Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mert Bulut
Mert Bulut
1,876 UP
Üye
2

Üniversite sınavına hazırlık döneminde yazılım öğrenilir mi?

Merhaba, ben bir 12.sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek amacıyla yazılım öğrenmek istiyorum. Fakat aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanmaktayım, sadece Pazar günlerimi ayırabilirim bu işe. O da ne kadar yararlı olur bilemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.
1,066 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
191K UP
Düşünür

merhabalar Mert Bulut

benim tavsiyem , kendini geliştirmen çok güzel bir şey ama önceliklerinin bilincinde hareket etmen lazım. her şeyin yeri ve zamanı vardır. eğer güzel bir üniversite kazanırsan kendini geliştirme imkanın artar, daha bilgili kişilerden yardım alma görüşme tanıma olanakların olur, yeteneğinin keşfedilme ihtimali de artar, alacağın eğitim internettekilere oranla kaliteli olur vb. avantajların olur. yazılım öğrenmek için harcadığın enerji ve zamanı derslerine harcayarak geleceğine yatırım yapman daha önemli.

Tüm Reklamları Kapat

şu bir gerçek ki insan beyninin de sınırları vardır. yani senin mola gününde zihinsel olarak çalışman yada mola vermeyip başka şeyler öğrenmek senin sınırlarını aşar. beynin her zaman her şeyi öğrenemez, gün içerisinde beyninin sınırını aşarsan yeni bilgiler depolayamaz. sen hem uni sınavına çalışıp hem yazılım öğrenicem deyip, 2 taraftanda istediğin performansı yakalayamayabilirsin. universteye geçtiğin zaman kendini geliştirme imkanın fazlasıyla olacak. sana tavsiyemdir önceliğin tyt-ayt olsun.

469 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mehmet Kesici
Mehmet Kesici
12K UP
Developer, öğrenci

Tabii ki öğrenilebilir. Aslında bu sadece yazılım için değil diğer herhangi bir hobi veya iş için de geçerlidir. İnsanların çoğu yeni şeyler öğrenmek için zamanının yetmediğini savunmakta ama bu yakından baktığımızda çok mantıksızdır. Örnek veriyorum sabah kalktınız kahvaltınızı ettiniz sonrasında çok büyük ihtimal hatta kesin olarak bir tahminde bulunmak istiyorum -> elinize telefonunuzu alıp instagram, youtube veya diğer sosyal medyalarda en az 30 dakikanızı geçirdiniz. Bu günlerde bütün insanlar böyle. Bir işi yaptıktan sonra diğer işe geçerken ki ara sürede mobil cihaz ile minimum 20-30 dakika oyalanmakta. Günün geneline baktığımızda ise bu olayın tek değil bir çok kez tekrarlandığını görüyoruz buda günde takriben değişkenlik göstermekle beraber 2-3 saat arası bir zamana tekabül etmekte.

İşin özeti: eğer kendinize yeni bir şeyler katmak istiyorsanız gününüzü detaylıca inceleyip zamanınız olup, olmadığına bir göz atın ve kesinlikle olduğunun sonucuna varacaksınız. Gelin şöyle bir hesap yapalım. Haftanın 6 günüde sadece "30 dakika" Youtube üzerinden veya kitaplardan yazılım öğrenmek için zaman geçirseniz haftada "3 saat", yılda "156 saat" yapmakta. Bu verimli geçirdiğiniz 156 saat sizin için gayet güzel bir altyapı hatta altyapıdan daha üst bir bilgi düzeyi sağlayacaktır. Bu her iş için geçerli. Burada vurgulamak istediğim olay yapılan eylemin uzun zamanlar olarak değil sürekli olarak yapılmasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

225 görüntülenme
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Hastalanmak İstemiyorsanız Sıcaklığa Değil, Buna Dikkat Edin!
Hastalanmak İstemiyorsanız Sıcaklığa Değil, Buna Dikkat Edin!
Su Altında Ateş Yanar mı?
Su Altında Ateş Yanar mı?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Penis Hakkında 30 Gerçek! | Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik #2
Penis Hakkında 30 Gerçek! | Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik #2
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close