Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bahri Ayzabar
Bahri Ayzabar
2,344 UP
Üye
4

Üniversitede bize en uygun bölümü seçmek için nelere dikkat etmeliyiz? Kazanacağımız paraya mı yoksa ilgi alanımıza mı yönlenmeliyiz?

Merhaba, ben bir lise öğrencisiyim ve üniversite için hedefimi kesinleştiremedim. Geleceğe dair olan endişelerim yüzünden gerçekten istediğim bölümün ne olduğuna karar veremiyorum. Meslek seçerken ileride kazanacağım paradan çok işi sevmem gerektiğini düşünüyorum ama gelirinden memnun olmazsam ileride pişman olmaktan korkuyorum.
3,791 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Hande A
Hande A
4,600 UP
İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi

Merhaba Bahri, öncelikle gelecek kaygını Türkiye'de yaşayan bir genç olarak çok iyi anladığımı belirtmek isterim. Şu anda üniversite son sınıf öğrencisiyim ve lise dönemimde seninle aynı kaygıları paylaştım, hala paylaşıyorum. Bu konudaki görüşlerimi seninle paylaşmak isterim.

*Bu süreçte kendini tanıman çok önemli: ''Neye ilgim var, hangi alanda başarılıyım, ileride ne yapmak istiyorum?'' Eminim ki bu soruları kendine sormuşsun ve aldığın cevaplar seni tatmin etmemiş. Çünkü ülkemizde ne yazık ki işimizi çok iyi yapsak da, çok donanımlı bireyler olsak da hak ettiğimiz değeri göremeyebiliyoruz. Yaşadığımız kaygılar mesleğimiz ve yeteneklerimizle ilgili değil aslında; sistemin kendisi sıkıntılı.

Tüm Reklamları Kapat

*Toplumsal ve ailevi baskıyı düşünecek olursak; doktor veya mühendis olmak istemediğin için, ya da olamadığın için öz güvenin düşmesin. Belki inanmayacaksın ama benim böyle hissettiğim zamanlar olmuştu. Sayısal dersler ilgimi çekmiyordu ve suçu kendimde arıyordum, kendimi başarısız hissediyordum. Unutulmaması gereken şey, her insan eşsizdir ve her insanın yetenekleri farklıdır. İşletme okuyan bir arkadaşımız şöyle söylemişti: ''Ben sanayide çalışmak veya tamirci olmak istiyorum ama ailem şiddetle karşı çıkıyor. Halbuki bir arabayı veya buzdolabını tamir etmek, bana çok eğlenceli geliyor. Çocukken elektronik eşyaları söküp yeniden birleştirirdim.''

*Ben İngilizce öğretmenliği okuyorum ve bu süreçte gelecekte ne yapacağıma dair çok kaygılandım, farklı bölümlerde okuyan öğretmen adayı arkadaşlarım da aynı kaygıya sahipti: ''Atanamazsak ne olacak?'' İçimizi rahatlatabilmek için özel kurumlarla ve özel kurumlarda çalışan öğretmenlerle görüştük, aldığımız yanıtlar gerçekten korkunçtu. Ben sana şimdi ''aldığın maaş ve gördüğün saygı hiç önemli değil, işine severek git yeter'' gibi bir şey tabii ki söylemeyeceğim. Her insan işine her sabah severek gitmenin dışında hak ettiği maaşı alabilmek, iş ortamında ve toplumda sevgi ve saygı görmek ister. Bu yalnızca doktorlar, öğretmenler, mühendisler için vesaire değil; herkes için geçerli. Ülkemizde her meslek grubu gerçekten çok kötü şartlar altında çalışıyor ve hiç kimse hak ettiğini alamıyor. Bizden insan gibi yaşamayı unutup, küçücük paralar alarak kendimizi işimize adamamız isteniyor.

Tüm Reklamları Kapat

*Yaşadığın ikilemi çok iyi anlıyorum. Bölümümüzde bu tip kaygılarla öğretmenlik okumayı seçmiş onlarca öğrenci var ve akademik hayatları onlar için işkenceye dönüştü, mezun olduklarında ise ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Sevdiğin bir mesleğe yönelirsen, hem daha çok şey öğrenirsin; hem de gelecekte daha başarılı olursun. Kendini akademik alanda geliştirerek yurt dışına gitmeyi düşünebilirsin; belki de aklına çok parlak fikirler gelir ve aranan bir insan olursun.

*Kendini sadece üniversite dersleriyle ASLA sınırlama. Alanına olabildiğince hakim ol ve kendini geliştir. Milyonlarca üniversite öğrencisi arasından seni özel kılacak şey, bilgi birikimin ve dil becerilerin olacak. Eğitimlere katıl, sertifikalar al, bol bol makale oku... Tercihini ne şekilde yapacaksın bilmiyorum ama ne olursa olsun, sadece üniversite mezunu olmak pek de önemli değil artık.

