Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bahri AYZABAR
Bahri AYZABAR
2,315 UP
Üye
3

Üniversitede bize en uygun bölümü seçmek için nelere dikkat etmeliyiz? Kazanacağımız paraya mı yoksa ilgi alanımıza mı yönlenmeliyiz?

Merhaba, ben bir lise öğrencisiyim ve üniversite için hedefimi kesinleştiremedim. Geleceğe dair olan endişelerim yüzünden gerçekten istediğim bölümün ne olduğuna karar veremiyorum. Meslek seçerken ileride kazanacağım paradan çok işi sevmem gerektiğini düşünüyorum ama gelirinden memnun olmazsam ileride pişman olmaktan korkuyorum.
1,462 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Hande A
Hande A
4,590 UP
İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi

Merhaba Bahri, öncelikle gelecek kaygını Türkiye'de yaşayan bir genç olarak çok iyi anladığımı belirtmek isterim. Şu anda üniversite son sınıf öğrencisiyim ve lise dönemimde seninle aynı kaygıları paylaştım, hala paylaşıyorum. Bu konudaki görüşlerimi seninle paylaşmak isterim.

*Bu süreçte kendini tanıman çok önemli: ''Neye ilgim var, hangi alanda başarılıyım, ileride ne yapmak istiyorum?'' Eminim ki bu soruları kendine sormuşsun ve aldığın cevaplar seni tatmin etmemiş. Çünkü ülkemizde ne yazık ki işimizi çok iyi yapsak da, çok donanımlı bireyler olsak da hak ettiğimiz değeri göremeyebiliyoruz. Yaşadığımız kaygılar mesleğimiz ve yeteneklerimizle ilgili değil aslında; sistemin kendisi sıkıntılı.

Tüm Reklamları Kapat

*Toplumsal ve ailevi baskıyı düşünecek olursak; doktor veya mühendis olmak istemediğin için, ya da olamadığın için öz güvenin düşmesin. Belki inanmayacaksın ama benim böyle hissettiğim zamanlar olmuştu. Sayısal dersler ilgimi çekmiyordu ve suçu kendimde arıyordum, kendimi başarısız hissediyordum. Unutulmaması gereken şey, her insan eşsizdir ve her insanın yetenekleri farklıdır. İşletme okuyan bir arkadaşımız şöyle söylemişti: ''Ben sanayide çalışmak veya tamirci olmak istiyorum ama ailem şiddetle karşı çıkıyor. Halbuki bir arabayı veya buzdolabını tamir etmek, bana çok eğlenceli geliyor. Çocukken elektronik eşyaları söküp yeniden birleştirirdim.''

*Ben İngilizce öğretmenliği okuyorum ve bu süreçte gelecekte ne yapacağıma dair çok kaygılandım, farklı bölümlerde okuyan öğretmen adayı arkadaşlarım da aynı kaygıya sahipti: ''Atanamazsak ne olacak?'' İçimizi rahatlatabilmek için özel kurumlarla ve özel kurumlarda çalışan öğretmenlerle görüştük, aldığımız yanıtlar gerçekten korkunçtu. Ben sana şimdi ''aldığın maaş ve gördüğün saygı hiç önemli değil, işine severek git yeter'' gibi bir şey tabii ki söylemeyeceğim. Her insan işine her sabah severek gitmenin dışında hak ettiği maaşı alabilmek, iş ortamında ve toplumda sevgi ve saygı görmek ister. Bu yalnızca doktorlar, öğretmenler, mühendisler için vesaire değil; herkes için geçerli. Ülkemizde her meslek grubu gerçekten çok kötü şartlar altında çalışıyor ve hiç kimse hak ettiğini alamıyor. Bizden insan gibi yaşamayı unutup, küçücük paralar alarak kendimizi işimize adamamız isteniyor.

Tüm Reklamları Kapat

*Yaşadığın ikilemi çok iyi anlıyorum. Bölümümüzde bu tip kaygılarla öğretmenlik okumayı seçmiş onlarca öğrenci var ve akademik hayatları onlar için işkenceye dönüştü, mezun olduklarında ise ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Sevdiğin bir mesleğe yönelirsen, hem daha çok şey öğrenirsin; hem de gelecekte daha başarılı olursun. Kendini akademik alanda geliştirerek yurt dışına gitmeyi düşünebilirsin; belki de aklına çok parlak fikirler gelir ve aranan bir insan olursun.

*Kendini sadece üniversite dersleriyle ASLA sınırlama. Alanına olabildiğince hakim ol ve kendini geliştir. Milyonlarca üniversite öğrencisi arasından seni özel kılacak şey, bilgi birikimin ve dil becerilerin olacak. Eğitimlere katıl, sertifikalar al, bol bol makale oku... Tercihini ne şekilde yapacaksın bilmiyorum ama ne olursa olsun, sadece üniversite mezunu olmak pek de önemli değil artık.

