaplayabiliriz.

Hava, azot, oksijen ve karbondioksit gibi gazların karışımından oluşur. Maddenin gaz hali, kabaca atomların veya moleküllerin birbirleri ile olan kimyasal bağların molekülleri birarada tutmak için yetersiz olması sonucu oluşan kaos ortamıdır. Bu kaos ortamında moleküller, rastgele yönlerde ve büyüklüklerde kinetik enerjiye sahiptirler. Bu rastgele kinetik enerjiye sahip moleküller birbirlerine ve bulundukları kaba çarparlar. Gazlar bulundukları kabı bu sebeple doldururlar. Atmosferimizde ise hava, yer çekimi sebbebiyle uzaya kaçamaz.

İdeal gaz modeli
İdeal gaz modeli
muhendishane

Resimde görüldüğü gibi her atomun farklı kinetik enerjisi ve yönü vardır.

Uzay bildiğimiz üzere deneyimlediğimiz her yerden daha boştur. Uzay "katı vakum" adı verilen bir vakum halindedir ve basınç son derece düşüktür. Yer çekimi de gaz moleküllerini bir arada tutmak için son derece yetersizdir. Bu da şu anlama gelmektedir; Molekülleri durduracak hiçbirşey yoktur. Yani uzaya bıraktığımız hava molekülleri rastgele yönlerde olan kinetik enerjileri sebebiyle dağılırlar.

O zaman nebula dediğimiz şeyler niye dağılmıyor diye sorarız değil mi?

Çünkü orada olan devasa miktardaki gaz ve toz yeterli kütle çekimi oluşturabilmektedir. Hatta yıldızların da buralardan doğduğu bilinmektedir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Lise 11. Sınıf Kimya kitabı İdeal gaz modeli bu kitapta son derece güzel anlatılmış
  2. Vikipedi Nebulalar hakkında bilgi(hala sitenin kapalı olmasına inanamıyorum)
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana duracak bir yer ve uzun bir kaldıraç verin, size Dünya'yı kaldırayım.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder