Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Uzay boşluksa evrenin olmadığı bölgeyle evreni nasıl ayırabiliyoruz?

Yani demek istediğimi örneklendirirsek yere bir takım misket grubu saçtığımızı düşünelim. Misketler bir bölgeye yoğunlaşmış bir şekilde bulunsun(misketlerin hiçbiri birbirine temas etmiyor aralarında hava var). misketler bir bölgeye yoğunlaşmıştır, aralarında hava boşluğu bulunmakta ama misketlerin bulunduğu bölgenin sınırı neye göre belirlenir.
149 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Nisa :)
Nisa :)
2,433 UP
Fiziğe ilgili bir öğrenciyim.

Evren aynı zamanda hem sonlu hem sınırsız olabilir, tıpkı sonsuz değil de sonlu olan ama kendisini sınırlayan bir kenarı olmayan yeryüzü gibi. Bu, doğal olarak eğri bir şey söz konusuysa gerçekleşir (yeryüzü eğridir), genel görelilik kuramının uzayı da tam da bu anlamda eğridir. Sonuç olarak belki de evrenimiz sonludur ama bir sınırı yoktur.

Güney YK'deki birisi kendi YK'sinden çıkmak üzere hangi yönde giderse gitsin kendisini Kuzey YK'de bulması nedeniyle bir anlamda Kuzey YK ile "kuşatılmıştır". Ama bunun tersi de geçerlidir. Her bir YK diğerinin çevresini kuşatırken aynı zamanda onun tarafından kuşatılmıştır. Buna benzer sonlu ama bir sınırı olmayan üç boyutlu bir uzaya "3-küre" denir. Bir 3-küre yukarıdaki örnekle aynı biçimde temsil edilebilir: Kenarları yapıştırılmış iki top gibi.

Bir toptan çıkıldığında diğerine girilir (haritalandırma işleminde iki yuvarlaktan birinden çıkıldığında diğerine girilmesi gibi) bu nedenle topların her biri diğer topun çevresini kuşatırken onun tarafından kuşatılır.

Tüm Reklamları Kapat

Einstein'ın fikri sonuç olarak uzayın bir 3-küre olabileceğidir: Sonlu bir hacmi olan (iki topun hacimlerinin toplamı) ama sınırı olmayan bir şey...[1]

Kaynaklar

 1. Carlo Rovelli. Gerçeklik Göründüğü Gibi Değildir. Yayınevi: Can. sf: 94, 95.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close