*Benim en büyük pişmanlığım, üç sene boyunca sadece okul derslerime çalışmış olmamdı. Yurt dışında master yapmak istedim ama bunun için kesinlikle yeterli olmadığımı anladım. Bu yüzden akademik kariyerime en iyi ve bilinçli şekilde yeniden başlamak için mezun olduğumda yeni bir bölüm okumaya karar verdim. Kendimi onca bilgiden mahrum bıraktığım, üniversiteli olmanın rehavetine kaptırdığım için çok pişman oldum. Sana şimdiden söyleyeyim, kafandaki üniversite ortamıyla ve eğitimiyle asla karşılaşmayacaksın, çok ama çok eksiğiz bu konuda. İşin büyük bir kısmı sana kalıyor. Bu söylediğimi lütfen hatırla.

Sonuç olarak, sevdiğin işi seç ve işini en iyi ve en bilinçli şekilde yapacak kadar geliştir kendini. Kimseye kulak asma, YETENEKLERİNİN ÜSTÜNE GİT. İlgi duymadığın veya yeteneğinin yeterli olmadığını düşündüğün alanların açığını kapatmaya uğraşırken, yeteneklerine çok yazık edersin. Benim sana en büyük tavsiyem bu.

238 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
zeynep x
zeynep x
28K UP
jazzey

merhaba

öncelikle bu faydalı olacak sorun için teşekkür ederim.umarım benim de yanıtım sana faydalı olur.şimdi meslek seçimi konusundaki en önemli adımı bölüm seçiminde atmış oluyoruz.aile baskısı çoğunlukla öğrencileri sayısal bölümüne yöneltir.tıpçı olursun!mühendis olursun!gibi beklentiler sonucu bu baskı oluşur.eğer siz bu baskıya karşı gelip hedefiniz doğrultusunda ilerlemeye baş koyarsanız hayallerinize bi adım daha atmış olacaksınız.

Tüm Reklamları Kapat

o kadar kararsızım ki kurduğum bir hayal bile yok diyorsanız buna da yanıtım olacaktır.kendinizin hangi alanda yetenekli olduğunu düşünüyorsanız (fkb,sosyal)gibi ona yönelmelisiniz.sayısaldan avukat olan yok mu e var tabi böyle şeyler de mümkün.hayallerine tutku ile bağlı olan bu gibi birçok insan mevcuttur.

para mı tatmin mi konusunda ise şunu söylemek isterim.hani deriz ya 'abi sevdiğim iş olsun çalıştığımı bile anlamam yeterki seveyim o işi :D' bu bence bi anlamda yanlış bir yaklaşımdır çünkü düşünsene sevdiğin işi yapıyosun ama para kazanamıyosun,bana lütfen paranın mühim olmadığını söyleme...

Tüm Reklamları Kapat

demem o ki hem sevdiğin işi hem de para kazanabileceğin işi yapmak için sıkıca çalışman,yılmaman engelleri kendi hayallerini düşünerek aşman gerek.

sevgiyle kal♥

485 görüntülenme
8
  • Raporla
Cevap
Aleyna Halıcı
Aleyna Halıcı
1,400 UP
Lisans Öğrencisi

Merhaba,

Lisans 3. Sınıf öğrencisiyim. Mezun olmama az kalmışken bu soruyu cevaplamak istedim. Umarım senin için yararı olur.

Tüm Reklamları Kapat

Tercih zamanların herkesin kafası çok karışık olur. Özellikle aile ve çevre baskısı insanı çok yoruyor. O bölümü yazma iş yok gibi.. Bir bölümü parası var diye okumanı tavsiye etmem. Çünkü sadece geliri iyi diye okumak o bölümde başarılı olacağın anlamına gelmez hatta zamanla o bölümü okumak bile sana işkence gelebilir. Benim tavsiyem sevdiğin, ilgi duyduğun, başarılı olduğun bir alanı okuman çünkü insanın sevdiği bir işte yapamayacağı hiçbir şeyi yok. Eğer seversen başarılı olur ve kazancın da her zaman yüksek olur.

Başarılar

161 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Ahmet Yusuf Bilgin
Öğrenci

Ben de aynı durumdayım meslek seçimi konusunda kafam çok karışıyor. Zaten kararsız biriydim bu durumda iyice kararsız kaldım. Bence seveceğimiz bir mesleği seçmek daha mantıklı çünkü hayatımızın büyük bir bölümü bununla geçecek ve eğer sevdiğimiz mesleği seçersek bu alanda başarılı oluruz bununda maddi bir getirisi olur kanımca

210 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
alakam yok
lisans öğrencisi

Aynı sorunu birkaç yıl önce yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki, sevdiğin işi yaparsan kesinlikle pişman olmazsın. Tüm işlerin bir ''en iyisi'' vardır bunu unutmamalısın. X ya da Y işi fark etmiyor, sevdiğin işte isen onu en iyi yapan sen olabilirsin. Eminim yeterince ararsan ''işte bu'' diyebileceğin bir bölüm bulacaksın. Şimdi sevmediğin ama parası güzel olan bir bölüme ileride severim diye düşünerek başlamanı önermem, çünkü ileride de sevilemiyor.

117 görüntülenme
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.