Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Uçmaktan haberi olmayan herhangi bir canlı nasıl genetik değişimler sonucunda kanat ve kuyruk yapısına sahip oldu?

120 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Araştırmacı

Sorduğunuz soru, evrim teorisinin temel mekanizmalarını anlamayı gerektiriyor. Evrim, canlıların zaman içinde değişerek yeni türler oluşturmasıdır. Evrimin en önemli nedeni doğal seçilimdir. Doğal seçilim, çevresel koşullara uyum sağlayan canlıların hayatta kalma ve üreme şansının daha yüksek olmasıdır. Bu sayede uyumlu özellikler sonraki nesillere aktarılırken, uyumsuz özellikler zamanla kaybolur.

Kanat ve kuyruk yapısına sahip olan canlılar, uçma yeteneğini kazanmak için doğal seçilime uğramışlardır. Uçmak, canlılara avlanma, kaçma, göç etme gibi avantajlar sağlar. Uçmaktan haberi olmayan herhangi bir canlı, tesadüfi genetik değişimler sonucunda kanat ve kuyruk yapısına sahip olabilir. Ancak bu yapılar işlevsel değilse, canlının hayatta kalmasına katkı sağlamaz. Bu nedenle, kanat ve kuyruk yapısına sahip olan canlıların ataları, bu yapıları uçmak için kullanmaya başlamış ve zamanla daha gelişmiş hale getirmişlerdir.

Örneğin, kuşların ataları olan dinozorlar, kanat benzeri uzantılara sahiptiler. Bu uzantılar ilk başta avlanma veya denge sağlama gibi farklı amaçlar için kullanılıyordu. Ancak bazı dinozorlar, bu uzantıları havada süzülme veya kısa mesafelerde uçma gibi şekillerde kullanmaya başladılar. Bu da onlara çevredeki diğer canlılara göre avantaj sağladı. Zamanla bu dinozorların kanatları daha büyük ve güçlü hale geldi ve tüylerle kaplandı. Böylece kuşların ataları ortaya çıktı.

Tüm Reklamları Kapat

Kısacası, uçmaktan haberi olmayan herhangi bir canlı, genetik değişimler sonucunda kanat ve kuyruk yapısına sahip olabilir. Ancak bu yapıların işlevsel olması ve doğal seçilime uyması gerekir. Aksi takdirde bu yapılar zamanla kaybolur veya başka amaçlar için kullanılır.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close