Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Trigonometri neden var? Neden sinüs, kosinüs ve tanjant gibi kavramlar icat edildi?

sinüs := bir açının birim çemberi kestiği noktanın apsisi kosinüs := bir açının birim çemberi kestiği noktanın ordinatı şeklinde tanımladık ama bu ne işimize yaradı sadece tanım gereği bir açının sinüs değerini ve tanım gereği bir açının kosinüs değerlerini bulduk neden bu tarz tanımlara ihtiyaç duyuldu yani neden 135 derecenin sinüsü 1 e eşit dedik ve cevap : tanım gereği tamam ama bu tanımlar ( yukardaki tanımlar ) "tam olarak" ne ifade ediyor ne işimize yarıyor neden bu tarz tanımlar yapma ihtiyacı duyduk tabi ki sırf soru sorulsun diye değil bunu biliyorum ama neden var bu tanımlar ??
2,658 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Çünkü insanlar doğaları gereği meraklılar ve gökyüzündeki cisimlerin davranışlarını anlayabilmek (ve mümkünse faydalarına kullanabilmek) istediler. Bunun için Babiller, belli yıldızlara ilk kez koordinatlar atadılar ve bunların takibini yapmaya başladılar. Ama gök cisimlerinin gökyüüznde çizgisel değil de dairesel ve döngüsel hareketler yapması, bilindik sayı sayma yöntemlerinin yetersiz kalmasına neden oldu.

Örneğin soru açıklamasında bahsettiğiniz trigonometrik tanımlar, sonradan üçgenler için geliştirilmiş tanımlar; halbuki sinüs ve kosinüs gibi şeyler üçgenler için geliştirilmediler, bunlar dairesel ve ritmik hareket için geliştirilmiş kavramlar. Üçgen, bunların karşımıza çıktığı en basit şekil, o nedenle liselerde üçgenler üzerinden anlatılıyor. Şuradaki animasyonları incelerseniz, aslında trigonometrik fonksiyonların ne anlama geldiğini görebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak sonradan trigonometri bize öylesine güçlü bir araç verdi ki, hayatımızın her yerinde kullanmaya başladık. Örneğin Antik Yunan'da Pantheon gibi yapıların inşa edilebilmesi, trigonometrinin anlaşılması sayesinde mümkün oldu. Mısırlılar piramitleri bu anlayış sayesinde inşa edebildiler. Tabii o dönemde trigonometri algısı primitifti; ancak bu tür yapılarda (örneğin "izdüşüm" gibi kavramların gerektiği inşaatlarda) trigonometri algısı müthiş kolaylaştırıcı oldu.

Mesela x vektörünün y üzerindeki projeksiyonu x*cos(theta) ile hesaplanıyor. Bunu yapabilmek, tasarım ve inşaat için aşırı önemli.
Mesela x vektörünün y üzerindeki projeksiyonu x*cos(theta) ile hesaplanıyor. Bunu yapabilmek, tasarım ve inşaat için aşırı önemli.

Sonradan 2. yüzyılda trigonometri sistemsel hale getirildi ve bilimin en önemli parçalarından biri oldu. Trigonometrik fonksiyonlar sayesinde gezegenlerin hareketlerini izah edebilmeye başladık, teknolojimizi geliştirebildik, ışığın doğasını anlayabildik, Evren'deki yerimizi çözebildik. Trigonometri olmasaydı, bugünkü keşiflerimizin önemli bir bölümü mümkün olmazdı.

218 görüntülenme
26
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bilge Cigerci
öğretmen

bizim ezberlediğimiz, sonucu tam sayı olan bazı değerler tek başlarına çok birşey ifade etmez. ancak her bir açı değeri için hesaplanmış ve tablo haline getirilmiş değerler olduğunu bildiğimizde faydası ortaya çıkıyor. basit bir örnek olarak 2m ve 3m boyundaki demirlerden bir çadır yapmak istediğimizi düşünelim. bunların hangilerini hangi açıyla dikersek ne kadar taban genişliği elde edeceğimizi bu tablolara bakarak hesaplayabiliriz. ama burada belirtmek gerekir ki bu değerlerin hepsi en ilkel çizim programlarının dahi kodlarında bulunur ve kağıt kalemle cosinus hesabı yapan insan kalmamıştır.

808 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Örnek Cos Tabloları. (25 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close