Sorulara Dön
7
Akademi & Üniversite

Türkiye Astronomi ve Uzay Bilimlerinde ne düzeyde?

Bildiğim kadarıyla Türkiye'de 3 tane Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü var peki bunları eğitim düzeyleri ne seviyede? Bu bölümlerden mezun olarak ayrılındığında ne gibi iş olanaklarına sahip olunabiliyor? Türkiye için bu bölümün bir geleceği olabilir mi? Neler tavsiye edersiniz?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Hepsi için konuşmam doğru olmaz ama Ankara Üniversitesi için kısa bir bilgi verebilirim. Zamanında bir kaç seçmeli ders almıştım ve denk gelen hocalar kanımca iyi değildi. Ya seçmeli ders olduğu için çok sallamıyorlardı ya da seçmeli dersi veren hocalar verimli değildi. Bölüm içinden bir kaç arkadaşım oldu onlardan öğrendiğim kadarıyla iyi ve kötü hocalar mevcut. Geçenlerde tren kazasında hayatını kaybeden bir öğretim üyesi, zamanın rektör yardımcısıydı o yüzden rasathanenin kurulması bazı bilimsel çalışmaların yapılmasında maddi olarak oldukça destek sağlamış bölüme. Ama şimdiki hali nasıldır çok bilemiyorum. Fakat mezun olduktan sonra çok sıkıntılı süreçler geçiriyorlar. Çünkü iş imkanı yok denecek kadar az. İşte senede bir kaç kişi Diyanet işlerine giriyor. Oruç ve namaz vakitlerini ayarlamak için. Ama o iş açıkçası bana hiç tatmin edici gelmedi o kadar oku uğraş yaptığın iş bu olsun. Zaten bölüm çok az olduğu için akademik camiada da yer çoktan öte neredeyse hiç bulunmuyor. Özel sektöründe zaten mümkünatı yokmuş. Geneli ya yurtdışına çıkıyor. Türkiye'de kalmayı tercih edenlerde akademik hayatına fizik bölümünde devam ediyor. Benim gözlemlediğim bu oldu.

Yakın zamanlarda uzay ajansı kuruldu fakat nasıl işler yaparlar gerçekten iyi olur mu ondan açıkçası kuşkuluyum ama yönetimde ve görevli olan insanlar gerçekten idealistlerse güzel işler başarabilirler.

Kabul Edilen Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Merhabalar Erdoğan Ahmet,

aralık 2018 tarihinden 15 sene önce Milli Güvenlik Kurulunda(MGK) da bir uzay ve havacılık dairesi kurulması 2010'lu yıllarda da kendi astronotumuzun uzaya çıkması ve hatta 2015 yılına varıldığında marsa gidilmesi ve araştırmalar yapılması haberlerini yerel basında bir müddet işitir olduk. Aynı grup 2010 yılında yerli arabamız yollarda, milli uçağımız göklerde gibi gerçeği yansıtmayan haberler yaparak olmayan durumları varmış gibi gösterdiler. Bunun en büyük kanıtı ise 2020 yılında halen yerli bir otomobilimizin ve uçağımızın olmamasıdır.

Mars'a uzay aracı göndermeyi bir kenara bırakalım ESA( Avrupa Uzay Ajansı ) ile ortak bir uzay çalışmamız bile bulunmamaktadır. Kaldı ki NASA'dan bahsetmiyorum bile. Lakin gel gelelim NASA amblemli tişörtlerin en çok satıldığı ülke olduğumuzu anlamamız bu kadar zor olmasa gerek.

Sonuç olarak yapılması gereken adımlar bellidir. Kararlı ve dünyada bilime değer anlamında saygı görmüş bir üniversitede kurulacak enstitü ile bu iş başta Avrupa daha sonra NASA gibi ulusal uzay merkezleriyle yapılacak ortak çalışmalarla eminim ki 5 yıl içerisinde ilk insanımızın uzaya hatta 7 yıl içerisinde kendi aracımız ile de uzay keşfine çıkabiliriz.

Gelecekte ismini geç yazılan Türkiye tarihine yazdırmak istersen ve şansın bu paralel evrende yâver giderse tabi, naçizane tavsiye uzay ve astronomi bölümü okumak için elinden geleni yapman olacaktır.

İyi çalışmalar

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et