Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
104K UP
Üye
2

Topoloji nedir ve hangi uygulama alanlarında kullanılır?

210 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Ilgaz Çakar
Ilgaz Çakar
3,237 UP
Matematik doktora öğrencisiyim

Çok geniş bir soru. Elimden geldiğince anlatmaya çalışayım.

Topoloji uzaydaki şekillerin global özelliklerini inceleyen matematik dalıdır. Bu global özellikler temel olarak şeklin kaç parçadan oluştuğu, kaç tane deliği olduğu, bir hacme sahip olup olmadığı, sınırlı olup olmadığı, sıkışık olup olmadığı(tıkızlık/compactness) gibi sadece şeklin tamamına bakarak anlaşılabilen özelliklerdir. Tabi ki bakmak tek başına yeterli değil. Karşılaşılan her şeklin bu özelliklerini belirleyebilen yöntemlere ihtiyacımız var. En nihayetinde de şekilleri bu özelliklerine göre sınıflandırmak gibi bir amacımız var. Temel topoloji kitap çalışmak için ideal bir kitap, Munkres[1] .

Tüm Reklamları Kapat

Topolojinin en güncel kullanım alanlarından birisi topolojik veri analizidir. Eldeki verinin cebirsel topoloji yöntemleriyle analiz edilmesi temeline dayanır. Cebirsel topolojinin daha temel bir alt alanı olan ve veri analizi için kullanılan homoloji teorisine lisans düzeyinde bir bakış için Kinsey'in kitabını[2] , cebirsel topolojiyi lisansüstü düzeyde derinlemesine çalışmak ve hazmetmek için Hatcher'ın kitabını[3] , topolojik veri analizini lisans düzeyinde çalışmak için Edelsbrunner'in algoritmalara dayalı kitabını[4] , lisansüstü düzeyde daha derinlemesine çalışmak içinse Day ve Wang'un kitabını[5] öneririm. Topolojik veri analizi genel olarak makine öğrenmesiyle birlikte kullanılıp şekil tanımlama gibi işlemleri mevcut diğer yöntemlere göre çok daha kolay bir hale getirmektedir. Bunun ilginç bir örneği Classification of COVID-19 via Homology of CT-scans[6] makalesidir.

Benim çalışma alanım olmadığı için detay veremeyecek olsam da topolojinin bir başka ilginç kullanım alanıysa düğüm teorisidir. Adından da anlaşılacağı üzere düğümleri incelemeye dayalı bir alandır. Düğümlerin çözülebilir olup olmadığı haricinde ne tip incelemeler yapıldığını ne yazık ki bilmiyorum. Öğrenmek için Menasco'nun kitabına[7] bakılabilir.

Kaynaklar

 1. J. R. Munkres. Topology. ISBN: 9780131816299.
 2. L. C. Kinsey. (2012). Topology Of Surfaces. ISBN: 9781461208990. Yayınevi: Springer Science & Business Media.
 3. A. Hatcher. (2002). Algebraic Topology. ISBN: 9780521795401. Yayınevi: Cambridge University Press.
 4. H. Edelsbrunner. (2010). Computational Topology: An Introduction. ISBN: 9780821849255. Yayınevi: American Mathematical Society(RI).
 5. T. K. Dey. (2022). Computational Topology For Data Analysis. ISBN: 9781009103190. Yayınevi: Cambridge University Press.
 6. S. Iqbal, et al. (2021). Classification Of Covid-19 Via Homology Of Ct-Scan. arXiv.org. doi: 10.48550/arXiv.2102.10593. | Arşiv Bağlantısı
 7. W. Menasco. (2005). Handbook Of Knot Theory. ISBN: 9780444514523. Yayınevi: Elsevier Science.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close