*Benim en büyük pişmanlığım, üç sene boyunca sadece okul derslerime çalışmış olmamdı. Yurt dışında master yapmak istedim ama bunun için kesinlikle yeterli olmadığımı anladım. Bu yüzden akademik kariyerime en iyi ve bilinçli şekilde yeniden başlamak için mezun olduğumda yeni bir bölüm okumaya karar verdim. Kendimi onca bilgiden mahrum bıraktığım, üniversiteli olmanın rehavetine kaptırdığım için çok pişman oldum. Sana şimdiden söyleyeyim, kafandaki üniversite ortamıyla ve eğitimiyle asla karşılaşmayacaksın, çok ama çok eksiğiz bu konuda. İşin büyük bir kısmı sana kalıyor. Bu söylediğimi lütfen hatırla.

Sonuç olarak, sevdiğin işi seç ve işini en iyi ve en bilinçli şekilde yapacak kadar geliştir kendini. Kimseye kulak asma, YETENEKLERİNİN ÜSTÜNE GİT. İlgi duymadığın veya yeteneğinin yeterli olmadığını düşündüğün alanların açığını kapatmaya uğraşırken, yeteneklerine çok yazık edersin. Benim sana en büyük tavsiyem bu.

469 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Zeynep X
Zeynep X
26K UP
jazzey

merhaba

öncelikle bu faydalı olacak sorun için teşekkür ederim.umarım benim de yanıtım sana faydalı olur.şimdi meslek seçimi konusundaki en önemli adımı bölüm seçiminde atmış oluyoruz.aile baskısı çoğunlukla öğrencileri sayısal bölümüne yöneltir.tıpçı olursun!mühendis olursun!gibi beklentiler sonucu bu baskı oluşur.eğer siz bu baskıya karşı gelip hedefiniz doğrultusunda ilerlemeye baş koyarsanız hayallerinize bi adım daha atmış olacaksınız.

Tüm Reklamları Kapat

o kadar kararsızım ki kurduğum bir hayal bile yok diyorsanız buna da yanıtım olacaktır.kendinizin hangi alanda yetenekli olduğunu düşünüyorsanız (fkb,sosyal)gibi ona yönelmelisiniz.sayısaldan avukat olan yok mu e var tabi böyle şeyler de mümkün.hayallerine tutku ile bağlı olan bu gibi birçok insan mevcuttur.

para mı tatmin mi konusunda ise şunu söylemek isterim.hani deriz ya 'abi sevdiğim iş olsun çalıştığımı bile anlamam yeterki seveyim o işi :D' bu bence bi anlamda yanlış bir yaklaşımdır çünkü düşünsene sevdiğin işi yapıyosun ama para kazanamıyosun,bana lütfen paranın mühim olmadığını söyleme...

Tüm Reklamları Kapat

demem o ki hem sevdiğin işi hem de para kazanabileceğin işi yapmak için sıkıca çalışman,yılmaman engelleri kendi hayallerini düşünerek aşman gerek.

sevgiyle kal♥

647 görüntülenme
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aleyna Halıcı
Aleyna Halıcı
1,430 UP
Lisans Öğrencisi

Merhaba,

Lisans 3. Sınıf öğrencisiyim. Mezun olmama az kalmışken bu soruyu cevaplamak istedim. Umarım senin için yararı olur.

Tüm Reklamları Kapat

Tercih zamanların herkesin kafası çok karışık olur. Özellikle aile ve çevre baskısı insanı çok yoruyor. O bölümü yazma iş yok gibi.. Bir bölümü parası var diye okumanı tavsiye etmem. Çünkü sadece geliri iyi diye okumak o bölümde başarılı olacağın anlamına gelmez hatta zamanla o bölümü okumak bile sana işkence gelebilir. Benim tavsiyem sevdiğin, ilgi duyduğun, başarılı olduğun bir alanı okuman çünkü insanın sevdiği bir işte yapamayacağı hiçbir şeyi yok. Eğer seversen başarılı olur ve kazancın da her zaman yüksek olur.

Başarılar

280 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alakam Yok
lisans öğrencisi

Aynı sorunu birkaç yıl önce yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki, sevdiğin işi yaparsan kesinlikle pişman olmazsın. Tüm işlerin bir ''en iyisi'' vardır bunu unutmamalısın. X ya da Y işi fark etmiyor, sevdiğin işte isen onu en iyi yapan sen olabilirsin. Eminim yeterince ararsan ''işte bu'' diyebileceğin bir bölüm bulacaksın. Şimdi sevmediğin ama parası güzel olan bir bölüme ileride severim diye düşünerek başlamanı önermem, çünkü ileride de sevilemiyor.

216 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Yusuf Bilgin
Öğrenci

Ben de aynı durumdayım meslek seçimi konusunda kafam çok karışıyor. Zaten kararsız biriydim bu durumda iyice kararsız kaldım. Bence seveceğimiz bir mesleği seçmek daha mantıklı çünkü hayatımızın büyük bir bölümü bununla geçecek ve eğer sevdiğimiz mesleği seçersek bu alanda başarılı oluruz bununda maddi bir getirisi olur kanımca

312 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close