Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mutlu Çatık
Mutlu Çatık
32K UP
Üye
2

Trigonometrik fonksiyonlar somut olarak nerelerde, ne hesaplamalarında karşımıza çıkar?

Trigonometrik fonksiyonlar (sin, cos, tan, cot, sec, cosec) günlük hayatta ve uzayda hangi hesaplamalarda karşımıza çıkar? Ayrıntılı bir şekilde örnekleriyle açıklayabilir misiniz?
9,587 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hüseyin Açar
Fizikçi

Merhabalar Mutlu,

üçgenlerin açıları ve uzunlukları arasındaki ilişkiyi açıklayan matematik dalı olan Trigonometri, erken kaşiflerin yıldızları çizmesine ve denizlerde gezinmesine yardımcı oldu. Günümüzde trigonometri, mimariden makinelere kadar her şeyde bulunur. Trigonometrinin okul dışında hiç kullanılmadığı gibi görünse de, trigonometri ve uygulamalarının gerçek dünyada ne sıklıkla karşılaştığını öğrenmeniz şaşırtıcı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Mimarinin ve mühendisliğin çoğu üçgen desteklere dayanır. Bir mühendis, kabloların uzunluğunu, destek kulelerinin yüksekliğini, ağırlık yükleri ve köprü kuvvetini hesaba katarak açı belirlemesi gerektiğinde, trigonometri, doğru açıları hesaplamasına yardımcı olur. Ayrıca, inşaatçıların kavisli bir duvarı doğru bir şekilde yerleştirmelerine, bir çatının uygun eğimini ya da bir merdivenin doğru yüksekliğini göstermelerine olanak sağlar. Evinizde ise trigonometriyi, bir ağacın yüksekliğini belirlemek ya da eğimli bir arazi parçasının kare görüntülerini bulmak için kullanabilirsiniz.

Trigonometri müzik teorisi ve üretiminde önemli bir rol oynar. Ses dalgaları, sinüs ve kosinüs fonksiyonları ile grafiksel olarak gösterilebilen tekrarlanan bir dalga düzeninde hareket eder. Tek bir nota, bir sinüs eğrisi üzerinde modellenebilir ve bir akor, birbiriyle bağlantılı olarak kullanılan çoklu sinüs eğrileriyle modellenebilir. Müziğin grafiksel bir temsili, bilgisayarların sesleri oluşturmasını ve anlamasını sağlar. Aynı zamanda ses mühendislerinin ses dalgalarını görselleştirmelerine izin verir, böylece istenen ses efektlerini oluşturmak için ses seviyesini, perdeyi ve diğer öğeleri ayarlayabilirler. Trigonometri, hoparlör yerleşimi için de önemli bir rol oynamaktadır, çünkü ses dalgalarının kulakla açıları ses kalitesini etkileyebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Modern enerji şirketleri, uzun mesafeli kablolar üzerinden elektrik göndermek için alternatif akım kullanırlar. Alternatif bir akımda, elektrik yükü düzenli olarak ev ve işyerlerine güvenli ve güvenilir bir şekilde güç sağlamak için yönünü tersine çevirir. Elektrik mühendisleri, gerilimi modellemek için kullanılan sinüs fonksiyonu ile bu akışı ve yön değişikliğini modellemek için trigonometri kullanırlar. Bir ışık anahtarını her çevirdiğinizde veya televizyonu açtığınızda, trigonometrinin birçok kullanımından birinden yararlanırsınız.

Trigonometri, üreticilerin otomobillerden zikzak makaslara kadar her şeyi yaratmalarına olanak veren sektörde önemli bir rol oynamaktadır. Mühendisler, makine, alet ve ekipmanlarda kullanılan mekanik parçaların boyutlarını ve açılarını belirlemek için trigonometrik ilişkilere güvenirler. Bu matematik, otomotiv mühendisliğinde önemli bir rol oynamakta ve otomobil şirketlerinin her bir parçayı doğru bir şekilde boyutlandırmasını ve birlikte güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Belli bir etek veya tişörtü elde etmek için gerekli olan kumaşın uzunluğunun belirlenmesi için bile temel trigonometrik ilişkiler kullanılır.

İyi çalışamalar.

1,777 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ece Güngör. Trigonometrinin Kullanım Alanları. (27 Mart 2016). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Prezi | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close