Sorulara Dön
2
Bilgisayar & Yazılım

Üniversite sınavına hazırlık döneminde yazılım öğrenilir mi?

Merhaba, ben bir 12. Sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek amacıyla yazılım öğrenmek istiyorum. Fakat aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanmaktayım, sadece pazar günlerimi ayırabilirim bu işe. O da ne kadar yararlı olur bilemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

2
146 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Mert Bulut

benim tavsiyem , kendini geliştirmen çok güzel bir şey ama önceliklerinin bilincinde hareket etmen lazım. her şeyin yeri ve zamanı vardır. eğer güzel bir üniversite kazanırsan kendini geliştirme imkanın artar, daha bilgili kişilerden yardım alma görüşme tanıma olanakların olur, yeteneğinin keşfedilme ihtimali de artar, alacağın eğitim internettekilere oranla kaliteli olur vb. avantajların olur. yazılım öğrenmek için harcadığın enerji ve zamanı derslerine harcayarak geleceğine yatırım yapman daha önemli.

şu bir gerçek ki insan beyninin de sınırları vardır. yani senin mola gününde zihinsel olarak çalışman yada mola vermeyip başka şeyler öğrenmek senin sınırlarını aşar. beynin her zaman her şeyi öğrenemez, gün içerisinde beyninin sınırını aşarsan yeni bilgiler depolayamaz. sen hem uni sınavına çalışıp hem yazılım öğrenicem deyip, 2 taraftanda istediğin performansı yakalayamayabilirsin. universteye geçtiğin zaman kendini geliştirme imkanın fazlasıyla olacak. sana tavsiyemdir önceliğin tyt-ayt olsun.

302 görüntülenme
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Tabii ki öğrenilebilir. Aslında bu sadece yazılım için değil diğer herhangi bir hobi veya iş için de geçerlidir. İnsanların çoğu yeni şeyler öğrenmek için zamanının yetmediğini savunmakta ama bu yakından baktığımızda çok mantıksızdır. Örnek veriyorum sabah kalktınız kahvaltınızı ettiniz sonrasında çok büyük ihtimal hatta kesin olarak bir tahminde bulunmak istiyorum -> elinize telefonunuzu alıp instagram, youtube veya diğer sosyal medyalarda en az 30 dakikanızı geçirdiniz. Bu günlerde bütün insanlar böyle. Bir işi yaptıktan sonra diğer işe geçerken ki ara sürede mobil cihaz ile minimum 20-30 dakika oyalanmakta. Günün geneline baktığımızda ise bu olayın tek değil bir çok kez tekrarlandığını görüyoruz buda günde takriben değişkenlik göstermekle beraber 2-3 saat arası bir zamana tekabül etmekte.

İşin özeti: eğer kendinize yeni bir şeyler katmak istiyorsanız gününüzü detaylıca inceleyip zamanınız olup, olmadığına bir göz atın ve kesinlikle olduğunun sonucuna varacaksınız. Gelin şöyle bir hesap yapalım. Haftanın 6 günüde sadece "30 dakika" Youtube üzerinden veya kitaplardan yazılım öğrenmek için zaman geçirseniz haftada "3 saat", yılda "156 saat" yapmakta. Bu verimli geçirdiğiniz 156 saat sizin için gayet güzel bir altyapı hatta altyapıdan daha üst bir bilgi düzeyi sağlayacaktır. Bu her iş için geçerli. Burada vurgulamak istediğim olay yapılan eylemin uzun zamanlar olarak değil sürekli olarak yapılmasıdır.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın