Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hasan Hüseyin Varişli
Üye
1

Üniversiteler Neden Tam Bağımsız Değil?

Liyakat sahibi olmayanlar hiçte hak etmedikleri mevkilere geliyorlar madem (biyoloji bölümü mezunu olduğum için bilgim dahililinde eğer ki bu bölümü bitirenler işsiz kalacaksa neden bu kadar mezun veriliyor)eğitim planlanamaz mı ihtiyaca göre insan yetiştirilemez mi? Akademik kadrolara torpille atananlar ne derece katkı sağlayabilir?
219 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
111K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Üniversiteler Neden Tam Bağımsız Değil?

Ne yazık ki haklısınız. Üniversiteler bilim yuvalarıdır. Bağımsız değil özerk olmaları beklenir. Yani bir üst organa bağlı olmakla birlikte, ayrı bir yasaya göre kendi kendini yönetme yetkisi olan, kendi kendini özgürce yöneten, kendi alanı ile ilgili kararları hiçbir baskı ve dayatma altında kalmadan özgürce alabilen ve hayata geçirebilen kurumlar olmaları beklenir.

Öyle olan köklü üniversiteler de vardır ancak ülkemizde ve demokrasinin emeklediği çoğu ülkede, bilime yönelik sistemli saldırıdan, bilim insanları ve onların bilim üretmek üzere bulunduğu üniversiteler de fazlasıyla nasibini aldı. Buradaki hedef dört duvar değildir. O dört duvarın içinde üretilen, onun etkilediği, aydınlattığı, yol gösterdiği toplumdur, halktır ve sadece örgütlü cehalete alan açabilme ve kolay yönetebilme adına…

Tüm Reklamları Kapat

Bir halkı zaptu-rapt altına almanın en kolay yolu onu cehalet etrafında örgütlemektir. Bunun için her kademede, başta eğitim olmak üzere eğitenlerin de eğitildiği, içeriklerin hazırlandığı, stratejilerin bilimselliğinin sınandığı, aklın en mütevazı ve içten pazarlıksız egemen olduğu, olması gerektiği üniversiteler hedef olacaktır, olmaktadır.

Bu hedef alma biçimi kimi zaman bütçeleri kısılarak, kimi zaman yasal düzenlemelerle boğularak, kimi zaman fiili olarak özerklikleri yok sayılarak, kimi zaman kürsüler satın alınarak ve ağırlıklı olarak liyakatsiz, yetisiz, yeteneksiz fakat yetkili kadrolar atanarak yapılacaktır, yapılmaktadır. Bazen daha aşırısına gidilerek, sırf işinin gereğini (Bilim) yaptığı ve (Bilimin gereğini) ifade ettiği için akademisyenler açığa alınmakta, gözaltına alınmakta, ihraç edilmekte ve tutuklanmaktadır.

Fakat karamsar olmamak lazım. Cehalet sessiz sedasız, aklın, bilimin ve dolayısıyla üniversitelerin temel arayışı ve hedefi olan gerçek bağıra bağıra ve mutlaka davul zurna ile gelir. Umutsuzluk yasak…

Ancak bir konuya daha açıklık getirmekte fayda var. Evet, üniversiteler özerktir, özerk olmalıdır. Böyle üniversiteler de vardır. Fakat “parayı veren düdüğü çalar” misali, hiçbir üniversite ekonomik olarak da tam bağımsız olmadığı sürece, az ya da çok, doğrudan ya da dolaylı iktidarların ve hamisi konumundaki sermayenin tahakkümünden kurtulamayacaktır.

Aksi olsaydı “Evrim Ağacı” bir platform olma arayışına girme ihtiyacı bile duymazdı ve bizler bu platformlar üzerinden değil, halka ve akla açık, bilimin pazarlıksız ve teklifsiz yapıldığı üniversite derslikleri, amfileri, laboratuvarları üzerinden, doğrudan temas ederek bunları tartışıyor olurduk. Sevgiyle…

Kaynaklar

 1. Fikret Başkaya. (2015). Avrupa Merkezcilik Resmi İdeoloji Bilim Ve Sosyalizm. Yayınevi: öteki yayınevi. sf: 176.
 2. Makarenko. (2008). Eğitbilimsel Görüşleri, Yaşam Öyküsü-Anı Ve Notları. Yayınevi: Sorun Yayınları. sf: 160.
 3. Vasili Suhomlinski. (2003). Eğitim Üzerine. Yayınevi: Sorun Yayınları. sf: 208.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close