Puan Ver
6
Puan Ver

Türkiye astronomi ve uzay bilimlerinde ne düzeyde?

Bildiğim kadarıyla türkiye'de 3 tane astronomi ve uzay bilimleri bölümü var peki bunları eğitim düzeyleri ne seviyede? Bu bölümlerden mezun olarak ayrılındığında ne gibi iş olanaklarına sahip olunabiliyor? Türkiye için bu bölümün bir geleceği olabilir mi? Neler tavsiye edersiniz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hepsi için konuşmam doğru olmaz ama Ankara Üniversitesi için kısa bir bilgi verebilirim. Zamanında bir kaç seçmeli ders almıştım ve denk gelen hocalar kanımca iyi değildi. Ya seçmeli ders olduğu için çok sallamıyorlardı ya da seçmeli dersi veren hocalar verimli değildi. Bölüm içinden bir kaç arkadaşım oldu onlardan öğrendiğim kadarıyla iyi ve kötü hocalar mevcut. Geçenlerde tren kazasında hayatını kaybeden bir öğretim üyesi, zamanın rektör yardımcısıydı o yüzden rasathanenin kurulması bazı bilimsel çalışmaların yapılmasında maddi olarak oldukça destek sağlamış bölüme. Ama şimdiki hali nasıldır çok bilemiyorum. Fakat mezun olduktan sonra çok sıkıntılı süreçler geçiriyorlar. Çünkü iş imkanı yok denecek kadar az. İşte senede bir kaç kişi Diyanet işlerine giriyor. Oruç ve namaz vakitlerini ayarlamak için. Ama o iş açıkçası bana hiç tatmin edici gelmedi o kadar oku uğraş yaptığın iş bu olsun. Zaten bölüm çok az olduğu için akademik camiada da yer çoktan öte neredeyse hiç bulunmuyor. Özel sektöründe zaten mümkünatı yokmuş. Geneli ya yurtdışına çıkıyor. Türkiye'de kalmayı tercih edenlerde akademik hayatına fizik bölümünde devam ediyor. Benim gözlemlediğim bu oldu.

Yakın zamanlarda uzay ajansı kuruldu fakat nasıl işler yaparlar gerçekten iyi olur mu ondan açıkçası kuşkuluyum ama yönetimde ve görevli olan insanlar gerçekten idealistlerse güzel işler başarabilirler.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer size yanlış soruları sordurmayı başarabilirlerse, cevaplar konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.”
Thomas Pynchon
Geri Bildirim Gönder