Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Cem Kavruk
Cem Kavruk Üye
2

Uzay zamanın başlangıcı var mıdır?

Uzay zamanın bir başlangıcı varsa öncesinden söz etmek çok olası olmaz zaman var olmadığı için ancak zamanın bir noktada var olmuş olması için o an yani başlangıç anı olmalı ancak başlangıç anının tetiklenmesi nasıl olabilir öncesi yoksa? Veya uzay zamanın başlangıcı yoksa hep var olduysa bu metafiziksel bir konuya girmez mi?
930 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Muhammed Efe Türkel
Muhammed Efe Türkel Müslüman Aristoteles

Büyük patlamadan öncesi ne idi? Evren genişliyor mu ve sonu var mı? Bilinç bu noktada sonlu mudur yoksa sonsuz mudur?

Öncelikle büyük patlamadan öncesi fizik bilimi için yoktur. Çünkü madde yoktu, çünkü zaman yoktu haliyle mekân da yoktu bu halde fizik biliminin inceleyebileceği bir nitelik yoktu ve haliyle metafiziğe giriyordu. Bu noktada sonsuzluk kavramı girdi öyle ki sonsuzluk ezelden beri var olan ve sonu olmayandır daha da açarsak zamana, mekâna, boyutlara bağlı olmayan bir şey, nesne ya da biçim sonsuzdur. Bu durumda akıllara bilinç geliyor yani ruh. Kutsal kitaplardan elde edilen bilgilerle ilk bilincin yaratıcı olduğunu biliyoruz. Bizim bilinçlerimiz yani ruhlarımız eğer ki büyük patlamadan önce "var"salar onlardan sonsuz bir varlık olarak nitelendirebileceklerdi. Çünkü büyük patlamadan öncesi mekânsızlıktır, zamansızlıktır daha doğrusu boyutsuzluktur. Şu an bizlerin sadece bedenlerimiz sonludur yani sonsuz değildir ama bilinçlerimiz hep vardı. Peki, evren genişliyorsa sonlu bir genişleme mi sonsuz genişleme mi? Evren bir mekânı tasvir eder ve zamanın başlangıcı ile eştir evrenin başlangıcı. Eğer ki bir şeyi zaman ile ifade edebiliyorsak yani evreni (mekân) o ifade ettiğimiz mekân veya evren de sonludur. Çünkü sonsuz olabilmek için zamandan ve mekândan münezzeh olmak gerekir yani zamana veya boyutlara bağlı kalmamak gerekir. Bu bağlamda evrenin zamana bağlı olarak ifade edilebildiğini daha doğrusu zamanın başlangıcı ile genişlediğini gözlemleyebiliyoruz o zaman evren sonludur haliyle evrenle var olan her şeybüyük patlama ile başlayan her şey sonludur. Büyük patlamadan önce ne varsa onlar sonsuzdur. Hatta Halim Beyin sonsuzluk üzerine bir düzeltmesini de eklemek istiyorum çünkü çok önemli yerlere değiniyor. Diyor ki Halim arkadaşımız: "Sonsuzluk dahi bu evrendeki kalıplara göre söylenen bir ifade gerçekte mekânın zamanın olmadığı yerde sonsuzluktan da bahsedemeyiz ve ancak tek bir "AN"dan bahsedebiliriz".İşte düğümü çözecek önemli bir nokta sonsuzluk bir anda saklı!!!Bir an içinde yaşamak ezeli yet arkadaşlar düşünün sonsuzluğu zamanın tükenmemesi olarak mı düşünmek daha mantıklı yoksa sonsuzluğu bir an içerisinde doyasıya yaşamak mı?

Bu Reklamı Kapat

Zamanın başlangıcı ile ilgili Tuğba arkadaşımızın da yorumlarını dinledik ve burada da aktarmak istiyorum ki bu yorumlardan sonra da farklı konulara geçtik onlardan da bahsetmek istiyorum...

"Kozmolojinin günümüzdeki standart modeli orijinal büyük patlama ve şişme teoremini birleştiren bir modeldir. Büyük patlamadan hemen sonra evrenin yalnızca saniyenin neredeyse 10 üzeri -30 saniye süresince muazzam bir hızda (bu hızın ışık hızından kat ve kat daha hızlı olduğunu ve bu hızın da evrenin genişleme süreciyle beraber giderek azaldığını da belirtmek isterim) genişlediğini söyleyen ve mikrodalga fon ışınımı üzerinde yapılan son gözlem ve ölçümlerle doğrulanan bir senaryo. Şişme, evrenin homojenliğini ve büyük ölçeklerde gözlenen düzgün yapısını düz geometrisini gök adaların dağılımını açıklayarak big bang in eksiklerini tamamlıyor. Son gözlemlerin kesinlik kazandırdığı ivmelenen genişleme olgusunu ve karanlık enerji diye itici ve değişken boşluk enerjisini ön görmüyor." Bu noktada Halim Bey devreye giriyor ve :" 1960 lı yıllarda Alan Guth'un öne sürdüğü bir model idi ani şişme teorisi, evrenin neden bu kadar düzgün, homojen olduğuna açıklık getirebilmek için öngörülen modellerden birisidir. Bu tür modellerin oluşmasında sebep ise bu durumu büyük patlamanın açıklayamayışıdır. Bu modele göre evren ilk 10 üzeri eksili saniyelerde aniden çok çok küçük boyutlardan bir proton büyüklüğüne çıkıyor, genişliyor. Bu ani genişleme de maddenin homojen dağılımına neden oluyor". Hüseyin Bey ise bu sözler üzerine evrenin homojen olarak dağılıp dağılmadığının tartışıldığını da ekledi ve "ani şişme teorisi bir sütün kabarması örneği ile de açıklanıyor ya da balon şişmesi ile ve üzerinde yani evren zarında bulunan her şey bir birinden uzaklaşıyor fakat bu uzaklaşmanın tam bir düzende değil de daha çok bir beyzi ya da yumurta şekli ile açıklanıyor. Bu da bize evrenin düzenli ve her yöne doğru değil de düzensiz olarak dağıldığını göstermez mi?" diye devam etti ve haliyle bu soru hâlâ günümüzce cevaplanabilmiş bir soru değil...

Zamanın başlangıcına değinirken yan konulara da değindik bunlardan biri de yukarıda bahsedilen şişme teorisi idi... Sonuç olarak zaman büyük patlama ile başlamıştır ve zaman ile ya da boyutlarla ifade edilen şeyler, nesneler sonludur. Yukarıda evrenin genişlemesinde ya da şişmesinde hızın giderek azaldığını söylemiştik ve bu bence evrenin sonlu olduğuna dair bir işarettir...

755 görüntülenme
3
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et