Sorulara Dön
3
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Uyku kalitesinde farklılıklara yol açan nedir?

Uyku süresinin önemli olduğunu biliyoruz. Peki uyku saatlerimizin geç ya da erken oluşu süre sabit olduğu halde uyku kalitesinde nasıl farklılıklara yol açar?

1
429 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Verimli bir uyku için, uykunun süresi kadar; hangi saatler arası uyunduğu, uykuda hangi evrelerden geçildiği de önemlidir. Hatta bazı nedenlerden dolayı uykunun bazı evrelerinin atlanması ve bu yüzden verimli uyku uyunamaması vakaları da yaşanır.

Bu durum, basitçe 'vücut saati' diyebileceğimiz Sirkadiyen Ritim ile alakalıdır.

Sirkadiyen ritim, 24 saatlik döngüler boyunca mental ve fiziksel değişiklikleri düzenleyen bir çeşit doğal saattir. Bitkiler, hayvanlar (yani insanlar da...) ve mikroskobik canlılar bu doğal saate sahiptirler.

Işık ve karanlık bu doğal saati etkileyen majör etkenlerdir. Geceleri uyumak ve gündüz uyanmak, ışık ve karanlığın sirkadiyen ritimle ilgisine açık örneklerdendir.

Sirkadiyen Ritim ya da biyolojik saatin günlük döngüsünü anlatan bir görsel.
Sirkadiyen Ritim ya da biyolojik saatin günlük döngüsünü anlatan bir görsel.

Yukarıdaki görselden, biyolojik saate göre verimli uykunun saat aralıklarını kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz, 21.00 gibi melatonin salgısı başlar. Melatonin beyinde yer alan epifiz bezinin salgıladığı bir hormondur. Biyoritmi düzenlediği gibi kaliteli uykunun da temel taşlarından biridir. Yaklaşık 45 yaşlarına kadar salgılanmaya devam eder. İlerleyen yaşlarda ise, miktar yavaş yavaş azalır. Yaşlıların daha az uyumasının nedeni budur.

Işığa duyarlı olan melatonin, ancak gerçekten karanlık olduğunda verimli bir şekilde salgılanır. Yani yeterli miktarda melatonin için karanlığa ihtiyaç duyulur. Genellikle 21.00 ile 07.00 saatleri arasında salgılanır. Bu yüzden bu saatler arasında ve karanlık ortamda uyunan uyku, salgılanan melatonini yükseltir. Çokça salgılanan melatonin de size dinlenmiş ve yenilenmiş bir beden-zihin ikilisi olarak döner.

Uykunun süresi kadar; saat aralığı, ortamın ışığı, sıcaklığı, sessizliği, yatağın rahatlığı da önemlidir.

Sağlıkla kalın.

438 görüntülenme
6
Teşekkür (5)
Paylaş
6

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Evrim Ağacı - Polifazik Uyku Nedir?. (02 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 02 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. E-Psikiyatri Nöropsikiyatri Portalı. (02 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 02 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın