Sorulara Dön
2
Biyoloji & Genetik

Tüm dna bileşenleri ortaksa neden farklı canlılar?

Video da anlatıcı dna dizilim olayını oldukça basite indirgeyerek 4 tane baz daha da basit olarak n c h o neden hangi kurallar la zorunlu bir ilişkiyle insan değilde deve oluşturuyor diyor. Dinlerken olay bana bu kadar basite indigenecek gibi gelmiyor çok daha kompleks olaylar örgüsü sonucu böyle oluyor izlenimi vardı. Sizce de böyle mi? Konuyla ilgili bir video linki bıraktım anlatımında ki spekülatif sözler harici anlattığı olayın bilimsel karşılığı nedir? Şimdiden teşekkürler.

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aşağıda detaysız şekilde sorulara cevap verdim.

DNA,protein sentezi,hücre ve canlı çeşitliliği ile ilgili detaylı bilgi için Evrim Ağacı kaynak linklerini bıraktım.

İşin dini boyutu kişiden kişiye değişir ama anlatıcı; konu hakkında nerdeyse hiçbir bilgisi olmadan ,bu kadar kompleks bir olay hakkında saçma sapan soruları tekrarlamış.

Anlayabildiğim kadarıyla soruları sıraladım:

1)DNA’dan canlı oluşumu ilim irfan sahibi biri olmaksızın gerçekleşebilir mi? Nasıl?

-Elbette gerçekleşebilir.DNA’da bulunan kodların yazdırılması ve mRNA’da ki kodonların ribozomda okunarak aminoasitlerin sentezi fizik,kimya ve biyoloji yasaları sonucu oluşabilir.

2)Zigottan neden farklı canlılar ortaya çıkarıyor?

-Anlatıcı protein sentez mekanizmasından habersiz gözüküyor.DNA’da bulunan kodlara özgü sentezlenen proteinler ile oluşturulan hücre içi birçok yapı(hücre zarı da dahil “glikoprotein, taşıyıcı ve kanal proteinleri”),enzimler,hormonlar hücreye özgünlük kazandırır.Bu hücrelerin birleşmesiyle oluşan dokularda farklılık gösterir.Özellikle zigotta gerçekleşen farklılaşma ve organogenez canlının dokuları arasında birçok farklılık oluşturur.

3)Cami proje benzerliği örneği verilmiş. DNA canlı arası benzerlik neden göremiyoruz?

-Görmek istediği benzerliği tam olarak anlayamadım.Nükleotitler arası sıra dizlimi farklılıkları oluşturmak için gayet yeterli kombinasyonu sağlar. 3 nükleotit 4.4.4= 64 farklı kombinasyonla diziliş oluşturabilir.Bu dizilişler neticesinde oluşan aminoasitlerin diziliş ve çeşit farkları ile de çok sayıda ve farklı proteinler oluşur.

4)Atomda, DNA ‘da ilim irade var mıdır?

-Yoktur. Olmasına gerek de yoktur.Çünkü fizik,kimya ve biyoloji yasaları olay ve yapı oluşumunun en az hatayla sağlanması için yeterli.

5)Canlıların çoğunun gerektiği gibi gelişim göstermesi sadece %1 ilk hata?

-Çünkü hücre bölünmesi öncesi interfaz evresindeki G1,S,G2 gibi kontrol merkezleri ve ayrıca DNA hatalarını düzelten DNA tamir mekanizmaları bunu sağlar.

6)Olaylar arası öncelik sırası önce gerçekleşen yapı ve ya olayın diğerinin sebebi olduğunu gösterir mi?

Evet.Yeterince gözlem ve deney sonucunda oluşturulan sebep sonuç etkileşimleri ile gösterilebilir

7)Olayı adenin,guanin,sitozin,timin dizilimi diyerek basite alıyor.

-Yukarda söylediğim gibi Sadece 3 nükleotite bakarsak bile

4.4.4 64 farklı kombinasyon ve buna bağlı protein çeşitliliği oluşur. DNA nın protein sentezleyen kodu belirlediğini bilmiyor. Ve ya proteinin hücrenin yapı ve işleyişini(enzim,hormon,vb) etkileyerek doku çeşitliliği sağladığını anlayamıyor

8)Görmeyişimizden bahsediyor.

Mikro molekülleri elle tutamayıp direkt göremememiz işleyişini ve yapısını anlamamızı engellemiyor .Yıllardır araştırılıyor ve sonuçlara varılıyor.

9)Denklemler ve ya yasalar olayı yapamaz diyor.

-Denklemler,kanunlar,teoriler herhangi bir olay, yapı vb’nin nasıl,neden gerçekleştiğini ve işleyişini en iyi şekilde ,deneysel ve akılsal biçimde açıklamak içindir.

Elmayı çekim yasası düşürmez, yer çekimi düşürür ve çekim yasası düşüşünün nasıl olduğunu açıklar.

10)Genel bir sanat ve zevkten yaratma sanatından bahsediyor ?

-Doğadaki yıkım,kaos,türlerin yok oluşu,genetik hastalıklar,ölümler... Ne kadar sanatsal tartışılır.Santsal olsa dahi bu bilinçli bir yaratıcı gerektirmez.Bu konu ise bilimi pek alakadar etmez.Varlık felsefesinin konusudur.

3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Ç. M. Bakırcı. Dna Ve Evrim: Yaşamın Dilini Okuyup, Anlamayı Öğrenin!. (19 Mart 2014). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • Ç. M. Bakırcı. Protein Sentezi. (22 Aralık 2012). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • Ç. M. Bakırcı. Hücre 'Kaderi', Hücre Farklılaşması Ve Hücrelerdeki Sözde 'Bilinç' Üzerine.... (24 Haziran 2011). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın