Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yağız Bayrakçı
Üye
0

Türler arası benzerlikler evrime işaret midir?

196 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Onlarca farklı alandan gelen benzerlikler evet, evrime işarettir. Bu, bilimin ve dolayı ile evrimin ne kadar rasyonel olduğunu gösterir. Tıbbi, biyolojik, jeolojik, antropolojik, entomolojik, hemotolojik, embriyolojik, paleontolojik, ekolojik, botanik, etolojik, histolojik, sitolojik, morfolojik verilerle de evrimi anlayabiliyoruz. Bir örnek olarak ara formlar karşılaştırmalı anatomi gibi az önce onlarcasını saydığım bilim dallarından elde edilen veriler ile sınanıyor, bunlarla karşılaştırılıyor.

Bunlar, evrim doğru ise olması gereken özelliklere sahip, olması gereken zaman aralığında yaşamış, beklenen coğrafyada yaşayan ve onlarca bilim dalındaki veriler kullanılarak doğrulanan benzerlikler.

Tüm Reklamları Kapat

Aynı durumu kendi aileniz için düşünün. Anne ve babanız ile onlarca bilim dalından test yapıyorsunuz ve özellikleriniz, benzerlikleriniz tam da beklenen miktarda akrabalığı ortaya koyuyor. Bunu evrimin ve türler arası akrabalığın kanıtı olarak görmüyorsanız anneniz ve babanızın aslında anneniz ve babanız olmadığını, onların ve sizin birbirinizden alakasız bir şekilde gökten çat diye bir anda oluştuğunu ancak bütün bu kanıtların tesadüfen akrabalığı gösterdiğini söylemiş olursunuz. Bu yüzden evrim, dini bir inanç veya salt bir tesadüf değil. Son derece rasyonel bir bilim sahası.

135 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Sadece Bir Tesadüf Mü: Türler Arası Benzerlikler Neden Evrime İşaret Eder?. (30 Mart 2019). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.7723. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close