Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Tüm insanların fikirleri birebir aynı olsaydı dünya nasıl bir yer olurdu?

Belkide bizi birbirimizden ayıran fikirlerimiz eğer aynı olsaydı ne olurdu? Aslında bunu yazarken fark ettim ki birbirinden farklı fikirler istiyorum, bu yüzden muhtemelen fikirlerimiz asla aynı olmazdı. Aynı olsa bile birisi gelip ortaya yeni bir fikir atardı. Çünkü bu doğamızda var.
224 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Bu belirttiğiniz nokta tam olarak diyalektik ile ilgili.

Her insan belirli bir kültürün, inancın, eğitimin, hayata bakış biçiminin ürünü. Yer yüzündeki insanların ezici bir çoğunluğu, ailesinin ve içine doğduğu toplumun inanışlarına sahip. Buna göre de içine doğduğumuz ön kabulleri inceleyip sorgulamadan benimsiyoruz. Bu nedenle de bir parçası olduğumuz sistemin sorunlarını, kusurlarını göremiyoruz.

Zıt fikir lazım. Ancak bizim gibi olmayan insanların fikirleri bize eksiklerimizi gösterebilir. Bu da diyalektik mantığın temeli zaten. Zıt fikir ihtiyacı.

Tüm Reklamları Kapat

Ama zaten insan çok fazla bileşenden oluşan hayli karmaşık bir canlı. O nedenle zaten her zaman farklı fikirler var. Geniş kitleleri birbirine benzer kılmak olanaksız. Zaten demokrasi de bu nedenle var. Farklı kitlelerin uyum içerisinde bir arada yaşayabilmesini sağlayan yönetim biçimi bu. Her zaman farklı kişiler ve fikirler olacak. Ki zaten herkesi benzer kılmaya çalıştığınız toplumlar varlıklarını sürdüremiyorlar. Geçmişte bu denendi ve başarısızlığın kaçınılmaz olduğu görüldü.

Ayrıca sarsıcı, insanlığı ileriye götüren fikirler de çoğunlukla toplumdan farklılaşan kişilerden çıkmıştır. Herkesi birbirine benzetmeye çalışmak, dehaların baskılanması anlamına gelir.

Özetle, farklılıklar zenginliktir. Farklı fikir ihtiyacı da gayet sağlıklı bir talep ve beklenti.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close